کرونا تا چه زمانی در ایران می‌ماند؟

کدخبر: 346538
اقتصاد نیوز: معاون وزیر بهداشت بابیان این‌که اوج شیوع ویروس کرونا در استان‌های سفید هنوز اتفاق نیفتاده است گفت: استانی عاری از ویروس کرونا در کشور نداریم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از مهر: قاسم جان‌بابایی در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا که در استانداری آذربایجان‌شرقی برگزار شد، اظهار داشت: اهمیت و ارزش توسعه تخت‌های بیمارستانی کشور در روز‌های کرونایی مشخص شد چراکه اگر توسعه زیرساخت‌های درمانی و بهداشتی اتفاق نمی‌افتاد، مدیریت کرونا به این خوبی انجام نمی‌گرفت و وضعیت بد می‌شد.

معاون وزیر بهداشت همچنین با ابراز رضایت از اقدامات انجام گرفته در زمینه توسعه زیرساخت‌های درمانی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: امسال 40 تخت ویژه نیز به امکانات درمانی استان اضافه و تجهیز بیمارستان مردانی آذر هم آغاز می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم هم‌افزایی برای مدیریت و کنترل شیوع کرونا اظهار کرد: اگر مهار بیماری اتفاق نیفتد، هر قدر هم زیرساخت‌ها را زیاد کنیم، وقتی بار بیماری زیاد شود، قدر مطلق مرگ و میر و سوز و داغ خانواده‌ها بیشتر می‌شود.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا بیماری نیست که وضعیت ابتلا به آن امروز قرمز و فردا سفید شود، بلکه هنوز در پیک اولش است، ادامه داد: تجربه جهانی نشان می‌دهد هر ساختاری که در جامعه آزاد می‌شود، این بیماری به شکل سینوسی افزایش می‌یابد.

جان بابایی تصریح کرد: این بیماری تا آخر امسال میهمان ماست و تعریف وضعیت‌های قرمز، نارنجی و سفید برای استان‌ها و شهرستان‌ها از نظر ابتلا به کرونا نیز نسبی است و اتفاقاً نگرانی ما در مورد استان‌های سفید بیشتر است، زیرا اوج شیوع در آن‌ها هنوز اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشترین خطر این بیماری برای سالمندان است و کودکان نیز از نظر چرخه انتشار مهم هستند، هر استان باید با توجه به رفتارشناسی خاص خود، نسخه متفاوتی برای مدیریت شیوع ویروس بپیچد.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم اعمال دقیق پروتکل‌های بهداشتی در اماکن و مجتمع‌های تجاری و واحد‌های کسب و کار اضافه کرد: اگر کسی کسب و کاری را راه انداخته که دستور‌العمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کند، باید تعطیل شود تا برای دیگران الگوسازی رفتاری شود و باید تغییر رفتار‌ها به عنوان شاخص تاثیرگذار در افزایش آمار مبتلایان مدیریت شود. زمانی که کشور آلوده ویروس است، هیچ استانی نمی‌تواند بگوید که وضعیت سفید دارم و سفید باقی می‌مانم.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز در جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا که در استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان‌شرقی یکی از استان های‌موفق در بیماریابی فعال کرونا است که فاصله‌گذاری اجتماعی در آن قبل از عید تشدید و به موازات کاهش بیماران، تلطیف شد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در آذربایجان شرقی تشخیص ابتلا به کرونا به صورت سرپایی 5 برابر بستری‌ها است و به عبارت دیگر قبل از اینکه وضع مبتلایان بدتر شود، بیماری آنان تشخیص داده شده است.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی چهار مرحله سرکوب کرونا را با قوت اجرا کرده اما اکنون افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 را در این استان داریم.

گویا تاکید کرد: اگر اکنون گلوگاه‌های انتشار ویروس کرونا را در آذربایجان شرقی نگیریم، ممکن است وضع بدتر شود. باید مردم را برای استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و بیرون نیامدن از منزل در موارد غیرضروری اقناع کرد.

محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار کرد: بیشتر بیماران در دورهمی‌ها و رفت و آمد به خانه‌ها، باغ ویلاها، تالار‌ها و مراسم عروسی و عزا به کرونا مبتلا شده‌اند.

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی در بیست و دومین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، با قدردانی از دست‌اندرکاران مقابله با این بیماری به‌ویژه کادر پزشکی و درمانی، اظهار داشت: خوشبختانه در بخش درمانی و تأمین اقلام بهداشتی در استان هیچ مشکلی نداریم.

استاندار آذربایجان شرقی عدم رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی را معضل اصلی مدیریت کرونا دانست و گفت: افزایش آمار مبتلایان به دلیل افزایش تست‌های انجام‌شده و هدفمندشدن روند غربال‌گری و بیماریابی، طبیعی است؛ اما آن‌چه بیشتر به این موضوع دامن زده، عادی‌انگاری جامعه و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

وی با بیان اینکه سلامت مردم همزمان با معیشت آنها تأمین شود، افزود: در حال حاضر تصمیمی برای بازگشت محدودیت‌ها گرفته نشده، اما در صورت ادامه این شرایط، درخصوص شهرستان‌هایی که وضعیت قرمز دارند تصمیماتی گرفته خواهد شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما