کدخبر: ۳۳۹۴۹۸ لینک کوتاه

ارتش اسرائیل برای سرکوب ناآرامی‌های کرانه باختری آماده می‌شود

اقتصادنیوز؛ روزنامه «هاآرتص» گزارش داد ارتش اسرائیل در حال آماده شدن برای ناآرامی‌ها در کرانه باختری، درپی اجرای طرح اشغال در ماه جولای است و «آویو کوخاوی» رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل طی دیدار اخیر با فرماندهان ارشد ارتش به آنها هشدار داده که برای تنش‌های احتمالی در اراضی اشغالی آماده شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ روزنامه «هاآرتص» امروز (چهارشنبه) گزارش داد «آویو کوخاوی» رئیس ستاد کل ارتش رژیم اسرائیل طی دیدار اخیر با فرماندهان ارشد ارتش به آنها هشدار داده که برای تنش‌های احتمالی در اراضی اشغالی آماده شوند.

این روزنامه به نقل از منابع نظامی و امنیتی نوشت برخلاف دفعات قبلی و تنش‌های پیشین، این بار شکست هماهنگی‌های امنیتی بین نهاد مرتبط در تشکیلات خودگردان و اسرائیل، بسیار قابل توجه‌تر از قبل است.

بر این اساس، ارتش رژیم اسرائیل در حال آماده‌سازی طرحی است که در زمان اعلام اشغال کرانه باختری، با موجی از اعتراضات و عملیات‌های فلسطینیان مواجه شود که این طرح شامل استقرار گسترده نیروی نظامی در کرانه باختری نیز می‌شود.

این منابع همچنین به هاآرتص گفتند که تاریخ کابینه تل‌آویو برای اجرای اشغال کرانه باختری - که ماه جولای تعیین شده - عملاً امکان‌پذیر نیست زیرا هم زمان کافی برای استقرار نیروی نظامی وجود ندارد و هم اینکه وضعیت امنیتی در کرانه باختری و نوار غزه رو به وخامت است.

از سوی دیگر وبگاه عبری‌زبان «واللا» نیز نوشت که این احتمال وجود دارد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در تاریخ تعیین شده در ماه جولای، اشغال کرانه باختری را فقط اعلام کند اما اجرای عملی آن را به چند ماه آینده موکول نماید.

رژیم اسرائیل بعد از شناسایی قدس به عنوان پایتخت این رژیم توسط آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس، با حمایت‌های دولت ترامپ قصد دارد ۳۰ درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند.

مقامات و گروه های فلسطینی این اقدام را بخشی از طرح ضد فلسطینی آمریکا موسوم به معامله قرن می‌دانند و به همین دلیل خواستار قطع همکاری با آمریکا و اسرائیل هستند. تشکیلات خودگردان این هفته اعلام کرد که همکاری امنیتی و اطلاعاتی با تل‌آویو و واشنگتن را به حالت تعلیق درآورده است.

روز گذشته نیز ژنرال «کامل أبو رکن» هماهنگ‌کننده فعالیت‌های کابینه رژیم اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی درباره اجرای طرح اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری هشدار داد و گفت اجرای این طرح منجر به موجی از عملیات‌های فلسطینان خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند