کدخبر: ۳۴۱۶۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
فرانسه مدعی پایبندی کامل به برجام شد

فرانسه مدعی پایبندی کامل به برجام شد

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه مدعی شد کشورش کاملاً به توافق هسته‌ای موسوم به برجام پایبند است و این توافق را بخشی ضروری از ساختار منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای ضروری می‌داند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم،  «اگنس ون‌ در مول» سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه در یک نشست خبری مدعی شد که کشورش همچنان به‌طور کامل به توافق هسته‌ای موسوم به برجام پایبند است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه که کشورش در کنار دیگر کشورهای اروپایی عضو برجام نتوانسته‌ یا نخواسته‌اند که تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه را انجام دهند، در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد: «ما به این توافق که بخشی ضروری از ساختار جهانی منع اشاعه [سلاح‌های کشتار جمعی] است، پایبند خواهیم ماند. این توافق تنها راه ممکن برای تضمین صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌ای ایران است.»

این مقام فرانسوی در ادامه خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد و از عمل نکردن ایران به تعهدات هسته‌ای خود انتقاد کرد. این در حالی است که ایران سال گذشته در پاسخ به بی‌اعتنایی کشورهای اروپایی به انجام تعهداتشان ذیل برجام تصمیم به تعدیل مرحله به مرحله تعهدات خود ذیل برجام گرفت.

شورای‌عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398‌ در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده‌هایشان، در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

پس از آن ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف‌های اروپایی اعلام کرد که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل کنند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی‌اعتنایی طرف‌های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی‌ماه 1398 در بیانیه‌ای اعلام کرد که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می‌گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و من‌بعد برنامه هسته‌ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند