کدخبر: ۳۴۲۷۶۹ لینک کوتاه

بارگذاری در پادگان ۰۶ بزرگترین تراکم‌فروشی تاریخ تهران نیست

اقتصادنیوز : معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه بارگذاری در پادگان ۰۶ بزرگترین تراکم‌فروشی تاریخ تهران نیست، درباره نگرانی‌ها برای بارگذاری در این پادگان توضیحاتی داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پانا ،عبدالرضا گلپایگانی  با اشاره به تبدیل پادگان 06 به بوستان ارتش و بارگذاری‌هایی که در این محدوده انجام خواهد شد، گفت: «طبق نقشه، بارگذاری در نقاطی که کمترین درخت را داشته یا نقاطی که اصلا درختی وجود نداشته، صورت می‌گیرد و سعی شده در بارگذاری کمترین قطع درخت صورت بگیرد.»

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه گفته شد کمترین قطع درخت صورت می‌گیرد، پیش‌بینی‌ها برای قطع درختان در پادگان 06 چقدر است، گفت: «آمار دقیقی ندارم اما سعی شده قطع درختان در پادگان 06 به حداقل ممکن برسد البته ممکن است قطع درخت هم صورت نگیرد و در فصل مناسب، جابجایی درخت صورت بگیرد.»

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: «همچنین یکسری کریدورهای دید از خیابان‌های جنوبی منطقه به کوه‌های البرز وجود دارد که سعی شده، بارگذاری در کریدورهای دید قرار نگیرد. علاوه بر این بارگذاری در مسیر قنات انجام نمی‌شود چون دو رشته قنات در آن محدوده وجود دارد. بنابراین تا جایی که امکان دارد سعی شده مسایل شهرسازی و معماری و حفظ میراث تاریخی در بارگذاری پادگان 06 لحاظ شود.»

گلپایگانی با طرح این سوال که فکر می‌کنید جمعیت‌پذیری درفضای مسکونی و تجاری پادگان 06 معادل چند اندازه است، گفت: «جمعیت پذیری در این فضا طبق طرح تصویب شده، 2700 نفر است و ۳۵ هزار متر مربع نیز خالص بهره‌برداری تجاری است. در حالی که خالص تجاری پروژه (اطلس مال) ۲۰۵ هزار متر مربع است اما در پادگان 06 در ۱۵ هکتاری که قرار است بارگذاری صورت بگیرد، خالص تجاری ۳۵ هزار متر مربع است. ضمن اینکه بارگذاری تجاری برای پاسخ دادن به نیاز افرادی که قرار است در ساختمان‌های مسکونی و اداری آنجا مستقر شوند و بخشی از آن نیز برای رفع نیاز محله است چون در شرق اتوبان صیاد با کمبود خدمات عمومی روبرو هستیم.»

وی ادامه داد: «اینطور نیست که فکر کنیم 30 هزار متر مربع در 15 هکتار عدد بزرگی است. کمترین عدد تراکمی که در شهر تهران می‌توانیم قائل شویم، می‌گوییم ۱۲۰ درصد است. ۶۰۰ هزار متر مربع در 50 هکتار پادگان که شامل بخش خدماتی و هتل می‌شود معادل 120 درصد محسوب می‌شود و عددی که در پادگان 06 بارگذاری خواهد شد، عدد بالایی نیست.»

سعی شده قطع درختان در پادگان 06 به حداقل ممکن برسد البته ممکن است قطع درخت هم صورت نگیرد و در فصل مناسب، جابجایی درخت صورت بگیرد  

معاون شهردار تهران با بیان اینکه گفته بودند بارگذاری در پادگان 06 بزرگترین تراکم فروشی تاریخ تهران است، گفت: «سالانه ۱۲ تا ۱۳ میلیون متر مربع پروانه ساختمان صادر می‌‌شود، عدد ۶۰۰ هزار متر مربع در ۱۲ میلیون متر مربع بزرگترین تراکم فروشی تاریخ تهران نیست.»

گلپایگانی یادآور شد: «در ساختمان‌سازی که صورت می‌گیرد اگر کیفیت فضای باز و بسته اصولی باشد آن ساخت و ساز، ارزش محیط را افزایش می‌دهد و الزاما هر ساخت و سازی سبب کاهش کیفیت نمی‌شود. بنابراین ساخت و ساز به این بستگی دارد که کیفیت چگونه باشد، سرانه‌ها چگونه در نظر گرفته شده و اصول طراحی شهری و معماری نیز چگونه لحاظ شده باشد.»

وی خاطرنشان کرد: «در بارگذاری پادگان 06 این حساسیت در بخش ساخت و ساز وجود دارد که کمترین قطع درخت شکل بگیرد و به ناچار ساختمان‌ها بلند مرتبه شده است و تمام معیارهایی که شورای عالی شهرسازی و معماری دارد، کنترل شده است. حتی سایه‌اندازی در بناهای مجوار نیز مد نظر قرار گرفته و ساختمان‌هایی که احداث می‌شود بر روی هیچ کدام از ساختمان‌های مجاور سایه‌اندازی نخواهد داشت و این امر با نرم‌افزارهای موجود کنترل شده است.»

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره مطالعات ترافیکی بارگذاری پادگان 06 نیز توضیح داد: «درباره موضوع ترافیک آنجا نیز تمهیداتی صورت گرفته است تا بار ترافیک از طریق صیاد شیرازی باشد و کمترین بار ترافیکی بر خیابان پاسداران باشد. از طرفی با تکمیل شدن شبکه رفت و آمد که اکنون مشکلاتی دارد سعی شده این بارگذاری، تبعات منفی و غیرقابل جبرانی برای منطقه نداشته باشد.»

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند