کدخبر: ۳۴۲۰۴۲ لینک کوتاه

گفت‌وگوی دیپلمات‌های ایران و روس درباره یمن و سوریه

اقتصادنیوز؛ دستیار وزیر خارجه ایران و معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگویی تلفنی از بحران انسانی در یمن و شرایط دشوار مردم سوریه در اثر تحریم‌ها ابراز نگرانی کرده و آمادگی خود را برای کمک به مردم رنج‌ دیده یمن اعلام کردند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی‌اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی و «سرگئی ورشنین» معاون امور بین‌الملل وزیر خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) تلفنی گفت‌وگو کردند.

در این گفت‌وگوی تلفنی آخرین تحولات منطقه با محوریت سوریه و یمن مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

*آمادگی برای کمک به مردم رنج ‌دیده یمن

در این گفت‌وگو طرفین در خصوص آخرین تحولات یمن و همچنین تشدید بحران انسانی به علت شیوع بیماری کرونا به گفت‌وگو و رایزنی پرداخته و آمادگی خود را برای کمک به مردم رنج دیده یمن اعلام کردند. 
دو طرف لزوم حل و فصل سیاسی بحران یمن از طریق گفتگو های یمنی-یمنی را مورد تاکید قرار دادند. 

خاجی در این گفت‌وگو بر لزوم برقراری آتش بس فراگیر، رفع محاصره و از سرگیری روند سیاسی تاکید کرد.

*اوضاع سوریه محور دیگر گفت‌وگوی خاجی و ورشنین

در ادامه دو طرف در خصوص آخرین تحولات سوریه در صحنه سیاسی، میدانی، کمیته قانون اساسی و همچنین برگزاری نشست کشورهای ضامن روند آستانه به رایزنی پرداختند. 

در این گفت‌وگو دو طرف از شرایط دشوار مردم سوریه و تشدید فشارهای وارده در نتیجه تحریم‌ها ابراز نگرانی کردند. 

خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه با محکوم کردن تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه تحمیل شده بر مردم سوریه، خواستار رفع تحریم‌ها و اقدامات ضروری جهت کاهش آلام مردم سوریه شد.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی پیش از این، دهم اردیبهشت با «سرگئی ورشنین» معاون امور بین الملل وزارت خارجه روسیه درباره آخرین تحولات یمن تلفنی گفت‌و‌گو کرد. ۲ طرف در این تماس تلفنی ضمن تاکید بر حفظ تمامیت سرزمینی یمن، تنها راه حل و فصل بحران این کشور را راهکار سیاسی خواندند.

رایزنی جلالی با ورشنین

«کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو نیز پنجم خرداد ۱۳۹۸ با «سرگئی ورشنین» معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه تلفنی گفت‌و‌گو کرد.در این گفت‌و‌گو ۲ طرف ضمن تبادل نظر درباره تحولات منطقه از جمله سوریه و یمن، بر ضرورت ارائه کمک‌های بشردوستانه به سوریه با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین پیشبرد روند حل و فصل سیاسی سوریه در چارچوب روند آستانه، تاکید کردند.

گفتنی است، خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی ۲۹ اردیبهشت ماه نیز با «محمد عبدالسلام» مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن و سخنگوی انصارالله تلفنی گفت‌وگو و طرفین آخرین تحولات سیاسی و میدانی در یمن را مورد بررسی قرار داده و با اشاره به خطر شیوع بیماری کرونا در یمن و کمبود فراوان امکانات مقابله با آن به دلیل استمرار تجاوز نظامی نیروهای خارجی و محاصره ظالمانه این کشور، تسریع در ارسال کمک‌های انسانی و داروهای مورد نیاز مردم آن کشور را مورد تاکید قرار دادند. خاجی و عبدالسلام ۲۰ اردیبهشت ماه نیز به صورت تصویری با یکدیگر دیدار و به گفت‌وگو درباره آخرین تحولات یمن پرداخته بودند

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند