جنگ نیابتی ریاض-ابوظبی در یمن دوباره بالا گرفت

کدخبر: 344883
اقتصادنیوز؛ درگیری سنگینی میان نیروهای شورای انتقالی جنوب (تحت حمایت امارات) و دولت مستعفی یمن (تحت حمایت سعودی) در گرفته است که در پی آن، پنجاه نفر کشته و زخمی شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ منابع سعودی دوشنبه (روز گذشته) پس از درگیری‌های سنگین اخیر، خبر دادند که «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب-تحت حمایت امارات) و دولت مستعفی یمن (تحت حمایت سعودی) بر سر آتش‌بس در یمن توافق کردند.

روزنامه «العربی الجدید» -چاپ لندن- گزارش داد تنها یک روز پس از اعلام این آتش‌بس ادعایی، نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن با نیروهای شورای انتقالی یمن در استان «ابین» در جنوب یمن به شدت با هم درگیر شدند.

یک منبع نظامی وابسته به دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن به العربی الجدید گفت که نیروهای تحت امر این دولت، «حمله شدید شبه‌نظامیان تحت حمایت امارات در منطقه الشیخ سالم را دفع کردند».

وی که خواست نامش فاش نشود، با بیان اینکه نیروهای دولت مستعفی، پس از دفع این حملات، پاتک خود را آغاز کردند، تأکید کرد، نیروهای دولت مستعفی در جریان این درگیری‌ها، «کنترل مواضع مختلفی را در اطراف شهر زنجبار به دست گرفتند و سه گشتی‌ نظامی را تصاحب کردند».

این منبع همچنین خبر داد که در پی این درگیریها، ۳۵ نفر از نیروهای شورای انتقالی از جمله چند سرکرده برجسته کشته و زخمی شدند و ۱۵ نفر نیز از نیروهای دولت مستعفی جان خود را از دست داده و زخمی شدند.

سازمان «پزشکان بدون مرز» که در استان عدن (تحت اشغال شورای انتقالی) مدیریت شماری از مراکز بهداشتی را بر عهده دارد، در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که روز گذشته، ۲۰ زخمی در این مراکز بستری شدند.

فعالان وابسته به شورای انتقالی به کشته شدن پنج نفر از عناصر خود از جمله دو سرکرده به نامهای «صالح زین صالح» رئیس ستاد مشترک لشکر نخست پشتیبانی و «صدام الشبحی» اذعان کردند.

بر عکس روایتی که نیروهای دولت مستعفی نقل کرده‌اند، شورای انتقالی ادعا کرد که نیروهای مذکور، ضمن نقض آتش‌بس، به مواضع اشغالی آنان حمله و آن را «نقض آشکار و کامل اعلام ائتلاف سعودی» عنوان کردند.

«نزار هیثم» سخنگوی شورای انتقالی گفت که نیروهای دولت مستعفی، «فرصتهای صلح را از بین می‌برد» ولی باعث نخواهد شد که «از دفاع مشروع خود در قبال تهدیدها» دست بردارند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما