کدخبر: ۳۳۹۴۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آغاز مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم با حضور روسای قوا

مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم دقایقی پیش با حضور روسای قوا آغاز شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم حضور دارند.

وزرای خارجه، کشور، اطلاعات، معاون پارلمانی رئیس جمهور، رئیس دفتر رئیس جمهور، دادستان کل کشور، سید حسن خمینی، فرمانده ارتش و رئیس سازمان صدا و سیما از حاضرین این جلسه هستند.

خبرگزاری مهر گزارشی از حاشیه های این مراسم منتشر کرده ودر آن به حضور اندک خبرنگاران خارجی برای پوشش این مراسم پرداخته است . 

خبرنگاران و عکاسان داخلی بسیار زیادی برای پوشش خبری مراسم افتتاحیه مجلس ساعت ۷ صبح خود را به خانه ملت رسانده بودند و پس از دریافت کارت‌های ویژه خود، در انتظار باز شدن درب صحن علنی مجلس بودند درحالی‌که تمام راهروهای مجلس مزین به فرش قرمز بود.

از نکات قابل توجه در مراسم افتتاحیه این دوره مجلس شورای اسلامی آن بود که به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تعداد خبرنگاران و عکاسان خارجی بسیار کمی برای پوشش خبری این مراسم در صحن علنی مجلس حضور یافته‌اند.

بالاخره ساعت ۷:۴۴ درب صحن علنی بهارستان به روی خبرنگاران و عکاسان باز شد و همه نگاه‌ها به سمت منتخبان مجلس یازدهم خیره شد که اغلب آنان ماسک و دستکش داشتند و به دنبال صندلی‌های خود برای جلوس می‌گشتند.

از دیگر نکات قابل توجه آن بود که فاصله‌هایی بین صندلی منتخبان مجلس برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در نظر گرفته شده بود و یکی از مسئولان اداره جلسه افتتاحیه مجلس، مدام از پشت تریبون اعلام می‌کرد که منتخبان حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنند و فاصله اجتماعی را مد نظر قرار دهند.

از تصاویر جالب توجهی که در مراسم افتتاحیه مورد توجه قرار گرفت، عکس نمایندگان شهید مجلس بود که در جایگاه هیئت رئیسه قرار داده شده بود و همچنین روی میز هر یک از منتخبان جدید ملت، یک جلد قرآن کریم و متن سوگندنامه آنها گذاشته بود و جایگاه هیئت رئیسه هم با رنگ‌های سبز، سفید و قرمز گل‌آرایی شده بود.

ورود میهمانان بهارستان

اولین میهمانی که خود را به جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم رساند، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی بود که با ورود به صحن علنی با جمعی از منتخبان مجلس یازدهم خوش و  بش کرد و سپس روی یکی از صندلی هایی که برای میهمانان در جلوی صندلی منتخبان تعبیه شده بود، نشست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ساعت ۸.۱۰ دقیقه به عنوان اولین وزیر وارد خانه ملت شد و پس از وی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور خیلی سریع خود را به صحن مجلس رساند که البته وی یکی از سخنرانان نخستین جلسه مجلس یازدهم است.

سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش هم جزو مسئولانی بود که خیلی سریع خود را به صحن علنی مجلس رساند و پس از وی نیز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان وارد بهارستان شد که دقایقی بعد به سمت سردار اشتری رفت و با وی و همچنین جمعی از منتخبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به گفت‌گو و خوش و بش پرداخت.

ساعت ۸:۳۰ بود که علی لاریجانی رئیس سه دوره مجلس شورای اسلامی به همراه سید حسن خمینی و سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح وارد صحن علنی مجلس شدند.

در ادامه آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری وارد خانه ملت شدند.

روحانی وارد مجلس شد

ساعت ۸:۳۲ بود که حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور به همراه محمود واعظی و علوی وزیر اطلاعات وارد صحن علنی مجلس شد که با ورود وی به مجلس، صدای فلش دوربین عکاسان بلند شد.

بالاخره نوای سرود جمهوری اسلامی ایران در خانه ملت طنین‌انداز شد تا جلسه رسمیت پیدا کند.

اداره اولین جلسه مجلس یازدهم طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، بر عهده هیئت رئیسه سنی مجلس است.

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس، ۲ نفر از مسن‌ترین نمایندگان مجلس به عنوان رئیس و نایب رئیس و ۲ نفر از جوان‌ترین نمایندگان به عنوان دبیران هیئت رئیسه سنی مجلس تعیین می‌شوند که وظایفی مانند اداره جلسه افتتاحیه، انجام مراسم تحلیف و اجرای انتخابات هیئت رئیسه موقت و تعیین شعب ۱۵ گانه را بر عهده دارند.

حجت الاسلام سید رضا تقوی منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم که ۷۴ ساله است، مسن‌ترین نماینده این دوره مجلس محسوب می‌شود که ریاست سنی مجلس جدید را بر عهده دارد.

سیدمصطفی آقامیرسلیم منتخب مردم تهران که ۷۳ ساله است، نایب رئیس هیئت رئیسه سنی است.

روح االه نجابت منتخب شیراز هم که ۳۱ ساله است، به همراه محسن فتحی منتخب سنندج که ۳۳ ساله است، دبیران هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم هستند.

منتخبین مجلس یازدهم در اولین جلسه علنی پس از استماع پیام مقام معظم رهبری به مجلس یازدهم و نیز گزارش عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور از روند برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، طبق ماده ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد می‌کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند