کدخبر: ۳۴۳۵۸۰ لینک کوتاه

دلیل گرم شدن عجیب زمین / پیش بینی کاهش بارش در پاییز

اقتصادنیوز : دمای جهان تا قبل از عصر صنعتی شدن ۱.۲۵ درجه بالاتر از نرمال بود، افزود: همچنین از دهه ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۵ دمای کره زمین ۷ دهم درجه گرم‌تر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه بارش های تابستان قابل توجه نیست، اظهار کرد: با گذر از فصل بهار و ورود به فصل تابستان بارش قابل ملاحظه ای نداریم.

وی با اشاره به اینکه دمای جهان تا قبل از عصر صنعتی شدن ۱.۲۵ درجه بالاتر از نرمال بود، افزود: همچنین از دهه ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۵ دمای کره زمین ۷ دهم درجه گرم تر شده است. علی رغم تعطیلی فعالیت های اقتصادی به واسطه شیوع کرونا و کاهش مصرف نفت، اما زمین به سرعت در حال گرم شدن است.

وظیفه با اشاره به اینکه دما در اغلب نقاط کشور نرمال است، بیان کرد: در منطقه شرق کشور همچون استان های سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و تهران دما نرمال و گرایش به کمتر از نرمال دارد.

وظیفه ادامه داد: در مناطق جنوب غرب اعم از استان های غرب خوزستان، ایلام، کردستان و آذربایجان شرقی و غربی ۱ تا ۳ درجه دما گرم تر از نرمال است.

این کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه هوای گرم تا پایان هفته در نیمه شرقی کشور ماندگار است، بیان کرد: در مناطق جنوب غرب دما نرمال و در اغلب نقاط کشور یک تا ۳ درجه بالاتر از نرمال است.

رئیس مرکز خشکسالی ادامه داد: طی چند روز آینده در بخش های غربی سواحل شمال، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، بخش های شمالی کردستان و ارتفاعات غربی البرز بارش های خواهیم داشت.

وی افزود: بنابر آخرین آمار مجموع میزان بارش از ابتدای سال زراعی جدید تاکنون نسبت به دوره بلندمدت ۳۰ درصد رشد داشته است، در حالی که در استان های غرب میزان بارش ۸ تا ۱۲ درصد کمتر از نرمال و استان سیستان و بلوچستان ۷۴ درصد فراتر از نرمال بوده است.

ضیاییان در پایان تصریح کرد: مدل های اقلیمی نشان می دهد که در فصل پاییز بارش قابل ملاحظه ای نداریم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند