کدخبر: ۳۴۶۰۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کشف مولکولی که چربی بدن را می‌سوزاند

اقتصاد نیوز:دانشمندان مولکولی کشف کرده‌اند که می توانیم به کمک آن، بدون ورزش کردن چربی‌های اضافه بدن را بسوزانیم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسکانیوز، در بسیاری از کشورها مانند ایران چاقی رو به افزایش است و به یک معضل بهداشتی تبدیل شده است. محققان دانشگاه ویرجینیا تک و دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا مولکولی به نام BAM15 را کشف کرده اند که بدون تغییر اشتها، کاهش توده عضلانی و افزایش دمای بدن، چربی را می‌سوزاند.

این مولکول که روی سلول های میتوکندری تمرکز دارد، در نوع جداکننده میتوکندری گنجانده شده است و روش مصرف انرژی در بدن تغییر را تغییر می دهد.

با این روش غلظت پروتون در غشای داخلی میتوکندری افزایش می یابد. به طور معمول، میتوکندری تعادل پروتون را در دو طرف غشاء حفظ می کند و با عبور پروتون با یک آنزیم ویژه در داخل دیواره، انرژی تولید می کند.

به این نیرو نیروی حرکتی پروتون (PMF- proton motive force) گفته می شود و با استفاده از این آنزیم کلیدی تعداد پروتون های موجود در ماتریس ها افزایش می یابد. مولکول BAM 15 سلول را مجبور به انجام اقدامات نظارتی می کند. هنگامی که پروتون اضافی در سلول وجود دارد، سلول برای بیرون انداختن آنها واکنش نشان می دهد. با این واکنش ، انرژی بیشتری برای مقابله با چربی اضافه سوزانده می شود.

سوزاندن چربی بدون ورزش

پرفسور وبستر سانتوس از دانشگاه ویرجینیا تک در این باره گفت: «این مولکول‌ها با ورود به میتوکندری باعث کاهش پروتون ها می شوند و به هر تعداد که پروتون ها در سلول کمتر شوند باعث می شود سلول راحت‌تر تنفس کنند و به این ترتیب و با افزایش تنفس، متابولیسم سلول تغییر می کند و به ما کمک می کند کالری بیشتری را بدون ورزش کردن بسوزانیم»

محققان اثربخشی مولکول BAM 15 روی موش ها را نشان دادند. موش‌هایی که به آنها دارو تزریق شده بود علی‌رغم تغذیه به همان روش موشهای گروه تحت کنترل، وزن خود را از دست دادند. محققان اعلام کردند این مولکول بدون تأثیر در مرکز اشباع مغز و بدون تغییر دمای بدن این کار را انجام می دهد. آنها همچنین دریافتند که این ماده غیر سمی است حتی با دوز بالا.

سانسوس در ادامه گفت: «اگر به ساختار این مولکول نگاهی بیندازیم مشاهده می کنیم این مولکول به تنهایی در طولانی مدت اثر بخش نیست به همین دلیل ما صدها مولکول مشابه ایجاد کردیم.»

اگر این فناوری در انسان نیز سازگار باشد، می تواند در شرایطی مانند چاقی، چربی قلب یا کبد چرب نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ثابت شده است که این مولکول باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو می‌شود. به این ترتیب، خطرات ناشی از بیماری‌های عصبی ناشی از پیری مانند پارکینسون و آلزایمر کاهش می یابد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند