کدخبر: ۳۴۰۰۲۵ لینک کوتاه

صدور پروانه ساختمانی حداقل ۶ ماه طول می‌کشد

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت :: در بحث ساخت و ساز اگر قبلا یک پروانه ساختمانی در مدت زمان ۲ یا ۳ ماه صادر می شد امروز حداقل ۶ ماه طول می‌کشد و اضافه شدن دستگاهی به نام نظام مهندسی یکی از عوامل کندشدن کار است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در مراسم افتتاح رسمی «راه‌اندازی پنجره واحد کسب و کار» با اشاره به راه‌اندازی پنجره واحد کسب و کار گفت: امروز کشور با مسائل گوناگون از جمله تحریم‌ها روبرو است و امکان فروش نفت را نداریم و لذا شاید همه این تهدیدها فرصتی است برای اقتصاد کشور تا بر توانایی‌های خود بیشتر متمرکز شویم و یکی از این فرصت‌ها این است که از بوروکراسی حاکم بر فضای اقتصاد کشور کم کنیم. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه برداشتن موانع در شرایط فعلی باعث رشد اقتصاد کشور خواهد شد، گفت: لذا باید شاخص کسب و کار و شاخص رقابت‌پذیری مدنظر باشد و در این زمینه اتاق‌های بازرگانی کارهای خوبی انجام داده‌اند. 

خوانساری افزود: در شرایطی که ورود کالا تا 15 روز معاف از جریمه است اما  ترخیص کالا از گمرکات که 2 تا 6 ماه به طول می‌انجامید. علت آن موانع و دستگاه‌های مختلف است که باعث کندی کار می‌شود، این در حالی است که در دنیا ترخیص کالا از گمرکات معمولا کمتر از 24 ساعت طول می‌کشد. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: در بحث ساخت و ساز اگر قبلا یک پروانه ساختمانی در مدت زمان 2 یا 3 ماه صادر می شد امروز حداقل 6 ماه طول می‌کشد و اضافه شدن دستگاهی به نام نظام مهندسی یکی از عوامل کندشدن کار است. 

وی افزود: در خصوص مواد غذایی، مواد آشامیدنی و بهداشتی اختلاف بین دو سازمان استاندارد و وزارت بهداشت موجب می‌شود که واردات کالاهای این بخش مدت‌ها طول بکشد تا ترخیص شود و از این مثال‌ها بسیار زیاد است که متاسفانه مراحل کسب و کار را کند و دچار اخلال کرده است و امیدواریم با قدم‌های وزارت اقتصاد در این زمینه بقیه موانع هم از سر برداشته شود تا نام و نشانی از وزارت اقتصاد در این دوره به یادگار بماند و این کار استمرار یابد. 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند