کدخبر: ۳۴۸۵۲۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد:

خطر وقوع جنگ هسته‌ای تشدید شد

اقتصادنیوز: «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد که خطر وقوع تقابل و رویارویی هسته‌ای در جهان نسبت به گذشته به شدت افزایش یافته است.

به نوشته اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف با اشاره به خروج آمریکا از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) با روسیه، گفت امنیت جهانی کاهش پیدا کرده زیرا واشنگتن مشغول از بین بردن نظام کنترل تسلیحاتی در جهان است.

بر این اساس، وی توضیح داد که روسیه در جلسه آتی شورای امنیت سازمان ملل در موضوع هسته‌ای با حضور آمریکا، چین، فرانسه و انگلیس، نگرانی شدید خود را از احتمال فزاینده وقوع درگیری هسته‌ای اعلام خواهد کرد.

در بیانیه رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه آمده است: «قبول دارم که خطرات هسته‌ای اخیراً افزایش چشمگیری داشته، وضعیت امنیتی و ثبات استراتژیک بین‌المللی آشکارا رو به زوال بوده است. دلایل آن نیز برای همگان روشن است؛ آمریکا می‌خواهد سلطه جهانی خود را بازیابد و در چیزی که آن را رقابت قدرت‌های بزرگ می‌خواند، به پیروزی برسد».

به نوشته اسپوتنیک، لاوروف درباره معاهده هسته‌ای جدید با آمریکا نیز اظهار داشت که سرنوشت پیمان «نیو استارت» از همین الان مشخص است زیرا واشنگتن نمی‌خواهد آن را تمدید کند.

وی همچنین به موضوع تنش‌زایی‌های اخیر آمریکا با چین در موضوعات مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم به بهانه‌های حقوق بشری در مسئله سین‌کیانگ اشاره کرده و گفت مسکو نگران اتهاماتی است که واشنگتن به پکن می‌زند و امید دارد این وضعیت به نقطه بدون بازگشت نرسد.

وی با انتقاد از فشارهای واشنگتن به پکن برای وارد کردن این کشور به مذاکرات استراتژیک، افزود: «نشانه‌های بسیار بسیار نگران‌کننده‌ای وجود دارد که... مقامات آمریکایی به شکل فزاینده‌ای موضوع را شخصی کرده و حالت خشنی به خود می‌گیرند. این نشان‌دهنده سطح بالایی از تنش در دو طرف است. و این تنش بالا نگران‌کننده است».

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند