دارویی که سرطان زا معرفی شد

کدخبر: 339902
اقتصاد نیوز:سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی اعلام کرده است در بعضی از نسخه‌‌های «متفورمین»، داروی دیابت، مقادیر زیادی از ماده سرطان‌‌زای NDMA وجود دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، NDMA، یک آلاینده زیست‌‌محیطی است که توسط سازمان بهداشت جهانی، به‌عنوان ماده‌ای سرطان‌زا شناخته می‌شود و دریافت مقادیر بالای این ماده در روز، می‌‌تواند با بروز مشکلاتی همراه باشد.

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده در بیانیه‌‌ای خبر داده است که این سازمان به بررسی میزان "ان- نیتروزو دی متیل آمین" (NDMA) در شرکت‌‌های تولیدکننده متفورمین خواهد پرداخت. در برخی انواع داروی متفورمین این ماده کشف شده است در حالی که در برخی انواع دیگر آن، سطوح بالایی از NDMA وجود ندارد. پیش‌‌بینی می‌‌شود برخی از انواع متفورمین در هفته‌‌های آتی در آمریکا ریکال شود. البته هنوز مشخص نیست این ریکال‌‌ مربوط به کدام شرکت‌‌ها خواهد بود.

متفورمین دارویی است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای کنترل قند خون بالا، مصرف می‌‌کنند.

این دارو پس از برخی داروهای فشار خون و رانتیدین، سومین داروی پرمصرفی است که با ریکال مرتبط با NDMA مواجه شده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا با هشدار درباره خطرات زیاد قطع مصرف متفورمین از سوی بیماران مبتلا به دیابت نوع2، توصیه کرده است مصرف متفورمین را تا زمانی که با پزشک خود برای جایگزین کردن این دارو، مشورت نکرده‌‌اند، ادامه دهند. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما