کدخبر: ۳۴۲۴۱۲ لینک کوتاه

سخنگوی وزارت‌خارجه تشریح کرد؛

هدف ایران از اقدامات برجامی اخیر

سید عباس موسوی در مورد برجام و اقدامات دیپلماتیک در این زمینه گفت: با گام هایی که برداشتیم توازن بین حقوق و تکالیف در برجام برقرار شده است و کماکان امیدوار هستیم که اروپایی ها به تعهدات خود برگردند تا بتوانیم گام هایی که برداشتیم و از نظر ما فوراً قابل بازگشت هستند را بازگردیم.

به گزارش اقتصادنیوز؛ سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در گفت وگو با شفقنا به پرسشی درباره «برجام و اقدامات اخیر در این زمینه» پاسخ گفته است.

سیدعباس موسوی در این گفت‌وگو اظهار داشت: برجام اگر توسط طرف های مقابل به درستی اجرا می شد، یک نمونه اعلایی از چندجانبه گرایی و همکاری بین المللی در قضیه صلح امنیت بین المللی بود که متأسفانه با خروج یک جانبه آمریکا از این توافق، چشم انداز این موضوع کمرنگ شده است. به هر حال در هر توافقی یکسری حقوق و تکالیف است که باید متوازن باشد. پس از خروج یک جانبه آمریکا از این توافق (که البته اخیراً اظهار تمایل کردند که مجدداً با طرح های متوهمانه ای به برجام برگردند) احساس کردیم این توازن بین حقوق و تکالیف بر هم خورده است. علی‌رغم اینکه اروپایی ها متعهد شده بودند که خروج آمریکا را جبران کنند اما متأسفانه در عمل نتوانستند و نشان دادند که ظرفیتشان در همین حد است که شاهد آن هستیم.

وی افزود: اروپایی ها در این موضوع بیانیه ها و گفتار درمانی های بسیار خوبی داشتند، اما از سوی آنان در عمل اقدامی را شاهد نبودیم که دولت و ملت ایران را راضی کند. اخیراً اینستکس را بعد از تأخیر بسیار راه انداختند که هر چند استقبال کردیم، ولی بیان کردیم که این همه ی تعهدات اروپا نیست بلکه مقدمه ای برای اجرای سایر تعهدات آنان است که خودشان هم به این وضعیت اذعان دارند.

موسوی ادامه داد: ما فعلاً احساس می کنیم با گام هایی که برداشتیم توازن بین حقوق و تکالیف در برجام برقرار شده است و کماکان امیدوار هستیم که اروپایی ها به تعهدات خود برگردند تا بتوانیم گام هایی که برداشتیم و از نظر ما فوراً قابل بازگشت هستند را بازگردیم.

موسوی تاکید کرد: اگر توازن بین حقوق و تکلیف که مدنظر ماست را اجرایی کنیم، برجام می تواند به راه و هدفی که از پیش داشته ادامه دهد.

سخنگوی دستگاه یپلماسی در پایان تاکید کرد: آمریکایی ها پس از اینکه از برجام خارج شدند کماکان با پرویی راجع به برجام و حتی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل اظهار نظر می کنند و گهگاهی به آن استناد می کنند که از طنزهای جالب روزگار است، کشوری که خودش به قطعنامه ای رأی داده و همان را نقض کرده و بعد از اینکه نقض کرده و از این تعهد خارج شده، دوباره به همان قطعنامه استناد می کند و حتی به سایر کشورها فشار می آورد که قطعنامه را نقض کنید؛ این تقریباً کیس نادر در طول عمر سازمان ملل متحد است که یکی از اعضای دائم شورای امنیت اینطور با قطعنامه شورای امنیت بازی می کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند