کدخبر: ۳۴۲۰۳۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سفر هایکو ماس به تل‌آویو برای هشدار درباره الحاق کرانه‌باختری

اقتصادنیوز؛ «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان امروز (چهارشنبه) طی سفر به فلسطین اشغالی، با «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به عنوان اولین مقام صهیونیست در این سفر دیدار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ وزیر خارجه رژیم اسرائیل در دیدار با وزیر خارجه آلمان تاکید کرد تل‌آویو به اجرای طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» ادامه می‌دهد.

پیشتر گزارش شده بود که ماس برای هشدار دادن به رژیم اسرائیل درباره اجرای یکجانبه طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری به فلسطین اشغالی سفر می‌کند.

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، اشکنازی طی دیدار با ماس ضمن تاکید بر تداوم عزم تل‌آویو برای اجرای طرح معامله قرن، گفت: «مهم است که به دیدگاه‌های شما گوش دهیم و آنها را در نظر بگیریم.»

وی سپس ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا را فرصتی برای بهبود روابط کشورهای اروپایی با رژیم صهیونیستی دانسته و اظهار داشت: «تعهد آلمان به امنیت اسرائیل کاملا شناخته شده است. آلمان هم مانند اسرائیل به صلح و ثبات منطقه [غرب آسیا] علاقمند است».

این مقام صهیونیست درباره طرح معامله قرن نیز ادعا کرد: «فرصت‌های منطقه‌ای چشمگیری در حال حاضر وجود دارد، که مهمترین آن طرح صلح رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ است. این یک دستاورد مهم برای منطقه است که فرصت بسیار مهمی را ارائه می‌کند».

به نوشته صفحه توئیتر وزارت خارجه رژیم اسرائیل، اشکنازی ادامه داد: «این طرح را در هماهنگی کامل با آمریکا و همزمان با حفظ منافع امنیتی و توافقات صلح اسرائیل (با اردن و مصر)، پیش می‌بریم. این کار را از طریق گفت‌وگو با همسایگان خود خواهیم داد».

وی سپس طبق روال معمول مقامات این رژیم به اتهام زنی بی‌اساس و گزافه‌گویی علیه جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های مقاومت در منطقه پرداخته و مدعی شد: «حمایت ایران از حزب‌الله با استفاده از پروژه موشک‌های نقطه‌زن هدایت‌شونده، باید زیر فشارهای بین‌المللی فزاینده قرار بگیرد. هدف از این پروژه، ارائه توانمندی تهاجمی استراتژیک است تا به صورت مستقیم اسرائیل و اسرائیلی‌ها را هدف بگیرد. ما این مسئله را تحمل نمی‌کنیم».

وزیر خارجه رژیم اسرائیل با بیان اینکه ایران تهدید اصلی برای این رژیم است، ادعا کرد: «ما هرگز نمی‌پذیریم که این کشور سلاح اتمی داشته باشد یا ارتش آن در نزدیک مرزهای ما باشد».

اشکنازی سپس بار دیگر از تصمیم دولت آلمان برای ممنوع کردن فعالیت‌های شاخه سیاسی حزب‌الله در این کشور قدردانی کرد و از دیگر کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا نیز خواست تا آنها نیز اقدام مشابهی انجام دهند.

وزیر خارجه آلمان نیز به عنوان سخنرانی بعدی تصریح کرد که برلین از تصمیم اعلامی تل‌آویو برای آغاز اشغال یکجانبه بخش‌هایی از کرانه باختری در تاریخ اول جولای بسیار جداً نگران است.

به نوشته روزنامه «هاآرتص»، ماس با بیان اینکه در دیدار با اشکنازی، نگرانی برلین درباره اشغال یکجانبه کرانه باختری را به تل‌آویو اعلام کرده، گفت طرح اشغال به قوانین بین‌المللی پایبند نیست اما آلمان همچنان بر حمایت خود از راهکار دو دولتی متعهد است.

این روزنامه همچنین گزارش داد که ماس قرار است بعد از دیدار با مقامات صهیونیست، نشستی هم با سران فلسطینی و تشکیلات خودگردان داشته باشد. او سپس برای گفت‌وگوهای بیشتر درباره طرح اشغال به اردن سفر می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند