انتقادات وزیرخارجه دولت جرج بوش به رهبری ترامپ

کدخبر: 341584
اقتصادنیوز؛ در ادامه انتقادهای چهره‌های ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی از مواضع «تفرقه‌افکنانه» دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور درباره اعتراضات اخیر، «کاندولیزا رایس» از ترامپ خواست با مردم به زبان وحدت سخن بگوید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ کاندولیزا رایس، زن آمریکایی آفریقایی تبار که در دولت «جورج بوش پسر» وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود، در یک مصاحبه درباره اعتراضات سراسری در محکومیت قتل نژادپرستانه جورج فلوید و مواضع رئیس‌جمهور این کشور اظهارنظر کرد.

این چهره شناخته شده جمهوری‌خواه در مصاحبه با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه «سی‌بی‌اس نیوز»  از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور هم‌حزبی خود خواست  از توییت کردن درباره مسائل مهم از قبیل «زخم عمیق» نژادپرستی دست بردارد و با مردم آمریکا با زبان وحدت سخن بگوید.

رایس گفت: «مردم در طول تاریخ‌مان به اتاق بیضی شکل (اتاق کار رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید) برای دریافت پیام‌ها و سیگنال‌ها نگاه کرده‌اند و من قبلا گفته‌ام که رئیس‌جمهور برخی مواقع از ادبیاتی استفاده کرده که من واقعا بسیار تحسین کرده‌ام شبیه به "انعطاف‌پذیری مردم آمریکا"»

او سپس خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «فقط درباره این پیغام‌ها مراقب باش. من به دنبال مشاوره دادن به رئیس‌جمهور نیستم اما اگر بودم، به او می‌گفتم که بگذار برای مدتی توییت را کنار بگذار و با ما صحبت کن و یک گفت‌و‌گو با ما داشته باش. به نظر من، ما به این موضوع نیاز داریم و او می‌تواند چنین کاری را انجام دهد».

«مارگارت برنان» مجری شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» نظر رایس را درباره توییت تهدیدآمیز رئیس‌جمهور آمریکا علیه معترضان به قتل جورج فلوید جویا شد؛ توییتی که جنجال‌های بسیاری به دنبال داشت و حتی هم حزبی‌های جمهوری‌خواه ترامپ هم از آن انتقاد کردند.

ترامپ در پیام توییتری ضمن توهین کردن به معترضان آمریکایی و نمک‌پاشیدن به روی زخم کسانی که علیه خشونت پلیس با رنگین‌پوستان این کشور تظاهرات کردند، نوشت: «این اراذل و اوباش، به یاد و خاطره جورج فلوید بی‌احترامی می‌کنند و من اجازه نمی‌دهم این اتفاق رخ دهد».

ترامپ سپس به تهدید آنها روی آورده و گفت: «با تیم والز، فرماندار [مینه‌سوتا] صحبت کرده و به او گفتم ارتش در تمام مسیر با اوست. هر مشکلی باشد ما کنترل را به دست می‌گیریم، اما زمانی که غارتگری شروع شود، شلیک هم شروع می‌شود».

رایس در پاسخ به سوال برنان، از رئیس‌جمهور آمریکا خواست پیش از اظهارنظر درباره مسائل مهم و پیچیده از قبیل مسائل نژادی، بیشتر فکر کند.

این مقام پیشین آمریکایی تصریح کرد: «من این را می‌گویم که شما قبل از اینکه درباره چیزی صحبت کنید باید درباره چارچوب تاریخی آن فکر کنید چرا که (موضوع تبعیض نژادی در آمریکا) یک زخم عمیق است».

وی با درخواست از ترامپ برای صحبت کردن «به زبان وحدت و زبان همدردی» با مردم آمریکا ادامه داد: «همه با هیچ یک از روسای جمهور موافق نستند و با این رئیس‌جمهور هم همینطور است اما شما باید با تک تک آمریکایی‌ها صحبت کنید و نه فقط با آنهایی که شاید با شما موافق باشند و شما باید درباره زخم‌های عمیقی که ما داریم صحبت کنید و ما با هم بر آنها غلبه خواهیم کرد».

وزیر خارجه اسبق آمریکا ادامه داد: «اما  متاسفانه توییتر و توییت کردن، راه فوق العاده ای برای پیغام‌های پیچیده و تفکرات پیچیده نیستند. وقتی رئیس‌جمهور حرف می‌زند، این حرف باید پر از تفکر باشد و پیغامی برای همه آمریکایی‌ها باشد».

در بخشی از این مصاحبه، مجری سی‌بی‌اس نیوز درباره انتقاد تند «جیمز متیس» اولین وزیر دفاع آمریکا در دولت دونالد ترامپ صحبت کرد و نظر رایس را درباره این موضوع جویا شد.

وزیر دفاع سابق آمریکا در انتقادی شدید از مواضع رئیس‌جمهور این کشور گفته بود: «دونالد ترامپ اولین رئیس‌جمهوری است که تلاش نمی‌کند مردم آمریکا را متحد کند- حتی وانمود نمی‌کند که می‌خواهد این کار را بکند. او در عوض سعی می‌کند بین ما تفرقه ایجاد کند. ما در حال مشاهده تبعات نداشتن رهبری بالغ برای مدت سه سال هستیم» (جزئیات بیشتر).

کاندولیزا رایس در پاسخ به سوال مجری شبکه سی‌بی‌اس نیوز به تمجید از جیمز متیس پرداخت و او « میهن پرست و مردی دارای صداقت بسیار»  خواند.

مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید افزود: «او (متیس) درباره چیزی که نیاز داشت حرف بزند، صحبت کرد. آنچه من می‌خواهم درباره آن حرف بزنم آینده است و آنچه که ما باید طی چند ماه آینده انجام بدهیم. ما اعتراضاتی داریم و این اعتراضات باید مسالمت آمیز باشند».

در پاین این مصاحبه، مجری شبکه آمریکایی از کاندولیزا رایس درباره اینکه آیا او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از ترامپ حمایت می‌کند یا نه، سوال کرد.

وزیر خارجه دولت جورج بوش پسر ضمن امتناع از دادن پاسخ به این سوال اعلام کرد، «اگر بخواهم درباره سیاست داخلی آمریکا صحبت کنم، شما اولین نفر خواهید بود که مطلع می‌شوید».

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما