کدخبر: ۳۴۷۵۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آغاز جمع‌آوری مخازن زباله در تهران

اقتصادنیوز : مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از آغاز جمع آوری مخازن زباله در تهران خبر داد و گفت: بخشی از مخازن زباله را به روشی جدید به خانه‌ها برده‌ و به موازات آن، مخازن بیرونی را جمع‌آوری کرده‌ایم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ،روزانه به طور میانگین حدود ۸ تا ۹ هزار تن پسماند عادی و زباله خانگی در شهر تهران تولید و جمع آوری می‌شود و سرانه تولید زباله برای هر تهرانی حدود ۹۰۰ گرم است در حالی که بر اساس نرم جهانی باید هر شهروند روزانه حدود ۵۰۰ گرم زباله تولید کند.

میزان تولید زباله در تهران بسیار زیاد است و مشکلاتی برای جمع آوری و امحای آنها وجود دارد. در گذشته بخش زیادی از زباله ها مستقیم بعد از جمع آوری دفن می شد اما در حال حاضر بخشی از زباله به کپوست تبدیل و در شهرداری مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس قانون جمع آوری زباله خانگی بر عهده شهرداری است اما جمع آوری زباله بیمارستانی بر عهده وزارت بهداشت است که البته طی سال های گذشته وزارت بهداشت به وظیفه خودبه درستی عمل نکرده و شهرداری هر ساله بودجه ای برای این منظور درنظر گرفت.

اقداماتی در حوزه پسماند در سال های گذشته صورت گرفته است اما کافی نبوده و هنوز هم مشکلاتی در این بخش وجود دارد. شهرداری تهران مدتی است برنامه جدیدی برای جمع آوری زباله در نظر گرفته و تصمیم دارد تولید پسماند را کاهش داده و در نحوه جمع آوری و انتقال هم تغییراتی ایجاد کند.

از دیگر معضلات شهر تهران که مسوولان بارها تذکر داده اند، کتفی ها یا همان زباله گردها هستند. در حوزه  رفع مشکل زباله گردی فقط شهرداری مسوول نیست و باید سایر دستگاه ها نیز برای رفع این مشکل ورود کنند. مشکلی که سال هاست پابرجاست.

  صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به این که در حوزه پسماند تغییر عادت‌های هم داریم و یکسری مخازن بر سر معابر و کوچه‌ها نصب کرده‌ایم و همین موضوع باعث شده است که شهروندان هر ساعت که می‌خواهند زباله‌شان را به بیرون از منزل بیاورند و دیگر کار تفکیک صورت نمی‌گیرد و همین فاکتور مخازن، وضعیت را دشوارتر کرده است و باعث بروز مشکلاتی شده است گفت :‌وقتی به وضعیت پسماند شهر تهران نگاه می‌کنیم و تجربه کشورهای مختلف را در حوزه پسماند می‌بینیم، مشاهده می‌کنیم که باید تلاش‌هایی در حوزه محیط زیست صورت بگیرد و اگر تفکیک از مبدأ انجام شود شاهد مشکلات کمتری خواهیم بود. ما باید آموزش را به خانه‌ها ببریم . بعد از تفکیک از مبدا درصد کمی از زباله که باقی می‌ماند را  با زباله‌سوز سوزانده و تبدیل به انرژی کنیم. این پروسه باعث کاهش تولید پسماند و یا پسماند صفر می‌شود. 

 وی ادامه داد :‌در گذشته شهروندان ساعت ۹ شب پسماند خود را بیرون از منزل می‌گذاشتند، اما در حال حاضر با توجه به وجود این مخازن، شهروندان در هر ساعتی پسماند را بیرون از منزل می‌گذارند، حتی ما در برخی از موارد فرصتی برای تمیز کردن مخازن نداریم. در فصول گرم سال، شیرابه و مشکلات دیگر هم داریم.البته همین مخازن هم باعث شیوع زباله‌گردی می‌شود، چرا که زباله‌ها قابل دسترس هستند و همین امر مشکل ایجاد می‌کند و با پدیده‌ای به نام زباله‌گردی روبه‌رو هست.

علیپور اضافه کرد :‌تفکیک پسماند از مبدأ را آغاز کرده‌ایم. ۱۰ هزار ساختمان را درنظر گرفته و این کار به صورت پایلوت در مناطق ۱۶، ۶، ۲۱ و ۲۲ آغاز شده است. مخازن را به خانه‌ها برده‌ایم و به موازات آن، مخازن بیرونی را جمع‌آوری کرده‌ایم. در حال حاضر مخازن شهرک شهرداری در منطقه ۲۲ را جمع‌آوری کرده‌ایم، این کار به تدریج صورت می‌گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند