کدخبر: ۳۳۶۶۲۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سناریوهای مختلف برای بازگشت فوتبال انگلیس

اقتصاد نیوز:«هیچ چیز همچون گذشته نخواهد شد» این جمله‌ای‌ست که این روزها بارها و بارها خوانده‌ایم و شنیده‌ایم. جمله‌ای که خبر از خداحافظی با گذشته و تقابل با آینده‌ای متفاوت می‌دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از سازندگی، «ویروس کرونا» با آن جثه ریز و ناچیزش، مسبب تمام این دگرگونی‌ها خواهد بود، ویروسی که زندگی میلیون‌ها انسان را از روند عادی خارج کرده، روی مشاغل متعددی تاثیر گذاشته و فوتبال را به حالت تعلیق درآورده است. ویروسی که حالا سرنوشت لیگ‌های مختلف در سراسر جهان را در هاله‌ای از ابهام قرار داده؛ از لیگ‌های آماتور گرفته تا رقابت‌های معتبر اروپایی از جمله لیگ برتر انگلیس.

مسئولان برگزاری رقابت‌های لیگ برتر، در حال تدارک جهت شروع بازی‌ها هستند. تدارکاتی از جمله برگزاری دیدارهای باقیمانده طی 6 هفته، بررسی کاهش دقایق مسابقه و البته برگزاری بازی‌ها در هشت تا 10 ورزشگاه بی‌طرف. نکاتی که به تیم‌های لیگ برتری نیز اعلام شده است. در جلسه هفته گذشته سران لیگ برتر انگلیس، باشگاه‌ها در جریان تصمیم دولت و پلیس برای برگزاری 92 بازی باقی‌مانده پشت درهای بسته قرار گرفتند. البته در این جلسه برگزاری بازی‌ها در ورزشگاه‌های بی‌طرف به همین فصل محدود شد و به این ترتیب رقابت‌های لیگ در فصل آینده در تمام 20 استادیوم تیم‌های حاضر برگزار می‌شود.

در این بین نگرانی‌های بسیاری در خصوص هواداران نیز وجود دارد چرا که ممکن است آنها به جای حضور در خانه و تماشای مسابقه تیم محبوب‌شان از طریق تلویزیون، در فضای خارج از ورزشگاه تجمع کنند، در کافه‌های اطراف گرد هم آیند و یا حتی به سمت اتوبوس بازیکنان هجوم ببرند. اتفاقاتی که پیش از تعطیلی رقابت‌ها نیز شاهدش بودیم.

شاید باورپذیر نباشد اما تیم‌هایی که در منطقه سقوط قرار دارند، خواهان بازی در ورزشگاه خانگی خود و استفاده از حق میزبانی و حضور هواداران‌شان شده‌اند! باور می‌کنید؟ در روزهایی که همگان از لزوم حفظ فاصله اجتماعی سخن می‌گویند، برخی به فکر منافع شخصی‌شان هستند و متاسفانه روی موج احساساتِ پاک هواداران سوار شده‌اند. این در حالی‌ست که بسیاری از مسئولین نه تنها در این فصل، بلکه در فصل بعد نیز به برگزاری رقابت‌ها پشت درهای بسته و بدون حضور هواداران می‌اندیشند.

البته هنوز ورزشگاهی نیز از سوی مسئولان برای میزبانی از دیدارهای باقیمانده فصل جاری معرفی شده اما ورزشگاه‌های خانگی باشگاه‌های وستهام‌یونایتد (لندن)، منچسترسیتی (اتحاد)، لسترسیتی (کینگ پاور)، ساوتهمپتون (سنت‌ماری) و برایتون (فالمر) به دلیل فاصله‌شان در فضای بیرون از شهر، مورد بحث قرار گرفته‌اند.

برای تصویب این تصمیم (برگزاری رقابت‌ها در زمین بی‌طرف)، مسئولان برگزاری به آرای 14 باشگاه‌ها در جلسه پیش روی نیاز دارند و این در حالی‌ست که گفته می‌شود باشگاه‌های برایتون، وستهم، بورنموث، واتفورد، نورویچ و استون‌ویلا مخالف چنین تصمیمی هستند. پل باربر مدیر اجرایی برایتون در این خصوص می‌گوید: «ما همانند برخی از باشگاه‌ها اعتراضی به بازی در زمین بی‌طرف نداریم. به هیچ عنوان نیز اصرار نمی‌کنیم که باید در حضور هواداران‌مان به میدان برویم. تنها حرف ما این‌ست که در صورت بازی در زمین بی‌طرف، هیچ تیمی نباید سقوط کند. شما نمی‌توانید در چنین شرایطی یک تیم را از درآمدزایی – بلیت‌فروشی و عواید ناشی از روز برگزاری مسابقه - محروم کنید و بعد به دسته پایین‌تر بفرستید. باشگاه‌های سقوط کننده از لحاظ مالی ضربه جبران‌ناپذیری خواهند خورد. به همین دلیل نیز معتقدم بهتر است فصل آینده لیگ برتر با صعود لیدز و وست‌برومویچ، با حضور 22 تیم کلید بخورد. این عادلانه‌ترین تصمیم ممکن است.»

اما نکته حائز اهمیت اینجاست که در حال حاضر ستارگان لیگ برتر انگلیس تصمیم‌گیرنده اصلی در خصوص ادامه بازی‌های لیگ هستند و کلید حل معمای لغو و یا تداوم رقابت‌ها این فصل در دستان آنها قرار دارد. به همین منظور نیز مسئولان رده بالای 20 باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر، ظرف روزهای آینده با بازیکنان خود صحبت خواهند کرد تا نظر آنها درباره شرایط جدیدِ از سرگیری رقابت‌ها را جویا شوند. ضمن اینکه اتحادیه بازیکنان و اتحادیه مربیان نیز در این گفتگوها به عنوان مشاور شرکت و به این ترتیب آینده فصل جاری لیگ برتر انگلیس را مشخص خواهد کرد.

از یاد نبرید که در این جلسه مهم و سرنوشت‌ساز که روز جمعه برگزار می‌شود؛ رفاه و سلامتی بازیکنان اصلی‌ترین موضوع است. بازیکنان نگرانی شدیدی نسبت به سلامتی خود دارند و این مسئله نگرانی خانواده‌هایشان را نیز در پی داشته. در کنار تمامی مباحث، این پرسش نیز مطرح است که آیا بازیکنان در صورت ابتلا به ویروس کرونا از حق بیمه برخوردار خواهند شد؟ شاید برای شما عجیب باشد اما واقعیت امر این‌ست که هیچکدام از باشگاه‌های فوتبال انگلیس تحت پوشش بیمه قرار ندارند و در قرارداد بازیکنان هم بند خاصی برای این مسئله در نظر گرفته نشده است. بازیکنانی که با توجه به شرایط موجود، بیشتر از خود نگران اعضا خانواده‌شان شده‌اند و احتمال ابتلای یکی از نزدیکان‌شان به این ویروس سردرد عجیب و پایان‌ناپذیری را بر تک‌تک‌شان مستولی کرده است.

با وجود اینکه برخی از مسئولان کادر بهداشتی و پزشکی انگلیس در خصوص عدم وجود خطر در صورت شروع رقابت‌ها سخن گفته‌اند اما بازیکنان همچنان از صحت این نظرها اطمینان ندارند. برخی بازیکنان مانند «سرخیو آگوئرو» در گفتگو با «سان» در این خصوص گفت: «هیچ بازیکنی از متوقف شدن رقابت‌ها رضایت ندارد، فوتبال زندگی ما بوده و هست اما در شرایط فعلی بیشتر بازیکنان ترسیده‌اند زیرا خانواده، کودک، همسر و والدین‌شان را در کنار خود می‌بینند. این شرایط من را نیز ترسانده. من در تمام این مدت با نامزدم در قرنطینه بودم و با مردم دیگر هیچ ارتباطی نداشتم. می‌گویند ابتلا به این بیماری سخت است و مشکل اینجاست که برخی از افراد حتی بدون داشتن نشانه‌های ابتلا به ویروس، ناقل آن هستند. چگونه می‌توانید تضمین کنید که در صورت شروع رقابت‌ها ویروس به افراد سالم منتقل نخواهد شد؟ اصلاً ما به چه دلیل در خانه ماندیم؟ مگر غیر از این بود که احتمال ابتلا به این ویروس بسیار بالا تشخیص داده شد؟ واکسنی برای آن کشف شده که رقابت‌ها را از سر بگیریم؟»

به همین دلیل است که بازیکنان احساس می‌کنند به خواسته‌ها، احساسات و نگرانی‌های آنها توجه نشده و به نظر می‌رسد اکثرشان با شروع مجدد بازی‌ها مخالفت کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند