کدخبر: ۳۳۸۹۶۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

امروز برگزار می‌شود؛

اولین جلسه محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

اقتصادننیوز؛ اولین جلسه محاکمه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل قرار است امروز (یکشنبه) برای اولین بار در جایگاه متهم در دادگاه حاضر شود.

​به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، با گذشت پنج سال از محکومیت «ایهود اولمرت» نخست‌وزیر سابق رژیم اسرائیل به اتهام دریافت رشوه، حال نوبت «بنیامین نتانیاهو» است که در برابر دادگاه حاضر شود.

به نوشته وبگاه آی۲۴ نیوز، نتانیاهو قرار است امروز (یکشنبه) ساعت سه بعد از ظهر به وقت قدس، جلوی قاضی دادگاه حضور یافته و از اتهاماتی که در سه پرونده متوجه اوست، دفاع کند. جلسه‌ای که قرار بود تا در ۲۷ اسفند سال گذشته برگزار شود اما به بهانه شیوع کرونا به تعویق افتاد.

همچنین گفته می‌شود عکاسانی که خود را به دادگاه مرکزی قدس برای پوشش این جلسه رسانده‌اند باید ساختمان دادگاه را ترک کنند و به آن‌ها گفته شده است که حق عکس‌برداری ندارند.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به فساد، خیانت در امانت و دریافت رشوه در این پرونده‌ها متهم است و این‌ها اتهاماتی است که در صورت اثبات، سال‌ها زندان برای نتانیاهو در پی خواهد داشت. «آویخای مندلبیت» دادستان کل رژیم صهیونیستی هشتم بهمن ماه سال گذشته کیفرخواست نتانیاهو را به دادگاه قدس اشغالی تقدیم کرده و او به اولین نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تبدیل شد که در زمان اشتغال به این سمت در یک محکمه قضائی به جرائمی از قبیل ارتشا و کلاهبرداری متهم شده است.

طبق پروتکل قضایی در فلسطین اشغالی، در جلسه اول متهم باید تفهیم اتهام و از ماهیت آن‌ها آگاه شود؛ سپس قاضی از او سؤال خواهد کرد که آیا این اتهامات را قبول دارد یا نه.

انتظار می‌رود در کنار نتانیاهو سه متهم دیگر نیز در دادگاه حضور یابند. سه پرونده‌ای که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درگیر آن‌ها شده از این قرار است:

پرونده ۱۰۰۰: پرونده‌ای است که دادستانی رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۶ علیه نتانیاهو گشود. او متهم است که هدایای گران‌قیمتی را از تجار صهیونیست خارج از سرزمین اشغالی به ارزش یک میلیون شکل دریافت کرده تا در ازای آن خدماتی به آن‌ها ارائه دهد.

پرونده ۲۰۰۰: در این پرونده نتانیاهو و «نونی موزیس» صاحب امتیاز روزنامه «یدیعوت آحارانوت» هر دو متهم هستند. بدین صورت که آن دو با یکدیگر تبانی کرده بودند تا روزنامه مذکور اقدام به انتشار اخبار مثبت به نفع نتانیاهو می‌کرد تا او نیز مانع از توزیع رایگان روزنامه «اسرائیل هیوم» بعنوان رقیب یدیعوت آحارانوت، شود.

پرونده ۴۰۰۰: این پرونده نیز مشابه پرونده ۲۰۰۰ است. بدین گونه که نتانیاهو به ارائه خدمات غیر قانونی به «آلوویچ» تاجر و صاحب امتیاز وبگاه عبری‌زبان «والا» متهم است. این فرد همچنین بزرگترین سهامدار شرکت دولتی «بیزک» در زمینه مخابرات است.

در این پرونده نیز نتانیاهو به آلوویچ و همسرش «ایریس» قول داده بود تا در ازای انتشار اخبار مثبت از وی در وبسایت والا که بزرگترین وبسایت خبری در فلسطین اشغالی است، مزایا و تسهیلاتی در شرکت «بیزک» به آن‌ها ارائه دهد. در جلسه امروز آلوویچ و همسرش نیز حضور خواهند داشت.

رئیس هیأت قضات در این دادگاه «ریوکا فریدمن» همان قاضی دادگاه «ایهود اولمرت» است که او را به ۱۸ ماه زندان محکوم کرده بود. شاکی این پرونده‌ها نیز «لیئات بن آری» معاون دادستان کل رژیم صهیونیستی است.

با این حال پیش‌بینی می‌شود که وکلای دادگاه برای طولانی کردن روند دادرسی چند ماه زمان برای ارائه دفاعیات از دادگاه طلب کنند. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند