کدخبر: ۳۳۸۹۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
حمایت از ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن برای ساخت واکسن کرونا

حمایت از ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن برای ساخت واکسن کرونا

اقتصادنیوز : رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت از تشکیل کمیته برای ساخت واکسن در کشور خبر داد و گفت: با معاونت علمی و صندوق نوآوری ۱۰ شرکت دانش بنیان تولید واکسن را مورد حمایت قرار داده ایم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ،دکتر حسین وطن پور   افزود: به دلیل پیچیدگی ویروس کرونا مطالعات زیادی در کشور برای شناخت آن در حال انجام است. بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ مطالعه بالینی، تک تک داروها، ترکیب داروها، داروهای شیمیایی، داروهای بیولوژیک و حتی داروهای معمولی موجود در داروخانه در حال انجام است.

 وی افزود: به دلیل شیوع همگانی کروناویروس، افراد داروهای متعددی را مصرف می کنند و جالب اینکه برخی از این افراد داروهای معمولی ضد ویروس استفاده می کنند و بهبود هم پیدا می کنند و اصرار هم دارند که این داروها برای درمان کروناویروس موثر است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: ما اکنون با تعداد زیادی پیشنهاد و تعداد زیادی مطالعه مواجه هستیم و نگرانی ما از این است که برخی از این مطالعات برای یک دوره کوتاهی آثار خوبی را از خود نشان می دهند ولی باید توجه کنیم که این آثار برای یک گروه خاص از بیماران و در یک استیج خاص از بیماری است. واقعا همه شمول کردن یک روش درمانی کار بسیار سختی است.

وی گفت: ممکن است شما بینید که یک دارو در یک مرحله جواب می دهد و در دراز مدت جواب نمی دهد. اما تمام تلاش بر این است که اگر دارویی در جایی تاثیرگذار بود آن را برای همه بتوان تجویز کرد. اما رفتار کروناویروس به گونه ای است که مراحل رشد و نفوذ و در حالات مختلف بدن میزبان، عکس العمل های متفاوتی ایجاد می کند.

وطن پور اظهار داشت: اکنون ما با رنج متفاوتی از پیشنهادها مواجهیم. البته سعی داریم بیشتر مواردی را مورد حمایت قرار دهیم که شمولیت بیشتری را دارند. به عنوان مثال داروی رمدیسیویر را برای ساخت دارو و مواد اولیه آن مورد حمایت قرار دادیم.

 وی از تشکیل کمیته برای ساخت واکسن در کشور خبر داد و گفت: برای حوزه ساخت واکسن کمیته ای را تشکیل دادیم که این کار را به پیش ببریم. ضمن اینکه بیشتر داروهایی که اثربخشی آنها بیشتر بوده اند را مورد حمایت قرار داده ایم، زیرا ما نمی توانیم منتظر بمانیم یک دارو در دنیا اثربخشی اش ثابت شود و بعد به دنبال تولید آن باشیم.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: اکنون در حوزه کیت های تشخیصی هم همین کار را پیش می بریم. البته برخی با کیت های الایزا و برخی با کیت های تشخیص سریع مخالف هستند و علیرغم این مخالفت ها ما برای اینکه آمادگی داشته باشیم با کمک شرکت های دانش بنیانی که در این حوزه توانمند بوده و گروه های علمی موفق هستند را حمایت می کنیم تا محصولات زیادی در حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان کروناویروس تولید کنیم.

وی گفت: ممکن است در یک مقطعی سازمان غذا و دارو از میان چند محصولی که در حال حمایت هستیم یک مورد را تایید کند. اما ما دانش تولید چند محصول را باید داشته باشیم.

 وطن پور درباره تحقیقات حوزه واکسن گفت: اکنون ۱۰ گروه بخش خصوصی در حوزه تولید واکسن فعال هستند و به نوعی به دانش تولید واکسن دسترسی دارند. اکنون یکی از شرکت های مستقر در پارک فناوری پردیس در حال فعالیت در حوزه تولید واکسن آنفلوآنزای فصلی است و امیدواریم به زودی به مرحله تولید برسد، تا کشور حداقل در تولید واکسن آنفلوآنزای فصلی مشکلی نداشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: درباره کروناویروس هم صحبت های متعددی درباره واکسن گفته می شود. برخی معتقدند اصل واکسیناسیون مقاومت ایجاد می کند. حتی واکسن ب ث ژ و آنفلوآنزا و واکسن هایی که سیستم های ایمنی را تحریک می کند همه می توانند در برابر کروناویروس نوعی مقاومت و ایمنی ایجاد کنند.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر ۱۰ شرکت تولید کننده داخلی واکسن بدون احتساب موسسات پاستور و رازی در حال تولید واکسن هستند. یکی دیگر  از آنها در حال کار بر روی واکسن HPV است و یکی دیگر هم در حال کار بر روی هپاتیت است. وزارت بهداشت هم در حال حمایت از این شرکت های دانش بنیان فعال هستیم.

 وی گفت: نکته مهم در مورد کروناویروس این است که رفتارش در مقابل واکسن مشکوک است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته به طور قطعی به موضوع واکسن ورود کند. دو کشور تاکنون ادعا کردند که واکسن در اشل حیوانی جواب داده اما هنوز قطعی نیست.

وطن پور یادآور شد: قطعا تولید واکسن زمان بر است و برخی برای تولید آن یکسال و برخی دو سال را اعلام می کنند. اما ما در کشور باید دانش تولید واکسن را مورد حمایت قرار دهیم و اکنون با معاونت علمی و صندوق نوآوری این ۱۰ تولید کننده واکسن را مورد حمایت قرار داده ایم که در زمان مناسب بتوانند بر روی کروناویروس هم کار کنند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند