کدخبر: ۳۴۹۰۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

۲ خبر ویژه کیهان از توان موشکی ایران

روزنامه کیهان در اخبار ویژه خود به ۲ خبر از توان موشکی ایران پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از کیهان، در خبر اول، یک نشریه آمریکایی در گزارشی خاطرنشان کرد ایران به بزرگ‌ترین قدرت موشکی خاورمیانه(غرب آسیا) تبدیل شده است.
نشنال اینترست نوشت: زرادخانه موشکی ایران کاملا چشمگیر بوده و برگرفته از درس‌هایی است که در جنگ ایران- عراق به دست آمده است. در آن جنگ، ایران آموخت که برخورداری از یک سیستم قوی دفاعی(تعداد زیادی از انواع موشک‌ها)، ساده‌تر و ارزان‌تر از یک سیستم تهاجمی مانند هواپیما است. زیرا این تجهیزات گران بوده، هزینه زیاد نگهداری دارد و با تلفات انسانی همراه است.
موشک‌ها، ابزار دفاعی اساسی است. از آنها می‌توان برای قدرت‌نمایی استفاده کرد و برای بازدارندگی بهره گرفت، به ویژه بر فراز تنگه هرمز و خلیج فارس. مجموعه موشکی ایران، یکی از متنوع‌ترین قدرت‌های موشکی در خاورمیانه است. ایران هزاران فروند موشک‌های میان‌برد، و کوتاه‌برد در اختیار دارد که می‌تواند با آنها مناطقی دوردست را هدف قرار دهد. چند نمونه از طرح‌های بسیار موفق موشکی ایران عبارت است از؛ فاتح 110 که برنامه تولید آن در اواسط دهه 1990 شروع شد. آزمایش این موشک‌ها در اواخر دهه 1990 و اوایل 2000 آغاز شد، و تولید انبوه دوره‌ای آن نیز حدود سال 2003 کلید خورد. برد این موشک حدود 210 کیلومتر است و ایران می‌گوید قادر است در هر زمان تولید انبوه این موشک را آغاز کند. همچنین شایع شده حزب‌الله لبنان تعدادی از موشک‌های فاتح 110 در اختیار دارد که ایران آنها را تامین کرده است.
موشک دیگر شهاب «1» است که از سوخت مایع استفاده می‌کند و برد آن حدود 330 کیلومتر است. فکر تولید موشک شهاب-1 ابتدا در جنگ ایران و عراق در دهه 1980 شکل گرفت. ایران در آن زمان به چیزی نیاز داشت تا برد بیشتری نسبت به آتش توپخانه داشته باشد؛ و در عین حال مایل نبود در خصوص ناوگان ضد هوایی خود خطرپذیری کند.
امروز ایران انواع و اقسام موشک شهاب-1 در اختیار دارد؛ که از برد، خرج انفجاری و همچنین دقت متنوع برخوردار هستند.
اما موشک‌های سجیل، در میان قوی‌ترین موشک‌های ایران است که 2 هزار کیلومتر برد دارد. این موشک‌ها دارای کلاهک‌هایی با برد 500 تا 1000 کیلومتر هستند. 
یکی از مزایای موشک سجیل، شکل سوخت آن است که در مرحله پرتاب، به جای سوخت مایع، از سوخت جامد بهره می‌گیرد. برتری این سوخت به دیگر سوخت‌ها، در قدرت و سرعت بیشتر استقرار موشک است. برخلاف موشک‌های سوخت مایع که برای پرتاب، به آمادگی و شرایط بسیار خاص نیازمندند، این موشک‌ها چنین ملزوماتی ندارند.

حیرت کارشناس آلمانی از موفقیت‌های موشکی و ماهواره‌ای ایران
یک تحلیلگر آلمانی تصریح کرد؛ ایران موفقیت‌های چشمگیر در پرتاب موشک ماهواره‌بر به دست آورده است.
کالب لرسون کارشناس ارشد دانشکده سیاست‌های عمومی «ویلی برانت»، در تارنمای «نیوز24» نوشت: ایران فناوری‌های بسیار بالایی را به دست آورده است. این فهرست دامنه‌دار است و یکی از آنها موشک‌ سیمرغ است. البته همه ماهواره‌ها زیبا هستند و برای اهداف صلح‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرند اما این خطرناک است که ایران فناوری موشکی و امکان پرتاب ماهواره را دارد.
آژانس فضایی نسبتا جدید ایران از زمان آغاز فعالیت خود در سال 2004 میلادی تاکنون موشک‌های دوربرد مختلفی را آزمایش کرده است که در این موشک‌ها به‌طور کلی از موتورهای یک موشک دوربرد دیگر ایران به نام «شهاب 3»
استفاده شده است. ایران در سال 2008 به باشگاه کوچک کشورهایی که با بهره‌مندی از موشک‌های طراحی شده بومی ماهواره را با موفقیت در مدار خود قرار می‌دهند، پیوست.
اگرچه موشک سیمرغ نسبتا کوچک بخشی از برنامه فضایی ایران است اما می‌تواند برای استفاده در موشک‌های بالستیک دوربرد مورد استفاده قرار گیرد.
سیمرغ فقط قادر به حمل محموله‌های کوچک در مدار زمین است و ظرفیتی که تخمین‌ زده می‌شود کمتر از یکصد کیلوگرم یا حدود 220 پوند است؛ در حالی که یک کلاهک هسته‌ای بین 500 تا یک یا 2200 پوند وزن دارد. بنابراین این موشک، تهدید بزرگی نیست.
ایران می‌گوید قرار دادن ماهواره‌ها در مدار برای اهداف صلح‌آمیز است اما این اقدام بیش از یک هدف دارد. تجزیه و تحلیل‌ها در سال 2017 نشان می‌دهد که پیشرفت‌ فضایی ایران می‌تواند مسیر رسیدن این کشور به کاربرد موشک‌های پرتابی قاره‌پیما را کوتاه کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند