کدخبر: ۳۳۷۴۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

«جروزالم پست» مدعی شد؛

تلاش دبیرکل سازمان‌ملل برای خلع سلاح حزب‌الله لبنان

اقتصادنیوز؛ روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» ادعا کرد، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل دولت و ارتش لبنان را به خلع سلاح جنبش حزب‌الله فراخوانده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ آنتونیو گوترش در یک جلسه شورای امنیت که پشت درهای بسته برگزار شده گفته است: همچنان دولت و نیروهای مسلح لبنان را به اتخاذ تمام اقدامات لازم برای ممانعت از دستیابی حزب‌الله و تمام گروه‌های مسلح دیگر به اسلحه و ایجاد ظرفیت‌های شبه نظامی خارج از کنترل دولت فرا می‌خوانم. ادامه مشارکت حزب‌‍الله در نزاع سوریه خطر درگیری لبنان در نزاع‌های منطقه‌ای و از بین رفتن ثبات لبنان و منطقه را در پی دارد.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه مدعی شده است: اعتراف مجدد حزب‌الله در برخورداری از موشک نیز منبع نگرانی بسیار است.

گوترش از نقش حریم هوایی لبنان به دست رژیم اسرائیل برای زدن اهدافی در سوریه نیز ابراز نگرای کرده و از این رژیم خواسته به قطعنامه‌های بین‌المللی در این خصوص پایبند باشد.

این اظهارات گوترش در حالی بیان می‌شود که «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان به عنوان اولین مقام سیاسی در این کشور، در مناسبت‌های مختلف بر سلاح حزب‌الله تأکید کرده است. وی سه سال پیش (۱۳۹۶) در مصاحبه‌ای به «المانیتور» اعلام کرد سلاح حزب‌الله برای مقابله با رژیم صهیونیستی ضروری است.

میشل عون گفت: شما نمی‌توانید به حزب‌الله بگویید "ما مجبوریم که سازمان شما را خلع سلاح کنیم" چرا که اسرائیل در حال حمله و تحریک کردن لبنان است. همین هفته قبل آنها دو بار حمله کردند. اولین حمله، حمله به لبنان نبود بلکه از حریم هوایی لبنان به سوریه حمله کردند و بعد از آن یک حمله هوایی به صیدون کردند و پنجره‌های منازل را شکستند. آنها دیوار صوتی را شکستند.

رئیس جمهور لبنان در گفت‌گویی با «لوفیگارو» نیز تصریح کرد: سلاح حزب‌الله برای تضمین مقابله با اسرائیل است .

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند