ترامپ در دام توطئه روسی

کدخبر: 346142
اقتصادنیوز: مقام‌های آمریکایی می‌گویند، افسران اطلاعاتی و نیروهای عملیات ویژه آمریکا در افغانستان در اوایل ماه ژوئن به مقام‌های مافوق خود هشداری در مورد توطئه روس‌ها داده بودند دال بر اینکه آنها به نیروهای طالبان پاداش‌هایی برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان می‌پردازند.
به گزارش اقتصادنیوز، دو مقام آمریکایی آشنا به این مساله گفتند که به اعتقاد آنها لااقل مرگ تعدادی از سربازان آمریکایی در نتیجه چنین پاداشی رخ داده است. از جمله اطلاعات حساسی که موجب تمرکز جاسوسان و فرماندهان بر این پاداش‌ها شد همانا کشف مقادیر زیادی پول نقد آمریکایی از حمله به یکی از پست‌های طالبان بود که بر دامنه سوء‌ظن‌ها افزود. تحقیقات از شبه‌نظامیان و مجرمان دستگیرشده نقش مهمی در اطمینان جامعه اطلاعاتی به ارزیابی‌هایش ایفا کرد که روس‌ها در سال ۲۰۱۹ مبالغی را به‌عنوان پاداش پرداخت کرده‌اند.

«اریک اشمیت»، «آدام گولدمن» و «نیکولاس فاندوس» در گزارش ۲۸ ژوئن برای نیویورک‌تایمز نوشتند: مقام‌های نظامی و جاسوسی که به این ارزیابی‌ها مسلح شده بودند در حال بازنگری تلفات نظامی نیروهای آمریکایی و ائتلاف در ۱۸ ماه گذشته هستند تا دریابند آیا قربانیان در حقیقت قربانی توطئه‌های روسیه شده‌اند یا خیر. چهار آمریکایی در اوایل سال ۲۰۲۰ کشته شدند اما طالبان از «توافق فوریه» به این‌سو (در راستای پایان دادن به درگیری‌های درازدامن در افغانستان) حمله‌ای صورت نداده بود. جزئیات بیشتر آشکار شده در مورد ارزیابی‌های اطلاعاتی طبقه‌بندی شده که نیویورک‌تایمز روز جمعه در مورد آن گزارش داده بود، دست کم از ماه مارس به این‌سو در دولت ترامپ مورد بحث و مذاکره بود و زمانی آشکار شد که کاخ سفید روز یکشنبه در مورد ناکامی آشکارش برای واکنش نشان دادن به روسیه با انتقاد روزافزونی دست به گریبان بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه به وقت محلی در یکسری پیام‌های توییتری نوشت: «جامعه اطلاعاتی به من اطلاع داد که آنها این گزارش‌ها را معتبر ندانستند و بنابراین آنها را به من یا مایک پنس (معاون رئیس‌جمهوری آمریکا) گزارش ندادند. احتمالا یک حقه ساختگی دیگر درباره روسیه است، شاید به‌دست اخبار جعلی نیویورک‌‌تایمز که می‌خواهد جمهوری‌خواهان را بد جلوه بدهد.» سخنان ترامپ اشاره‌ای به گزارش نیویورک‌‌تایمز است که جمعه منتشر شد. براساس این گزارش، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که یک واحد از اطلاعات ارتش روسیه به‌صورت محرمانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن نیروهای ائتلاف در افغانستان «پاداش» و «جایزه» پیشنهاد داده بود. براساس گزارش نیویورک‌تایمز، آمریکا چند ماه قبل به این نتیجه‌ رسیده بود که این واحد اطلاعات ارتش روسیه که با «تلاش‌های ترور و سایر عملیات محرمانه در اروپا با هدف بی‌ثبات کردن غرب یا انتقام از خائن‌ها» ارتباط داشته است، سال گذشته میلادی به‌صورت محرمانه جایزه‌هایی را برای انجام حملات «موفقیت‌آمیز» پیشنهاد کرده بود. این مقام‌ها گفتند، گمان می‌رود شبه‌نظامیان یا عناصر مجرم مسلح که از نزدیک با آنها همکاری دارند، مقداری از پول جایزه را گرفته‌اند. بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، یافته‌های اطلاعاتی به‌دست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا رسید و شورای‌امنیت ملی کاخ سفید این مساله را در یک نشست فوری اواخر مارس مورد بررسی قرار داد؛ ادعایی که ترامپ رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان معتقد است که چنین ادعاهایی برای بدنام کردن طالبان است. او با رد گزارش نیویورک‌تایمز گفت: «کشتن و ترورهای هدفمند ما از سال‌ها پیش وجود داشته و ما از منابع خود این اقدامات را صورت دادیم. این موضوع پس از توافق با آمریکایی‌ها تغییر کرده؛ جان آنها تضمین شده است و ما به آنها حمله نمی‌کنیم.» رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین شامگاه یکشنبه در توییت دیگری نوشت: «تیم جو بایدن فاسد تبلیغات غلط دارد. تقریبا همه موارد آنها یک دروغ واضح است، درست بر خلاف آنچه آنها می‌گویند و خیلی هم شرکای اخبار جعلی خودشان را دوست دارند.» جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، شنبه در یک سخنرانی مجازی گفته بود: «اگر گزارش تایمز صحت داشته باشد، نشانگر یک افشاگری واقعا شوکه‌کننده است و خصوصا اینکه ترامپ از انجام اقدامات تلافی‌جویانه بازمانده است. این مساله نشانگر شکست ترامپ در حفاظت از جان نظامیان آمریکایی در افغانستان و ایستادن مقابل روسیه است.»

«اشمیت- گولدمن- فاندوس» در ادامه گزارش خود نوشتند: اگرچه ترامپ گزارش نیویورک‌تایمز را رد کرد و به روال مالوف خود توپ را به زمین مخالفانش از جمله بایدن انداخت اما دموکرات‌ها و برخی جمهوری‌خواهان برجسته کنگره خواستار پاسخ به روسیه شده‌اند. مقام‌های آمریکایی می‌گویند در انتظار مجوز در همین راستا هستند. «آدام کینزینگر»، جمهوری‌خواه از ایلی‌نوی و عضو کمیته روابط‌خارجی مجلس نمایندگان، در توییتر نوشت: «رئیس‌جمهور باید به سرعت واکنش نشان داده و مساله را مدیریت و جنگ سایه‌وار روس‌ها را مهار کند.» نانسی پلوسی هم که در برنامه «This Week» شبکه ABC حضور یافته بود چکیده‌ای از ارزیابی‌های اطلاعاتی را ارائه نداد اما خواستار گزارش فوری به کنگره شد. او ترامپ را متهم کرد که می‌خواهد هر اتهامی علیه روسیه را «نادیده بگیرد». رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین با اشاره به جنگ خونین شوروی در افغانستان در دهه ۸۰ افزود:«روسیه هرگز نتوانسته از بار تحقیری که در افغانستان متحمل شد، بگریزد و آنها اکنون می‌خواهند تاوان آن شکست و تحقیر را بر سر ما و سربازان‌مان آوار کنند.»

سخنگویان سیا، پنتاگون و مدیر اطلاعات ملی آمریکا در مورد این یافته‌های جدید هیچ اظهارنظری نکرده‌اند. «جان.‌ال.‌اولیوت»، یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی آمریکا، یکشنبه شب در بیانیه‌ای گفت:«صحت این ادعاها در حال ارزیابی است».

ترامپ یکشنبه شب در توییتر نوشت که «سازمان‌های اطلاعاتی فقط به من گزارش دادند که این اطلاعات موثق نیست و بنابراین آن را به من یا مایک پنس گزارش نکردند.» یک مقام ارشد دولتی هم توجیهی مشابه ارائه داد و گفت که گزارشی به ترامپ داده نشده بود زیرا نهادهای اطلاعاتی به هیچ اجماعی در مورد این یافته‌ها نرسیده بودند. اما یک مقام دیگر آمریکایی به شرط فاش نشدن نام گفت که توافق و اجماع گسترده‌ای در مورد این ارزیابی اطلاعاتی وجود دارد. این اجماع گسترده این ارزیابی را «درست» دانسته چراکه داده‌های اطلاعاتی و بازجویی‌ها آن را ثابت می‌کند.  ظاهرا کاخ‌سفید هم در کش و قوس پذیرفتن یا نپذیرفتن قرار گرفته است. «کایلا مک‌انانی»، سخنگوی مطبوعاتی کاخ‌سفید روز شنبه گفت که ترامپ در مورد این گزارش توجیه نشده بود و اصلا اطلاعاتی در آن مورد نداشت. یک مقام دیگر می‌گوید این گزارش به سمع و نظر عالی‌ترین سطوح در کاخ سفید رسیده بود. یک مقام دیگر هم می‌گوید که این گزارش در زمره گزارش‌های روزانه اطلاعاتی برای رئیس‌جمهور قرار داشت. گزارشگران نیویورک‌تایمز می‌نویسند که «مک انانی» گزارش نیویورک‌تایمز را به چالش نکشید، اما روزنامه‌ها و شبکه‌های خبری دیگر هم گزارشی منتشر کردند از جمله واشنگتن‌پست که در اولین گزارش خود در روز یکشنبه نوشته بود که گمان می‌رود این پاداش‌ها منجر به مرگ لااقل یک سرباز آمریکایی شده باشد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما