کدخبر: ۳۳۹۸۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بازداشت گزارشگر سی‌ان‌ان حین «پخش زنده» اعتراضات آمریکا +فیلم

اقتصادنیوز؛ «عمر خیمنز» گزارشگر سیاهپوست شبکه «سی.اِن.اِن» که مشغول تهیه گزارش زنده از اعتراضات عمومی علیه خشونت نژادپرستانه پلیس مینیاپولیس علیه رنگین‌پوستان بود، بازداشت شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ نیروهای گارد ملی آمریکا  امروز (جمعه به وقت تهران) «عمر خیمنز» گزارشگر سیاهپوست سی‌ان‌ان و تیم همراه وی را به دلیل تهیه گزارش از تظاهرات مردم مینیاپولیس بازداشت کرده و حتی به کارت‌های شناسایی آنها نیز اهمیتی ندادند.

در این تصاویر که به صورت زنده در حال پخش از این شبکه آمریکایی بود، نیروهای امنیتی بدون ارائه دلیل موجه خیمنز و دیگر اعضای تیم تصویربرداری را دستبند زده و به سمت خودرو هدایت می‌کنند.

این تصاویر بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته و ضمن به همراه داشتن انتقادات فراوان از تداوم رفتار خشن و نژادپرستانه پلیس آمریکا، آتش خشم معترضان را شعله‌ورتر کرد.

وبگاه شبکه سی‌ان‌ان نیز نوشت که گویا نیروهای پلیس متوجه نبودند دوربین روشن و در حال فیلمبرداری زنده است.

تصاویری که فیلمبردار همراه خیمنز از وضعیت شهر مینیاپولیس گرفته است، نشان می‌دهد که این محله‌ها بیشتر شبیه مناطق جنگ‌زده شده‌اند تا یک شهر آمریکایی. اموال عمومی تخریب شده، شیشه‌های ساختمان‌ها شکسته، فروشگاه‌ها غارت شده و نظامیان آمریکایی به میزان گسترده در سطح شهر پراکنده هستند.

روز دوشنبه بود که یک افسر پلیس سعی کرد با رفتاری خشن، «جورج فلوید» سیاهپوست ۴۶ ساله را که غیرمسلح بود، بازداشت کند. تصاویر منتشر شده از این حادثه نشان می‌داد که آن پلیس آمریکایی، زانوی خود را روی گردن فلوید قرار داده و مانع نفس کشیدن او شده بود.

این رفتار خشونت‌آمیز که نهایتاً منجر به مرگ فلوید شد، تظاهرات گسترده رنگین‌پوستان آمریکایی را در شهر مینیاپولیس و چند شهر دیگر بزرگ این کشور در پی داشت.

صبح امروز رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند تظاهرات‌کنندگان ضد خشونت پلیس ایالات متحده علیه رنگین‌پوستان در این کشور، ساختمان حوزه سوم مرکز پلیس مینیاپولیس را محاصره کرده در تلاش برای تصرف آن هستند.

شبکه «سی‌بی‌اِس» نیز از مینیاپولیس گزارش داد که معترضان توانستند درب‌های ورودی این ساختمان را شکسته و بعد از ورود، آن را به آتش بکشند.  گارد ملی ایالت مینه‌سوتا نیز خبر داد که حدود ۵۰۰ نظامی را برای سرکوب معترضان در مینیاپولیس اعزام کرده است.

پس از آن بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با لحنی خشن، به مانند خشونت پلیس این کشور علیه رنگین‌پوستان، معترضان را به صدور دستور شلیک تهدید کرد.

تصاویر اعتراضات آمریکا | آتش و خشم در مینیاپولیس/ سفیدوسیاه علیه نژادپرستی

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند