کدخبر: ۳۴۶۰۷۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش عجیب چین به سخنان تحریک آمیز آمریکا

اقتصادنیوز: سفارت چین در لبنان روز دوشنبه در واکنش به سخنان تحریک‌آمیز «دورثی شیا» سفیر آمریکا در بیروت علیه روابط پکن و بیروت اعلام کرد: آمریکا باید به سنگ‌اندازی‌های خود در مقابل کشورهایی که می‌خواهند به لبنان کمک کنند، پایان دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا: سفارت چین در واکنش به سخنان شیا اعلام کرد: طرف آمریکایی باید سنگ‌اندازی در مقابل دیگران برای کمک به کشورهای در حال توسعه را متوقف کند.

این سفارتخانه همچنین بیان کرد: واشنگتن در روابطش با کشورهای در حال توسعه، ‌ تنها به دنبال تامین خواسته‌های سیاسی خود است.

شیا جمعه گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سعودی «الحدث» سخنان تحریک‌آمیزی علیه لبنان بیان کرد که با واکنش‌های گسترده‌ای در این کشور روبه‌رو شده است.

وی در بخشی از مصاحبه‌اش با الحدث، با اشاره به وضعیت اقتصادی لبنان گفت:‌ اقتصاد این کشور با بحران روبه‌روست و معتقدم که همه لبنانی‌ها این موضوع را درک می‌کنند. ما باید نیاز لبنان به کمک‌ مالی برای تزریق پول به اقتصادش را درک کنیم. این کشور نیاز به جذب سرمایه‌گذار دارد اما بحران اقتصادی کنونی و تاخیر لبنان در بازپرداخت بدهی‌هایش در ماه مارس گذشته، ‌ باعث روی‌گردانی سرمایه‌گذاران شد.  برخی تصور می‌کنند که راه‌حل مشکلات اقتصادی لبنان، رو کردن به شرق است. چه کسی می‌داند شاید برخی از سرمایه‌گذاری‌ها از طرف چین در این کشور انجام شود اما لبنان باید هوشیار و متوجه باشد که سرمایه‌گذاری‌های چینی شامل اعطای وام‌های اضافی است و علاوه ‌بر آن، ‌ معاملات تجاری پیچیده‌ای دارد که ممکن است لبنان نتواند بدهی و وام دریافتی از آن را بازگرداند.

شیا در ادامه درباره معاملات تجاری چین با لبنان گفت:‌ جمهوری خلق تمایل به امضای قراردادهای تجاری دارد که شفاف و روشن نیستند و این مسئله به نفع حزب کمونیست چین طراحی شده است.  در صورت ورود سرمایه‌گذاری‌های چینی به لبنان یک تضمین می‌خواهیم و آن این است که این سرمایه‌گذاری‌ها به ضرر پیشرفت اقتصادی لبنان یا ثبات یا پویایی نظام مالی‌اش نباشد و همچنین به روابط دیرینه‌اش با آمریکا لطمه‌ای وارد نکند.  

سفیر آمریکا در بیروت همچنین مدعی شده بود: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان ثبات این کشور را تهدید می‌کند و حزب‌الله مانع حل بحران اقتصادی در این کشور است.

در پی اظهارات شیا، «محمد مازح» قاضی شهر صور در جنوب لبنان روز شنبه با صدور حکمی سفیر آمریکا را از هرگونه اظهارنظر رسانه‌ای در لبنان منع کرد.

وی در این حکم همچنین تمامی رسانه‌های لبنانی را از گفت ‌و گو با سفیر آمریکا در این خصوص منع کرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز ادعاهای تحریک‌آمیز سفیر آمریکا در بیروت را یاوه گویی خواند و ضمن برحذرداشتن او از تکرار ادعاهایش تاکید کرد: ‌او حق ندارد با فرافکنی خود در مورد کشور دیگری حرف بزند.

وزارت خارجه لبنان روز یکشنبه سفیر آمریکا در این کشور را به سبب دخالت واشنگتن در امور داخلی لبنان احضار کرد.

براساس گزارش شبکه خبری المیادین،پیش‌تر هم سخنان و اقدامات مداخله‌جویانه سفیر آمریکا در بیروت مورد انتقاد و اعتراض مردم و گروه‌های لبنانی و نمایندگان پارلمان این کشور قرار گرفته بود.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند