درس پوتین از فروپاشی شوروی

کدخبر: 347466
رییس جمهوری روسیه گره زدن منافع کمونیست‌ها به سرنوشت ملت روسیه را به مین تاخیری در قانون اساسی شوروی سابق تشبیه کرد و گفت: نباید بگذاریم چنین اتفاقی دوباره تکرار شود چرا که همه نتیجه آن را دیده ایم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ولادیمیر پوتین در برنامه تلویزیونی شبکه یک دولت روسیه در واکنش به اصلاحات اخیر در قانون اساسی روسیه این مطلب را بیان کرد.

وی توضیح داد: حق انحصاری حزب کمونیسم در قانون اساسی اتحاد جماهیر شوروی در واقع همان مین تاخیری بود که بعدها آثار آن را همه دیدند.

رییس جمهور کشوری که زادگاه کمونیسم است، در ادامه گفت: در قانون اساسی سال ۱۹۷۷ میلادی، حزب کمونیسم، هسته اصلی کل سیستم دولتی به حساب می‌آمد بنابراین هیچ حقی برای خروج از این حزب به دیگران داده نمی شد و کمونیست ها عملا همه چیز را کنترل می‌کردند.

وی گفت: به دلیل چنین اصلی در قانون اساسی جماهیر شوروی، کمونیست ها سرنوشت و منافع گروهی خود را به منافع ملت گره زدند.

پوتین ادامه داد: هنگامی که حزب کمونیسم بدون هیچ ضربه خارجی از درون شروع به فروپاشی کرد دیدیم که کشور نیز فرو ریخت.

رییس جمهوری روسیه با ابراز تاسف از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اظهار داشت: قوانینی که به یک گروه اجازه گره زدن سرنوشت خود به کل ملت را می دهد در واقع مین تاخیری است که روزی کار خود را خواهد کرد بنابراین باید از تکرار چنین تجربیاتی جلوگیری کنیم.

چهارشنبه گذشته، ۷۸ درصد مردم روسیه به اصلاحات قانون اساسی این کشور که در قالب یک پکیج کلی به رای آری یا نه گذاشته شده بود پاسخ مثبت دادند اصلاحاتی که به پوتین اجازه ماندن در قدرت را تا سال ۲۰۳۶ میدهد و موانعی را مقابل برنامه غرب برای گسترش همجنسگرایی در جهان ایجاد می کند.

بهبود درآمد روسها و حضور افراد ملی گرا در نظام این کشور از دیگر نکات کلیدی قانون اساسی جدید روسیه است ‌ضمن اینکه برای نخستین بار نام خدا در قانون اساسی ذکر شده است و افراد دو تابعیتی یا مقاماتی که در خارج از این کشور سرمایه گذاری میکنند اجازه پیشرفت در نظام سیاسی را پیدا نخواهند کرد.

افزایش حقوق بازنشستگان، بهبود وضعیت بهداشت و درمان، جلوگیری از جدایی طلبی و ضرورت دفاع از خاک این کشور، تایید زبان روسی به عنوان زبان اصلی، مقدم شدن قوانین داخلی بر قوانین‌ بین المللی و افزایش کمک مالی دولت برای فرزند آوری از دیگر محورهای قانون اساسی جدید روسیه است. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما