دیدبان حقوق بشر گزارش داد؛

بی‌اعتنایی امارات به شیوع کرونا در زندان‌هایش

کدخبر: 342047
اقتصادنیوز؛ دیدبان حقوق بشر در گزارشی از عدم رسیدگی مقامات امارات به وضعیت زندان‌های شلوغ این کشور در شرایطی که اطلاعاتی از شیوع کرونا در سه زندان آنجا گزارش شده است، انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ دیدبان حقوق بشر روز چهارشنبه از گزارش‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در سه زندان امارات خبر داد.

این سازمان گفت: «مقامات زندان‌های امارات باید اقدامات اضطراری برای حفظ جان و روان زندانیان  به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در سه بازداشتگاه این کشور به کار بندند».

دیدبان حقوق بشر به نقل از نزدیکان زندانیان در زندان «الوثبه» در نزدیکی ابوظبی و زندان «العویر» و بازداشتگاه جدید «البرشاء» در دبی گفت: «در میان زندانیان این مراکز برخی مبتلای قطعی و برخی مشکوک به کرونا هستند و زندانیانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند از مراقبت‌های پزشکی مناسب محروم هستند و ازدحام جمعیت و شرایط غیر بهداشتی،  فاصله‌گذاری اجتماعی و انجام توصیه‌های بهداشتی را بسیار دشوار کرده است و مقامات، اطلاعاتی را به زندانیان و خانواده‌های آنها درباره شیوع احتمالی کرونا و تدابیر پیشگیرانه نمی‌دهند».

«مایکل بیج» جانشین رئیس حوزه خاورمیانه دیدبان حقوق بشر گفت: «ازدحام بیش از حد، فقدان شرایط بهداشتی و نبود مراقبت‌های پزشکی کافی در زندان چیزهای جدیدی در بازداشتگاه‌های بدنام اماراتی نیست؛ اما همه گیری این بیماری خطر جدی دیگری را برای زندانیان ایجاد می‌کند.»

وی افزود: «بهترین راه برای مقامات امارات عربی متحده برای رفع نگرانی‌های خانواده‌های زندانیان، اجازه بازرسی توسط ناظران مستقل بین المللی است».

دیدبان حقوق بشر گفت: «بسیاری از خانواده‌های زندانیان می‌گویند که چند هفته‌ای است که قادر به تماس با نزدیکانشان در زندان نیستند و در این خصوص به وزیر کشور امارات هم نامه نگاری کردند، اما جوابی نگرفتند».

دیدبان حقوق بشر به نقل از اعضای خانواده‌های هفت زندانی در الوثبه آورده است که نزدیکانشان در زندان به علائم شدید کرونا مبتلا هستند و مقامات زندان غیر از همان ابتدای شیوع کرونا که برخی را که مشکوک به ابتلا بودند به مکان‌هایی نامعلوم منتقل کردند، اما از آن پس هیچ تست یا نظارت پزشکی روی آنها صورت نگرفته است.

برخی دیگر از نزدیکان زندانیان هم می‌گویند که مقامات زندان‌های امارات اقدامات مناسبی را برای ممانعت از شیوع کرونا پیش نگرفته‌اند، از جمله اینکه اصلا اقدام به توزیع ماسک بین زندانیان نکردند و مواد ضد عفونی و صابون هم با کمبود روبه‌روست.

در بازداشتگاه البرشاء هم که مقامات دبی در آنجا افراد تحت محاکمه را بازداشت می‌کنند به تازگی جمعی بازداشتی اضافه شدند که به دلیل کمبود تخت همگی هم روی زمین می‌خوابند و برخی از آنها هم علائمی مشابه کرونا دارند.

دیدبان حقوق بشر گفت: «در اواخر آوریل مقامات امارات بیش از چهار هزار بازداشتی را آزاد کردند که اغلب آنجا مشمول عفو  رایج به مناسبت ماه مبارک رمضان بودند‌ اما این اتفاق چیزی از نگرانی خانواده های زندانیان درباره شلوغی زندان‌ها و شرایط غیربهداشتی آن در امارات کم نکرده است به خصوص که هیچ کدام از زندانیانی هم که به دلیل مخالفت مسالمت آمیز خود بازداشت شدند آزاد نشدند که از جمله آنها احمد منصور حقوقدان برجسته زندان الصدر و ناصر بن غیث در زندان الرزین به سر می برند و به دلیل شرایط نامناسب بازداشتگاه و محرومیت از شرایط بهداشتی حال عمومی آنها خوب نیست».

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که همه زندان‌های امارات باید شرایط رعایت فاصله گذاری اجتماعی را برای زندانیان فراهم کنند و دستیابی هر بازداشتی به ملزومات رعایت مسائل بهداشتی و درمان پزشکی تضمین شود.

این سازمان از مقامات اماراتی خواست تعداد زندانیان در زندان‌ها را تا حد زیادی کاهش دهند تا امکان فاصله گذاری اجتماعی فراهم شود و از مقامات زندان‌های امارات خواست پروتکل‌های مناسب نظافت شخصی و ضد عفونی امکان زندان را وضع کرده و لوازم کافی و لازم نظیر ماسک و مواد ضد عفونی را برای زندانیان فراهم کند و به ناظران بین المللی مستقل اجازه ورود به امارات و  نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها را بدهند.

 

تیتر یک
  • آخرین وضعیت متغیرهای تورم ساز

    اقتصاد نیوز:در فاصله نیمه پاییز تا ابتدای نیمه زمستان کفه ی ترازو ی ارکان تشکیل دهنده ی نقدینگی به سمت شبه پول سنگین…

از دست ندهید
بلیط هواپیما