کدخبر: ۳۴۴۷۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش‌نویس سند اقتصاد فرهنگ و هنر تدوین شد

اقتصادنیوز: معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه تدوین پیش‌نویس سند اقتصاد فرهنگ و هنر در بخش‌های مختلف دولت صورت گرفته است، گفت: گسترش دولت الکترونیک با جدیت در دستور کار قرار دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس،  مهدی علیخانی عصر امروز در جلسه ویدئوکنفرانسی بررسی چالش‌های نهادهای مردمی استان سمنان اظهار کرد: استاندار سمنان یکی از پیگیرترین استانداران کشور در خصوص پیگیری مسائل مرتبط با استان است که طرح‌ها و ابتکارات وی نیز فراتر از استان و بلکه در کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد که این مهم بسیار ارزنده است.

وی افزود: نکات و موارد مطرح‌شده، نشان‌دهنده پویایی و فعالیت عمیق در حوزه‌های مختلف توسط انجمن‌های فرهنگی هنری و سازمان‌های مردم‌نهاد استان سمنان است و تمامی این موارد تا حصول نتیجه، پیگیری خواهد شد.

معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رئیس‌جمهور گفت: سمن‌ها به‌واسطه فعالیت خود و دغدغه‌ای که به‌واسطه آن تشکیل شده‌اند، می‌توانند در برخی مسائل و مشکلات حتی قبل از بروز آن، با تدبیر و برنامه‌ریزی نسبت به پیشگیری ورود کنند و از خود کارنامه درخشانی به جای بگذارند؛ چه بسا که از این‌گونه مصادیق تاکنون بسیار وجود داشته است.

علیخانی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش همواره موردتوجه سمن‌ها بوده و امید است در آینده نیز ادامه‌دار باشد، عنوان کرد: توسعه کمی سمن‌ها یکی از اقداماتی بود که در استان سمنان صورت گرفت؛ اما باید بیان شود که توسعه کیفی و گستره فعالیت‌های این سمن‌ها در این استان نیز، بسیار مطلوب و ارزنده بوده که دغدغه‌مندی امروز آنها، حاکی از تصدیق این مهم است.

وی با بیان اینکه سمنان جزو استان‌هایی است که در زمینه صدور پروانه سازمان‌های مردم‌نهاد، پیشتاز و پیشگام بوده است، تصریح کرد: با وجود اینکه امروز در جایگاه خوبی قرار داریم و حمایت از سمن‌ها در دستور کار دولت قرار دارد؛ اما اقدامات حمایتی باید ادامه یابد و بسترهای لازم برای فعالیت بیشتر سمن‌ها و به‌ویژه سازمان‌های مردم‌نهاد نوپا، از سوی دولت فراهم و موانع احتمالی در مسیر برطرف شود.

معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رئیس‌جمهور گفت: می‌توانیم از تجارب و اقدامات ارزنده سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های مختلف استفاده کنیم و این تجارب را به سمن‌ها و تشکل‌های دیگر انتقال دهیم.

علیخانی افزود: گسترش دولت الکترونیک با جدیت در دستور کار دولت قرار دارد و محدود به قوه مجریه نیست و تا پایان سال ۹۹، ارائه بسیاری از فعالیت‌ها و اقدامات مرتبط با کسب و کارها، سمن‌ها و تشکل‌ها و خدماتی که به عامه مردم ارائه می‌شود، در بستر دولت الکترونیک و به‌صورت غیرحضوری فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: اقتصاد فرهنگ و هنر از دیگر مباحثی است که در دستور کار دولت قرار دارد که تدوین پیش‌نویس سند اقتصاد فرهنگ و هنر در بخش‌های مختلف دولت صورت گرفته و برش‌های استانی و محلی آن نیز انجام می‌شود.

معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: با انجام این مهم ضمن منسجم شدن برنامه‌ریزی‌های دولت در بخش فرهنگ و هنر، حفظ هنر بومی و اسلامی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم به جهت توسعه فرهنگ و هنر و همچنین استفاده از ظرفیت فرهنگ و هنر کشور در مقوله تولید و صادرات محقق می‌شود.

علیخانی افزود: گام‌های بسیار مطلوبی در حوزه علمی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و ... در دولت برداشته شده که به‌صورت مطلوب منعکس و اطلاع‌رسانی نشده است.

وی عنوان کرد: به‌ جز دو سال، بقیه عمر خدمتی دولت تدبیر و امید در تحریم‌های ظالمانه سپری شد که همین مهم محدودیت‌هایی برای منابع درآمدی دولت ایجاد کرد که در اقدامات دولت نیز بسیار تأثیرگذار بود و بخشی از مشکلات اقتصادی امروز کشور نیز ناشی از این مسأله است.

معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد: با وجود تمام مشکلات، دولت از تمامی ظرفیت‌های موجود بهره گرفت و امیدواریم این مشکلات نیز هرچه زودتر رفع شوند.

علیخانی اظهار کرد: سمن‌ها به‌عنوان یکی از مورد اعتمادترین گروه‌های جامعه مدنی، به‌عنوان ناظر بر تمامی مسائل فعالیت دارند و این اعتماد مردمی که یک سرمایه عظیم اجتماعی است باید حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: نیاز است تا از ظرفیت و توانمندی سمن‌ها در کارهای اجرایی دولت بهره‌گیری شود که در همین راستا پیشنهاد می‌شود، برگزاری جلساتی ماهانه در دستگاه‌های اجرایی استان سمنان به‌منظور بهره‌گیری از توانمندی سمن‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری، در دستور کار قرار گیرد که این مهم می‌تواند آموزش، فرهنگ‌سازی و تعامل بین سمن‌ها و دولت را تقویت کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند