کدخبر: ۳۳۷۱۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش نخست‌وزیر جدید عراق به دور تازه اعتراضات

اقتصادنیوز؛ «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق در واکنش به تظاهرات‌ روز گذشته در این کشور، تأکید کرد که همچنان به حفاظت از جان تظاهرات‌کنندگان پایبند است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، امروز (دوشنبه)، در دیدار با سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تظاهرات دیشب این کشور واکنش نشان داد و گفت که به محافظت از تظاهرات‌کنندگان پایبند است و کسانی که در حمله به آنها دست داشته‌اند را بازخواست خواهد کرد.

در همین ارتباط، شب گذشته، رسانه‌های عراقی با انتشار گزارش‌هایی، ازسرگیری اعتراضات خیابانی و تظاهرات‌ها در چند استان این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی کشور عراق «واع»، نخست‌وزیر عراق در این خصوص گفت: « به وعده‌هایی که به ملت خود در راستای احترام حقوق بشر، حق تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز، محافظت از تظاهرات‌کنندگان، بازخواست دست‌اندرکاران در حمله به این تظاهرات‌کنندگان، اصلاح امور و همچنین پرپایی انتخابات آزاد و بی‌طرفانه دادیم، پایبند هستیم».

از ابتدای اکتبر ۲۰۱۹، اعتراض مردمی علیه فساد، بیکاری و خدمات‌رسانی بد به شکل تظاهرات، راه‌پیمایی، تحصن و اعتصاب در استان‌های مرکزی و جنوبی عراق شکل گرفت؛ این تظاهرات‌ها موجب شد تا نخست‌وزیر وقت «عادل عبدالمهدی» برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند.

این بار نیز این اعتراضات در پی مهار نسبی انتشار ویروس کرونا، باری دیگر در برخی از شهرهای عراقی از سر گرفته شده است. این‌بار معترضان، مطالبات خود را از طریق دولت «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر جدید پیگیری می‌کنند. شب گذشته استان‌های نجف اشرف، بغداد و الدیوانیه شاهد از سرگیری اعتراضات جدید بود.

مصطفی الکاظمی در این دیدار با «دوست» و «شریک» خواندن کشورهای یادشده، ابراز امیدواری کرد که این کشورها با توجه به شرایط اقتصادی نه چندان مناسب عراق که به دنبال انتشار ویروس کرونا و کاهش قیمت جهانی نفت به وجود آمده،‌ در راستای مبارزه با داعش از این کشور حمایت کنند.

در همین ارتباط، عناصر سازمان تروریستی داعش، پس از شیوع ویروس کرونا در کشورهای غرب آسیا بویژه عراق و سوریه، این فرصت را مغتنم شمردند و از آن برای حمله به نیروهای عراقی و بمب‌گذاری در مناطق مختلف عراق سوء استفاده کردند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند