سفر ظریف به ترکیه و روسیه با چه هدفی انجام می‌شود؟

کدخبر: 342878
اقتصادنیوز؛ وزیر امور خارجه ایران به منظور رایزنی و گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای خود راهی این کشور شد و در مقصد دوم این سفر به روسیه خواهد رفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور گفت‌وگو و تبادل نظر با مقامات ترکیه دقایقی پیش در رأس هیأتی راهی این کشور شد.

او قرار است درباره مسائل دوجانبه و تحولات بین‌المللی با مقامات ترکیه به گفت‌وگو بپردازد.

وزیر خارجه ایران پس از ترکیه راهی روسیه خواهد شد تا با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و به گفت‌وگو بپردازد. 

این سفر در حالی انجام می‌شود که وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که نشست سه کشور ترکیه، ایران و روسیه در مورد سوریه در سطح رؤسای جمهور، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد. این نشست قرار بود به میزبانی جمهوری اسلامی ایران پیش از پایان سال گذشته شمسی برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد و عنوان شد که در صورتی شرایط کنونی ادامه یابد احتمال دارد نشست مزبور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شود.

البته در این مدت وزرای خارجه سه کشور ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) سوم اردیبهشت ماه در نشستی به صورت ویدئو کنفرانس حضور یافتند و در پایان بیانیه‌ای را صادر کردند. وزرای خارجه در این بیانیه با تاکید بر احترام به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و حل و فصل سیاسی این بحران و جداسازی تروریست‌ها از معارضان، بر تداوم مبارزه با تروریسم توافق کردند.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای درباره سفر ظریف به استانبول عنوان کرد که مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله محورهای این سفر است.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز (پنجشنبه) ۲۲ خرداد ماه اعلام کرد:محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه و دوشنبه هفته آینده برای دیداری کاری و گفت‌وگو با همتایان خود در خصوص آخرین تحولات روابط دو‌جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به ترکیه و روسیه سفر می‌کند.

لازم به ذکر است، بعد از سفر ظریف به سوریه این سفرها دومین سفر خارجی وزیر امور خارجه ایران پس از فروکش کردن نسبی موج اول کروناست. وزیر خارجه ایران اواخر فروردین ماه نیز سفری یک روزه به دمشق داشت و با مقامات این کشور از جمله بشار الاسد رئیس جمهور و ولید المعلم وزیر خارجه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس  درباره سفر ظریف به مسکو عنوان کرد: ظریف در این سفر درباره روابط دوجانبه ایران و روسیه، برجام و مسائل منطقه‌ای با همتای خود بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

موسوی پیش از این از سفر ظریف به دو کشور همسایه در آینده نزدیک خبر داده بود. البته به جزییات بیشتری اشاره نکرده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفرهای محمدجواد ظریف گفت: شرایطی که کرونا به وجود آورده رفت و آمدهای دیپلماتیک را تحت تاثیر قرار داده است و کشورها و مقامات خارجی و داخلی ما ترجیح دادند از طریق ویدیو کنفرانس و دیپلماسی از راه دور سیاست خارجی را دنبال کنند، اما در این شرایط هم سعی شد تا جایی که امکان دارد و شرایط اجازه بدهد سفرهایی انجام شود که سفر برخی مقامات ایران به افغانستان و سفر ظریف به سوریه را شاهد بودیم.

وی افزود: سفر به یکی دو کشور در دستورکار وزارت امور خارجه است و اگر شرایط مهیا شود آقای ظریف انشاءالله به یکی دو کشور سفر خواهد کرد.

به گزارش فارس،«ماریا زاخارووا» در کنفرانس خبری امروز پنجشنبه گفت: «روز ۱۶ ژوئن، وزیر خارجه ایران جواد ظریف برای یک سفر کاری به مسکو خواهد آمد. او برای رایزنی درباره وضعیت روابط روسیه و ایران وضعیت اجرای برجام با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار خواهد کرد.»

آخرین سفر ظریف به ترکیه در آذر ماه سال گذشته انجام شد. او ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸ برای شرکت در هشتمین نشست وزرای خارجه «قلب آسیا» یا روند استانبول به ترکیه سفر و با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترکیه‌ای خود در استانبول دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۸ برای شرکت در بیست و چهارمین نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی «اکو» به ترکیه سفر کرده بود. این نشست شنبه ۱۸ آبان در آنتالیای ترکیه برگزار شد.

ظریف همچنین شهریور ۱۳۹۸ حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که برای شرکت در نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه به آنکارا سفر کرده بود را همراهی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اول فروردین ماه ۱۳۹۸ برای شرکت در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در پی کشتار وحشیانه مسلمانان در نیوزیلند به ترکیه رفت. این نشست دوم فروردین در استانبول برگزار شد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۷ فروردین ماه نیز در دومین مقصد سفرش بعد از دمشق به منظور رایزنی‌های دوجانبه با مقامات ترکیه درباره تحولات منطقه وارد آنکارا شد.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز خرداد ماه ۱۳۹۸ به اصفهان سفر و با محمدجواد ظریف در این شهر دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

سفرهای ظریف به مسکو

محمدجواد ظریف هشتم دی ماه ۱۳۹۸ سفری به روسیه داشت و نهم دی ماه با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و به گفت‌وگو پرداخت. او ۱۷ اردیبهشت ماه  ۱۳۹۸ نیز در سفری دو روزه وارد روسیه شد و با سرگئی لاوروف همتای خود همزمان با اعلام تصمیم ایران در توقف برخی تعهدات برجامی در ۱۸ اردیبهشت ماه دیدار و نامه حسن روحانی به پوتین درباره تصمیم ایران را به لاوروف تسلیم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۸ نیز به همراه رضا اردکانیان وزیر نیرو  برای دیدار و گفتگو با مقامات روسیه وارد مسکو شد و ۱۱ شهریور ماه با سرگئی لاوروف همتای روس خود درباره مناسبات دوجانبه، برجام و تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه به گفتگو پرداخت.

ظریف و لاوروف و همچنین ظریف و چاووش اوغلو پس از آخرین دیدارشان چند بار نیز با هم تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما