کدخبر: ۳۴۴۷۶۲ لینک کوتاه

آمریکا توافقنامه تسلیحات هسته‌ای با روسیه را توسعه می دهد؟

اقتصادنیوز: ایالات متحده به دنبال گسترش همکاری‌ها و توافقنامه کنترل تسلیحات هسته‌ای با روسیه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مارشال بیلینگزلی، نماینده‌ی ویژه ایالات متحده در امور تسلیحات هسته‌ای پس از شرکت در مذاکرات مسکو درباره‌ی توافق جدید تسلیحات هسته‌ای با روسیه اعلام کرد: «ایالات متحده خواهان گسترش همکاری و توافقات بین‌الملل خود با روسیه در امور کنترل تسلیحات هسته‌ای است تا توان دستیابی به تمام سلاح‌های اتمی روس‌ها را داشته باشیم.»

نماینده‌ی ویژه ایالات متحده در امور تسلیحات هسته‌ای همچنین گفت که واشنگتن همچنان به سیاست فشار روی چین ادامه خواهد داد تا این کشور را مجبور به شرکت در مذاکرات مربوط به تمدید پیمان کاهش تسلیحات جدید استراتژیک (استارت نو) کند که در ماه فوریه منقضی می‌شود.

وی پس از مذاکرات با طرف‌های روسی در یک کنفرانس خبری اظهار کرد: «ما، ایالات متحده قصد داریم و می‌دانیم که... در توافقنامه جدید کنترل تسلیحات هسته‌ای، تمام تسلیحات هسته‌ای جدید مورد بازرسی قرار می‌گیرند، نه فقط به اصطلاح سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک که پیشتر در توافقنامه قید شده‌اند.»

سال گذشته واشنگتن از پیمان تسلیحات هسته‌ای میان برد که در سال (۱۹۸۷) به امضا رسیده بود، خارج شد با این بهانه که مسکو اقدام به استقرار "گردان‌های متعدد توپخانه‌ای" و موشک‌های کروز در منطقه کرده است که این امر نقض پیمان تسلیحات هسته‌ای اروپا است و برخی از آن‌ها به صورت بالقوه توانایی تهدید اهداف در شهرهای اروپایی را دارند.

مقامات دولت روسیه این موضوع را تکذیب کرده‌ و گفته‌اند دامنه برد موشک‌های آن خارج از آنچه در پیمان قید شده، نیست. به منظور پایان دادن به این اختلافات و جلوگیری از تنش‌های بیشتر در ادامه‌ی روند کنترل تسلیحات هسته‌ای در جهان، دستیابی به یک توافق جامع‌تر در نظر گرفته شده است.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز چین از فشارهای ایالات متحده برای دخالت در امور تسلیحاتی و شرکت در مذاکرات شانه خالی کرده و آن را رد می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند