اگر عاشق لاک زدن هستید باید این چیزها را بدانید

کدخبر: 338427
اقتصادنیوز : هدی عین اللهی متخصص پوست، مو و زیبایی درباره عوارض استفاده از لاک ناخن، گفت: لاک زدن و ماندن طولانی مدت آن روی ناخن عوارض غیر قابل انکاری به همراه خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویداد 24 ، لاک‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس ترکیبات تشکیل‌دهنده، کیفیت مواد حلال و رنگی و مواد آلرژی‌زا تقسیم‌بندی می‌شوند.

عین اللهی با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی خشک شدن، تغییر رنگ و خشن شدن سطح ناخن استفاده پی در پی از استون است، مطرح کرد: استون یک ماده حلال با خاصیت تحریک‌کنندگی است و به علت باقی ماندن طولانی‌مدت لاک روی ناخن باعث تغییراتی در رنگ و حالت ناخن خواهد شد؛ زیرا لاک دارای مواد حلال با خاصیت تحریک‌پذیری است و فقط شدت آن نسبت به استون کمتر است و می‌تواند به راحتی حالت خشک شدن روی ناخن را ایجاد کند.

 این متخصص پوست، مو و زیبایی با اشاره به تاثیر استفاده از لاک ناخن بر حساسیت چشمی، اظهار کرد: مواد موجود در لاک ناخن نه تنها برای ناخن شخص بلکه برای صورت و پلک چشم نیز حساسیت ایجاد خواهد کرد. گفته می‌شود لاک ناخن از شایع‌ترین علل ایجاد حساسیت پلک چشم است.

عین اللهی مطرح کرد: کشیدن دست همراه با ناخن‌های لاک‌زده بر روی چشم و پلک منجر به حساسیت پلکی می‌شود. هرچه میزان کیفیت مواد به‌کار رفته در تهیه لاک بهتر باشد، کمتر شاهد عارضه‌های پلکی و پوستی خواهیم بود، اما با این وجود بهتر است افراد کمتر از لاک استفاده کنند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: توصیه می‌شود کودکان کمتر از لاک استفاده کنند؛ زیرا پوست کودک حساس‌تر و نازک‌تر بوده و استون و لاک آلرژی بیشتری برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد.

عین اللهی درباره عواقب استفاده از پاک کننده‌های لاک ناخن، افزود: پاک کننده‌های لاک حلال‌هایی هستند که قشر نازک به جا مانده از آن را حل می‌کنند. این حلال‌ها به طور عمده مرکب هستند از استون یا اتیل استات و یا هر دو که به آن‌ مقادیر ‌اندکی بوتیل استیارت و دی اتیلن گلیکول و مونو متیل اتر افزوده شده تا اثر خشک ‌کنندگی حلال کاهش پیدا کند.

او افزود: ‌ باید دانست مهم‌ترین حلالی که برای پاک کردن لاک ناخن به کار می‌رود، استون است که گاهی اوقات باعث خشکی زیاد صفحه ناخن و التهاب پوست اطراف ناخن می‌شود.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با اشاره راهکار‌هایی برای جلوگیری از آسیب به سطوح ناخن، اظهار کرد: با در نظر گرفتن جوانب احتیاط، ناخن را در محلول گرم حلال (استون)، غوطه ور کنید. این کار باعث جدا شدن راحت‌تر لاک ناخن و صدمه کمتر به صفحه ناخن‌ها می‌شود.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید