کدخبر: ۳۳۵۶۹۹ لینک کوتاه

ویدئو| انیمیشن چینی در تمسخر واکنش دولت آمریکا به شیوع کرونا

اقتصادنیوز؛ خبرگزاری رسمی چین «شینهوا» با انتشار یک کلیپ ویدئویی، نوع واکنش ایالات متحده آمریکا به شیوع ویروس «کرونا» و ادعای دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره پنهانکاری چین در همان روزهای اولیه شیوع «کووید-۱۹» را به تمسخر گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ خبرگزاری رسمی چین با انتشار یک انیمیشن یک دقیقه‌ای نوع واکنش ایالات متحده آمریکا به شیوع کرونا و ادعاهای دولت ترامپ در خصوص پنهانکاری چین درباره این ویروس را به باد تمسخر گرفت.

این انیمیشن یک دقیقه و نیمی تحت عنوان «روزی ویروسی» است که مکالماتی را بر اساس اظهارنظرات مقامات چینی در همان روزهای اولیه شیوع کرونا و نوع واکنش مقام‌های آمریکایی به این اظهارنظرات ساخته است.

در این کلیپ ویدئویی برای کشور چین از لگوهای جنگجویان تراکوتا و تیمی از کاراکترهایی با لباس‌های محافظ و برای آمریکا از لگوی مجسمه آزادی استفاده کرده است.

گفت‌وگو از سوی مبارز چینی آغاز می‌شود که در ماه دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کردند که یک موارد عجیبی از ذات‌الریه گزارش شده است.

سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به این اطلاعیه چین می‌گوید: «پیام شما دریافت شد».

سپس زمان ژانویه ۲۰۲۰ در تصویر نمایش داده می‌شود و لگوی چین می‌گوید: «ما ویروس جدیدی را کشف کرده‌ایم. خطرناک است.ماسک بپوشید. در خانه بمانید».

مجسمه آزادی در واکنش به این اظهارات می‌گوید: «این فقط آنفولانزا است....ماسک نپوشید» و در واکنش به مبارز چینی می‌گوید که در خانه ماندن «نقض قوانین حقوق بشری است».

سپس طرف چینی به اقدامات پکن در مقابله با کروناویروس اشاره می‌کند و می‌گوید: «بیمارستانهای موقت ساخته شده است». مجسمه آزادی پاسخ می‌دهد: «اینها اردوگاههای متمرکز است».

مبارز چینی پاسخ می‌دهد:«ظرف 10 روز (بیمارستان) ساخته شده است» که مجسمه آزادی آمریکا آن را نمایش دولت چین خطاب می‌کند.

سپس طرف چینی هشدار می‌دهد که هم‌اکنون «زمان قرنطینه است» که مجسمه آزادی آن را «بربریت» خطاب می‌کند.

در ادامه این انیمیشن به فوریه می‌رسد که کروناویروس بسیار پیشروی کرده است و مبارز چینی می‌گوید: «همه نظام پزشکی ما را در برگرفته است».

مجسمه آزادی در پاسخ می‌گوید: «ببینید این چین کودن چگونه است».

مبارز چینی سپس توضیح می‌دهد: «ویروس موجب مرگ پزشکان شده است» و مجسمه آزادی در پاسخ عملکرد چین را به تمسخر می‌گیرد و می‌گوید: «جهان سوم معمولی».

سپس چین در این ویدئو در خصوص راههای انتقال این ویروس می‌گوید: «از طریق هوا منتقل می‌شود» که مجسمه آزادی با کم اهمیت جلوه دادن آن می‌گوید: «تا آوریل (اوخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه) ناپدید می‌شود».

بخش بعدی این انیمیشن به ماه مارس (اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه) اشاره می‌کند که ویروس کرونا با اقدامات دولت پکن تحت کنترل درمیاید و در کشورهای دیگر شیوع پیدا می‌کند.

در این بخش مبارز چینی می‌گوید: «شمار مبتلایان ما رو به کاهش است» که مجسمه آزادی پاسخ می‌دهد:« غیرممکن است، (شیوع کرونا در ) ایتالیا را ببینید».

طرف چینی ادامه می‌دهد: «ما ماسک استفاده کردیم» و مجسمه آزادی را نشان می‌دهد که به طرف چینی می‌گوید: «شما به ما دروغ گفتید».

در این میان طرف چینی توضیح می‌دهد که آمار و ارقام مربوط به شیوع کرونا را علنی اعلام کرده است و طرف آمریکایی که حاضر نیست زیر بار برود می‌گوید: «شما همه چیز را مخفی نگه داشتید».

در ادامه این انیمیشن بار دیگر مکالمه‌ای که قبلاً بین دو کشور رد و بدل شده بود تکرار می‌شود اما این بار طرف چینی توضیح می‌دهد که همه چیز را از اول اطلاع داده بود و طرف آمریکایی بدون توجه، بطور مکرر چین را به دروغگویی و پنهانکاری متهم می‌کند.

ماه گذشته میلادی، ترامپ چین و سازمان جهانی بهداشت را به پنهانکاری در زمینه منشأ شیوع کرونا متهم کرد و گفت: «جهان تمامی انواع اطلاعات دروغین و اشتباه را درباره انتقال و آمار مرگ و میر (کرونا) دریافت می‌کند».

در این انیمیش همچنین به تصمیم آمریکا برای تعلیق بودجه سازمان جهانی بهداشت به اتهام سوء‌مدیریت و پنهانکاری در مورد شیوع ویروس کرونا اشاره شده است.

در یکی از جدیدترین اقدامات واشنگتن علیه چین در پی شیوع کرونا،  «دونالد ترامپ» روز گذشته (جمعه) در جمع خبرنگاران با اتهام‌زنی به چین تصریح کرد در حالیکه راههای تلافی انتقال و گسترش ویروس کرونا از شهر «ووهان» چین به دیگر نقاط جهان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد،  افزایش تعرفه گمرگی کالاهای صادراتی چین به آمریکا «قطعاً یک گزینه» است.

برخلاف آنچه که جامعه اطلاعاتی آمریکا گفته است، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی است که ویروس کرونا در آزمایشگاهی در شهر «ووهان» چین ساخته شده است.

ویدئوی خبرگزاری شینهوا همچنین در صفحه توییتر سفارت چین در فرانسه نیز بازنشر داده شده است و سفارت آمریکا در «کانبرا» استرالیا به شبکه ای بی سی گفته است که در حال حاضر هیچ‌گونه اظهارنظری درباره این ویدئو ندارد.

اظهارات ترامپ در شرایطی مطرح شده است که  دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته بار دیگر تأکید کرد شواهد موجود نشان می‌دهد ویروس کرونا توسط انسان ساخته نشده و یا در اطلاعات ژنتیکی آن تغییر ایجاد نشده است. 

طبق جدیدترین آمار و ارقام پایگاه اطلاع‌رسانی worldometers، تاکنون دستکم سه میلیون ۴۱۵ هزار و ۳۴۹ نفر از مردم سراسر جهان به ویروس کرونا آلوده شده‌اند و ۲۳۹ هزار و ۸۲۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

علیرغم آنکه اواخر دسامبر ۲۰۱۹، ویروس کرونا از شهر «ووهان» چین آغاز شد اما با اقدامات شدید دولت پکن، این ویروس تحت کنترل درآمد و هم‌اکنون ایالات متحده آمریکا با بیش از یک میلیون ۱۰۰ مبتلا و حدود ۶۵ هزار قربانی، بیشترین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان را دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند