کدخبر: ۳۳۹۰۰۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
از سرگیری اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها

از سرگیری اعتراضات هنگ‌کنگی‌ها

درپی معرفی «لایحه امنیتی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین»، اعتراضات در این منطقه از جنوب چین بار دیگر از سرگرفته شد و گزارش ها از برخورد پلیس با شورشیان و دستگیری ده ها نفر خبر می دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست روز یکشنبه گزارش کرد دستکم ۱۸۰ نفر در جریان اعتراضات بزرگ در منطقه کازویی در هنگ کنگ توسط ماموران پلیس بازداشت شده اند.

این نشریه خاطرنشان کرد معترضان که شمار آنها به هزاران نفر می رسید در خیابان ها تجمع کرده و برخی از شورشیان نیز اقدام به شکستن موانع پلیس و درگیری با ماموران کرده اند.

پلیس هنگ کنگ در صفحه فیس بوک خود تصاویری از درگیری ها را منتشر کرده و آورده است که شورشیان و فرصت طلبان دست به ناهنجاری در منطقه زده اند و ماموران مجبور به استفاده از گاز اشک آور و خودروهای آب پاش شده اند.

مقام های چین در حال رسیدگی به قانون امنیتی هستند که به موجب آن مرتکبان اقدامات تروریستی،  تجزیه طلبان و کسانی که به دنبال براندازی در هنگ کنگ هستند، تحت پیگرد قرار می گیرند.

همزمان شماری از کشورها در کنار آمریکا اقدام چین در طرح این لایحه امنیتی را مورد تقبیح قرار داده و خواستار «توقف» آن شده اند و این طرح را «ناقض خودمختاری عالی» هنگ کنگ می دانند.

در مقابل، چین هر مداخله جویی را در امور هنگ کنگ مورد مخالفت قرار داده و تاکید کرده است این قانون مورد بررسی قرار می گیرد و کشورهای دیگر نباید در امور داخلی منطقه و چین دخالت کنند.

گزارش روزنامه و تصاویر تلویزیونی از هنگ کنگ حاکی است برخی از فرصت طلبان با سوء استفاده از اعتراضات، به مردم و فروشگاه ها یورش برده اند و موانع پلیس را در خیابان ها در هم می شکنند.

در همین حال "هانگ جنگ" معاون نخست وزیر چین گفته است که هیچ کس نباید در اراده چین برای پیشبرد این لایحه قانونی دچار تردید شود و این کار تا پایان ادامه می یابد.

"وانگ یی" وزیر خارجه چین در کنگره ملی خلق چین برای کاستن از نگرانی ها گفت که این لایحه هیچ آسیبی به «خودمختاری عالی هنگ کنگ» نمی رساند.

وی گفت که این لایحه فقط مواردی چون فتنه، خیانت، براندازی و تجزیه طلبی را هدف قرار می دهد و مردم عادی نباید نگران آن باشند منافع مردم و سرمایه گذاران خارجی در هنگ کنگ مورد حراست قرار می گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند