کدخبر: ۳۴۳۷۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بهره‌برداری از ۴۷۱ کیلومتر پروژه ریلی در کشور تا پایان سال

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیر بنا‌های حمل و نقل کشور گفت: با تلاش و هدف گذاری‌های صورت گرفته امسال ۴ پروژه ریلی به طول ۴۷۱ کیلومتر در کشور به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، خیراله خادمی در استودیو بخش خبری 21 شبکه اول سیما با بیان این که احداث 1666 کیلومتر پوشش ریلی در قالب 9 پروژه ریلی در اولویت ما قرار دارد افزود: با تلاش و هدف گذاری‌های صورت گرفته امسال 4 پروژه به درازای 471 کیلومتر مسیر ریلی به بهره برداری خواهد رسید.

او ادامه داد: مسیر‌های بستان آباد به تبریز، رشت به بندرکاسپین، یزد به استان فارس و در بُعد خارجی هم مسیر ایران به افغانستان تکمیل و به بهره برداری خواهند رسید.

خادمی تصریح کرد: طولانی‌ترین مسیر ریلی کشور را می‌توان اتصال چاربهار به زاهدان عنوان کرد این طرح هم تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری خواهد رسید. طبق نقشه توسعه ریلی کشور، این مسیر حدود 710 کیلومتر طول دارد که در حال حاضر بصورت 3 شیفته و مستمر در حال انجام می‌باشد.

او در خصوص اتصال شبکه راهی کشور به مرز عراق و عتبات عالیات گفت: در طرحی 5 ساله بنا داریم شبکه آزاد راهی کشور را از مشهد مقدس به تهران، قم و خوزستان تا مرز عراق برسانیم. هزینه این طرح حدوداً 2500 میلیارد تومان برآورد شده است که جهت تامین این هزینه چند بانک اعلام آمادگی کرده اند.

ضمناً یکی از بخش‌های خصوصی 30 درصد و دولت هم 30 درصد از این پروژه را متقبل خواهند شد.

او در خصوص تکمیل آزاد راه تهران شمال در فاز مسیر زنگوله گفت: این پروژه یکی از بزرگترین و سنگین‌ترین پروژه‌های انجام شده مهندسان ایرانی است که امتیاز دارا بودن بلندترین تونل کشور به طول 6/5 کیلومتر را نیز به خود اختصاص می‌دهد. برنامه ما این بود که تا پایان دولت فعلی، این پروژه را تحت قالب 1 باند به انجام برسانیم یعنی منطقه یک این پروژه را با یک باند 4 خطه، منطقه دوم را یک بانده تک خطه و در مسیر برگشت هم از پل زنگوله برای مسیر برگشت استفاده نمائیم. ضماً این پروژه نیازمند 2000 میلیارد تومان اعتبار می‌باشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند