هند استفاده از ۵۹ اپلیکیشن چینی را ممنوع کرد

کدخبر: 346331
​اقتصاد نیوز:از اوایل ماه جاری میلادی تنش‌ها میان چین و هند بالا گرفته و حالا دولت هند لیستی از ۵۹ اپلیکیشن چینی منتشر کرده که استفاده از آن‌ها ممنوع است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از دیجیاتو، در این لیست نام اپلیکیشن‌های مطرحی مانند تیک تاک، وی‌چت، UC Browser، بازی Clash of Kings و حتی برنامه‌های شیائومی به چشم می‌خورند. دولت هند علت چنین اقدامی را نگرانی‌های امنیتی و حفاظت از حریم شخصی اعلام کرده است. این کشور معتقد است که فعالیت این برنامه‌ها امنیت دولت و همچنین قابلیت دفاعی کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد و نیاز به اقدامات اضطراری دارند.

در بیانیه رسمی آمده که دولت با استناد به اختیارات خود تحت بخش 69A قانون فناوری اطلاعات و مفاد مربوط به فناوری اطلاعات (اقدام و محافظت برای جلوگیری از دسترسی به اطلاعات توسط مردم)، این برنامه‌ها را مسدود کرده است.

در گذشته نیز مرکز هماهنگی جرایم سایبری هند برای مسدودسازی این برنامه‌های مخرب، توصیه‌نامه‌ای ارسال کرده بود. لیست کامل اپلیکیشن‌ها و بازی‌های چینی به شرح تصویر زیر است:

 

هند
 

 

چندین برنامه شیائومی نیز در این لیست قرار دارند که می‌تواند محبوبیت این شرکت را در هند کاهش دهد. به گفته یکی از تحلیلگران شرکت «Counterpoint»، این اقدام دولت هند روی یک دستگاه از هر سه دستگاه در این کشور تاثیر می‌گذارد. برنامه‌های موجود در این لیست ۵۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه در ماه مه داشته‌اند.

از میان این ۵۹ اپلیکیشن، ۲۷ مورد آن در لیست ۱۰۰۰ اپلیکیشن محبوب در هند قرار دارند. هنوز مشخص نشده که این ممنوعیت به چه معناست و چگونه باید توسط سازندگان سیستم عامل و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی رعایت شود. در حال حاضر تمام این برنامه‌ها از طریق گوگل پلی استور و اپ استور در این کشور برای دانلود موجود هستند.

گوگل اعلام کرده که دستور دولت را دریافت کرده و اپل نیز خبر از بررسی آن داده است. این شرکت‌ها معمولا پس از ممنوعیت برنامه‌ها، آن‌ها را از فروشگاه خود در کشورهای مدنظر حذف می‌کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما