کدخبر: ۳۳۷۴۲۳ لینک کوتاه

دستگاه قضایی عراق:

هیچ معترض مسالمت‌جویی در زندان نیست

اقتصادنیوز؛ شورای عالی قضایی عراق تاکید کرد که هیچ معترض مسالمت جویی به شکل بازداشت یا محکوم به حبس در زندان‌های عراق به سر نمی‌برد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ مسئول ارتباط با رسانه شورای عالی قضایی در عراق گفت که طبق آخرین اطلاعات ارسال شده توسط کلیه دادگاه‌ها به اداره شورای عالی قضایی، هیچ معترض مسالمت‌جویی نیست که به شکل بازداشت یا محکوم به حبس در زندان باشد.

«عبدالستار بیرقدار» تاکید کرد: دلیل اینکه ما هیچ معترض مسالمت‌جویی را در حبس نگاه نداشتیم این است که تظاهرات یک حق قانونی تضمین شده طبق قانون اساسی عراق است».

او در عین حال شمار معترضان مسالمت جوی آزاد شده از زندان را اعلام نکرد و اشاره‌ای هم به سرنوشت معترضان متهم به ارتکاب خشونت در جریان تظاهرات نداشت.

دستگاه قضایی عراق روز دوشنبه اعلام کرد که به درخواست مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق تصمیم داد همه معترضان را از زندان آزاد کند.

 استان‌های مرکزی و جنوبی عراق که از اول اکتبر ۲۰۱۹ شاهد اعتراض مردمی علیه فساد، بیکاری و نقصان خدمات عمومی به شکل تظاهرات، راه‌پیمایی، تحصن و اعتصاب بود و همین تظاهرات‌ها موجب شد تا «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند، در پی مهار نسبی شیوع ویروس کرونا، بار دیگر در برخی از شهرهای عراقی از سر گرفته شده است.

این‌بار معترضان، مطالبات خود را از طریق دولت مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر جدید پیگیری می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند