تردید نتانیاهو درباره توانایی کوشنر در تدوین «معامله قرن»

جان‌بولتون علیه داماد ترامپ هم افشاگری کرد

کدخبر: 343739
اقتصادنیوز؛ جدیدترین خبری که از خاطرات بولتون منتشر شده این است که وی در این کتاب نوشته «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره توانایی «جارد کوشنر» دستیار ارشد رئیس‌جمهور آمریکا برای تدوین طرح «معامله قرن» شک داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ در حالی که هنوز چند روزی به انتشار کتاب خاطرات «جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید باقی مانده اما درز بخش‌هایی از آن به رسانه‌ها از هم‌اکنون باعث جنجال‌هایی در عرصه سیاسی داخلی و خارجی ایالات متحده شده است.

رسانه‌ای شدن بخش‌هایی از کتاب خاطرات مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید درباره اعتقاد نداشتن نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به توانایی داماد ترامپ برای طراحی معامله قرن، واکنش تند تل‌آویو را در پی داشت.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» بولتون در خاطرات خود نوشته نتانیاهو که از این تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای واگذار کردن مأموریت طراحی معامله قرن به داماد خود ناراضی بود اما به اندازه کافی سیاست داشت که آن را علناً نشان ندهد.

نتانیاهو و کوشنر

بر این اساس، نتانیاهو در گفت‌وگوی خصوصی که با بولتون – پیش از انتصاب وی به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید داشته – گفت نمی‌داند چرا کوشنر فکر می‌کند کاری را که افرادی مانند «هنری کسینجر» در انجام آن شکست خوردند، می‌تواند انجام دهد.

این بخش از خاطرات بولتون، مانند دیگر بخش‌های جنجال برانگیز آن که واکنش‌های منفی از سوی سیاستمداران مختلف را در پی داشت، باعث شد دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای تند آن را تکذیب کند.

در این بیانیه، اظهارات بولتون نادرست توصیف شده و آمده است که نتانیاهو با اعتقاد کامل به توانایی کوشنر، باور داشت او می تواند کاری را انجام دهد که دیگران انجام نداده‌اند.

طرح موسوم به معامله قرن که آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح کرده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار شش میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است. به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دولت آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس در این راستا انجام شده است و قرار نیست کشوری به نام فلسطین به پایتختی قدس به رسمیت شناخته شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما