کدخبر: ۳۴۶۳۱۲ لینک کوتاه

تغییرات چشمگیر در قطب جنوب!

اقتصادنیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که قطب جنوب سه برابر سریعتر از سایر نقاط جهان گرم شده است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا:

محققانی که در زمینه آب و هوا مطالعه می کنند، مدتها تصور می کردند فضای داخلی قطب جنوب ممکن است نسبت به گرم شدن هوا بسیار حساس نباشد، اما تحقیقات اخیر آنها تغییر چشمگیری را نشان می دهد.

این مطالعه که در مجله nature منتشر شده، نشان داد؛ ضریب گرمایش قطب جنوب در ۳۰ سال اخیر سه برابر متوسط گرمایش سایر نقاط کره زمین بوده است. این شتاب گرمایش در قطب جنوب، محققان را به شدت نگران کرده است و آنها حدس می‌ زنند که فعالیت ‌های بشری بر گرمایش این منطقه نسبت به سایر نقاط جهان، تاثیر بیشتری دارد. بررسی ثبت دما در ۲۰ ایستگاه هواشناسی قطب جنوب نشان می‌ دهد ضریب گرمایش این منطقه هفت برابر دمای طبیعی بوده است.

«کایل کلم» از دانشگاه «ویکتوریا نیوزیلند» که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، می گوید: به نظر می‌رسد قطب جنوب از الگوی عمومی گرمایش کره زمین دور بوده است. ضریب گرمایش در این منطقه به شدت افزایش یافته و به حدی رسیده که در سایر مناطق بی ‌سابقه است.

دمای متوسط قطب جنوب معمولا بین ۲۰ تا ۵۰ درجه زیر صفر است. ولی پژوهش جدید نشان می‌دهد که دمای متوسط این مناطق در فاصله زمانی میان سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۸ ، حدود ۱.۸ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است. در صورتی که متوسط افزایش دمای سایر نقاط کره زمین در همین بازه زمانی بین ۰.۵ تا ۰.۶ درجه بوده است.

براساس گزارش رویترز به گفته محققان این موضوع نشان می‌دهد که قطب جنوب نیز به موج عمومی گرمایش کره زمین پیوسته که به نظر خطرناک است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند