کدخبر: ۳۴۲۸۳۳ لینک کوتاه

اولین قربانی معامله نفت و طلای ایران- ونزوئلا+عکس

اقتصادنیوز: الکس ساب موران، بازرگان کلمبیایی که تصور می‌شود رابطه نزدیکی با نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا دارد، در کشور دماغه سبز بازداشت شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از بی بی سی جهانی، دماغه سبز مجمع‌الجزایری کوچک در غرب آفریقا است. گفته شده که آقای ساب با هواپیمای شخصی خود راهی ایران بوده است.

سال گذشته دادگستری آمریکا با طرح اتهام پولشویی و فساد علیه این بازرگان کلمبیایی اعلام جرم کرد. وزارت خارجه ونزوئلا بازداشت آقای ساب را "غیرقانونی و خودسرانه" خوانده و گفته او در تامین غذا، دارو و نیازهای ضروری به دولت کمک‌ می‌کرده است.

3IWUM1ZY4Dil

بازداشت این بازرگان چند هفته پس از ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا انجام شده است.

هم ایران و هم ونزئلا تحت تحریم‌های یکجانبه آمریکا هستند. انتقال سوخت از ایران به ونزوئلا، که با همراهی کشتی‌های نظامی ونزوئلا با نفتکش‌های ایرانی انجام شد، از طرف مقام‌های دو کشور به عنوان دستاوردی مهم ستایش شد و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت برای تشکر شخصا به ایران خواهد رفت.

هفته گذشته دادستان کل کلمبیا از توقیف دارایی‌های الکس ساب در کلمبیا خبر داد. آقای ساب شهروندی ونزوئلا را هم دارد و قراردادهایی برای تامین بسته‌های کمک غذایی به شهروندان ونزوئلا به او واگذار شده است.

ونزوئلا در سال‌های اخیر با بحران شدید اقتصادی و ناآرامی‌های سیاسی روبرو بوده است.

آمریکا تحریم‌های شدیدی علیه ونزوئلا وضع کرده که کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید به آسیب پذیرترین اقشار در ونزوئلا آسیب می‌زند.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور کنونی ونزوئلا، معاون هوگو چاوز، رئیس‌جمهور پیشین بود و پس از مرگ او به قدرت رسید.

آقای مادورو مانند آقای چاوز با تلاش‌های مخالفان طرفدار آمریکا برای کودتا نیز روبرو بوده است. دولت آمریکا به همراه چندین دولت دیگر، حکومت نیکولاس مادورو را بر ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد و خوان گوایدو، یکی از چهره‌های مخالف را رئیس‌جمهور می‌داند.

البته آقای گوایدو بیش از یک سال پس از آن که در جمع تظاهرکنندگان و در خیابان "سوگند ریاست جمهوری" یاد کرد، هنوز قدرتی در اداره نهادهای حکومتی ونزوئلا ندارد.

 
این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند