کدخبر: ۳۴۰۷۳۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آیا منتقدان اسرائیل از برد بایدن در انتخابات سودخواهند برد؟

آیا منتقدان اسرائیل از برد بایدن در انتخابات سودخواهند برد؟

اقتصادنیوز: رقابت جو باید و دونالد ترامپ در ماه‌های اخیر بیش از پیش گرمتر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ ندا الیا در میدل ایست آی در این باره نوشت: در حالی که تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، فاصله ی زیادی داریم و امکان دارد چیزهای مختلفی رخ دهد، اما همه نشانه ها حاکی از این است که جو بایدن کاندیدای دموکرات ها خواهد بود.

 

 در ادامه ی این مطلب آمده است: برای مترقیان و هر کس که در مورد عدالت در خاورمیانه دغدغه دارد، این دلیلی برای شادمانی نیست. سابقه بایدن در فلسطین کاملاً اثبات شده است. معاون رئیس جمهور سابق تقریباً نیم قرن است که سیاستمدار بوده و طی این مدت به طور معمول به حمایت مستمر از اسرائیل پرداخته است.
بایدن طی سخنرانی در کنفرانس خاخامها در سال 2011 اظهار کرد: من صهیونیست هستم، زیرا می دانم که لازمه ی صهیونیست بودن این نیست که حتماً یهودی باشی. آنچه وی گفت، یک بیانیه‌ی کاملاً فرمولی، شبه واجب و پیش فرض نیست که انتظار برود تمام سیاستمداران ایالات متحده آن را ارائه دهند. بایدن در وب سایت خود تعهد می کند: به عنوان رئیس جمهور، همچنان اطمینان خواهم داد که کشور یهود، مردم یهودی و ارزش های یهودی از حمایت ناگسستنی ایالات متحده برخوردار باشند.


وی افتخار می کند که در تأمین امنیت بزرگترین بسته‌ی کمک به اسرائیل نقش داشته است و آن را بهترین سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری می داند که آمریکا انجام داده است. وی در سایت خود خاطرنشان کرد: بایدن به شکل دهی تفاهم نامه بی سابقه و ده ساله‌ی 38 میلیارد دلاری کمک کرد. این تفاهم نامه به منظور ارائه کمک های دفاعی به اسرائیل در سال 2016 به عنوان بزرگترین بسته کمک نظامی در تاریخ ایالات متحده امضا شد.


گفتنی است، این بسته در حالی به اسرائیل ارائه شد که رئیس جمهور باراک اوباما در حال آماده سازی برای ترک مقام خود بود. بسته ی مورد بحث به صورت ناراحت کننده ای یادآوری می کند که دموکرات ها به طور تاریخی به اندازه ی جمهوری خواهان در مورد اجرای عدالت برای فلسطین خیانت کارانه عمل کرده اند.


مانند برنی سندرز، نماینده ی دموکرات ها که اخیراً از انتخابات ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد، بایدن نیز با جنبش تحریم، عدم سرمایه گذاری و تحریم اسرائیل مخالف است. اما بایدن فراتر می رود و می گوید که از فکر اینکه کمک به اسرائیل مشروط شود، عصبانی شده است.


وی گفت: این ایده که ما به اسرائیل کمک نظامی می کنیم، به شرطی که آنها سیاست خاصی را تغییر دهند، به نظر من کاملاً ظالمانه است. او به خبرنگار وال استریت ژورنال در اواخر سال گذشته گفت که عمداً راه خود را از سندرز، الیزابت وارن و پیت باتیگیگ که هنوز در رقابت نامزدی دموکراتها بودند، جدا کرد.


شر کمتر
بایدن همچنین از متن تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم انتقاد کرده است، اما تأیید کرد که او این تصمیم را نقض نمی کند. وی گفت: اکنون که این کار تمام شده است و ما سفارت را به تل آویو بر نمی گردانیم. این پذیرش بی رحمانه از حقایق روی در زمین، در واقع به معنای حمایت از اسرائیل است و نشان می دهد که بایدن احتمالاً خواهان این است که موضوع شهرک های غیرقانونی همچنان به حال خودش رها شود.


در همین حال، اسرائیل در حال ضمیمه‌ی بیشتر سرزمین های فلسطین است، با اطمینان از این که رهبری حزب دموکرات ایالات متحده که اکنون پشت سر بایدن حرکت می کند، در مخالفت با این موضوع اقدامی نخواهد کرد.


متأسفانه، تعداد فزاینده ای از آمریکایی ها آموخته اند که هر چهار سال، ما فقط می توانیم به شر کوچکتر رأی دهیم، با این آگاهی کامل که شر کوچکتر هنوز شر است. این واقعیت غم انگیز و ترسناک در پشت پرده‌ی دموکراسی در ایالات متحده قرار دارد.


در تاریخ 3 نوامبر، ما بین دو مرد پیر، سفید پوست، طرفدار اسرائیل و نژادپرست دست به انتخاب خواهیم زد. بایدن سابقاً با سیاست های ادغام نژادی غیر منظم مخالف بود، از ترس اینکه فرزندانش در یک جنگل نژادی بزرگ شوند.


ما بین افرادی انتخاب خواهیم کرد که یکی از آنها متهم به تجاوز جنسی است و دیگری ادعاهای مداوم علیه خودش را در مورد تجاوز رد می کند و از پاسخگویی طفره می رود.


به بیان ساده تر، بایدن نمایانگر بدترین پاسبان قدیمی دموکرات ها است و نامزدی وی، ضربه ای به انرژی و آرمان های فعالین است که فکر می کردند می توانند از درون سیستم تغییر ایجاد کنند.


رأی دهندگان بی اشتیاق
با این حال، بین ترامپ و بایدن تفاوت وجود دارد. ترامپ کاملاً از پشتیبانی پایگاه خود اطمینان دارد. حتی بسیاری از ادعاهای مربوط به سوء رفتار جنسی و تجاوز جنسی که ترامپ آن را انکار می کند، منجر به این نشد که وی طرفداری هوادارانش را از دست بدهد. در همین ارتباط می توان به زنانی اشاره کرد که با افتخار تی شرت هایی را می پوشند که آشکارا چنین ادعاهایی را رد می کند.


کسانی که بر اساس شعار سال 2016 ترامپ مبنی بر "دوباره آمریکا را عالی کن"، به او رای دادند، ظاهراً از دستاوردهای وی راضی هستند و می خواهند دوباره آمریکا را برای نژادپرستانی که او آنان را تحسین کرده است در سال 2020، عالی نگه دارند.


بایدن کاملاً آگاه است که اکثریت رأی دهندگان دموکرات برای حمایت از او بی اشتیاق هستند و حتی می شود گفت که تمایلی به او ندارند و بسیاری از آنها در مورد ادعاهای تجاوز جنسی که علیه وی مطرح شده است، وحشت دارند.


بسیاری از مردم از این واقعیت ناراضی هستند که وی نامزد احتمالی دموکرات ها است و به این فکر می کنندکه اصلاً رأی ندهند. بایدن همچنین می داند که صدها هزار رأی وجود دارد که هنوز هم احتمال دارد به سمت سندرز متمایل شوند. فردی که از نظر استراتژیک تصمیم گرفته است که در رأی گیری بماند تا حزب را به جهت پیشرفت تری سوق دهد.


گفتنی است، سندرز در سخنان خود وقتی که در حال پایان دادن به کارزار انتخاباتی اش بود، توضیح داد و گفت: ما باید به کار خود ادامه دهیم تا هرچه بیشتر نمایندگان در کنوانسیون دموکراتها جمع شویم، جایی که ما می توانیم تأثیر چشمگیری بر سکوی حزب و سایر کارکردها داشته باشیم. سپس، متحد با هم به جلو خواهیم رفت تا دونالد ترامپ، خطرناک ترین رئیس جمهور تاریخ مدرن آمریکا را شکست دهیم و برای انتخاب پیشروان قوی در هر سطح از دولت مبارزه خواهیم کرد.


حرکت به سمت چپ
بایدن می داند که باید به سمت چپ حرکت کند. قبلاً دیده ایم که او این کار را انجام داده است. به طور مثال وی با برخی از مواضع سندرز، به ویژه در مورد آموزش عمومی و موضع الیزابت وارن در مورد حمایت از افراد در مقابل ورشکستگی موافقت کرد. در حالیکه قبلاً با هر دوی اینها مخالف بود. وی این مواضع را اتخاذ کرد، زیرا می دانست که این مسائل برای رأی دهندگان دموکرات بسیار مهم است.


اگرچه زیاد به آینده امیدوار نیستیم اما چیزی که بایدن را از ترامپ متمایز می کند این است که او ثابت کرده است یک فرصت طلب است و امکان دارد در مورد اسرائیل نیز تغییر موضع دهد. این امر از تغییر قلبی یا انگیزه اخلاقی برای انجام کار درست ناشی نمی شود. بلکه ممکن است بسیار ناخواسته اتفاق بیفتد، وقتی بایدن بفهمد که مبنای دموکراتها نیز در این زمینه چقدر تغییر کرده است.


خیلی امیدوار نیستیم اما این چیزی است که بایدن را از ترامپ که تنها می تواند بیشتر به سمت راست و به آغوش باز فاشیسم حرکت کند، متمایز می کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند