وزیر امور خارجه مطرح کرد:

ایران در انتظار پاسخ چینی ها!

کدخبر: 349886
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران مثل همیشه آماده میانجیگری و حل مناقشه بین کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا: سیدعباس موسوی روز پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در اردبیل با ابراز تاسف از درگیری و مناقشه بوجود آمده بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان افزود: منطقه کشش درگیری بیشتری را ندارد و هرگونه آتش افروزی به نفع طرفین نخواهد بود.

وی اظهار داشت: به محض دریافت خبر درگیری در منطقه علاوه بر تماس رییس دفتر رییس جمهوری با مسوولان دو کشور،  وزیر امورخارجه کشورمان نیز با وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان تماس تلفنی داشتند و از درگیری بوجود آمده اظهار تاسف کردند.

وی بیان کرد: ایران معتقد است مسائل منطقه به ویژه مشکل جمهوری آذربایجان و ارمنستان باید با گفت و گو و در چهار چوب مشخص حل و فصل گردد و ما آمادگی خود را برای میانجیگری بین طرفین درگیری اعلام کردیم.

موسوی خواستار خویشتنداری بیش از پیش طرفین درگیری شد و اضافه کرد: بهترین راه برای کاهش تنش‌ها، اختلافات و حل مسالمت آمیز مسئله در منطقه تلاش برای نزدیکتر شدن دیدگاههای طرفین درگیری از طریق گفت و گو و میانجیگری است.    

پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی در جریان است 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیگیری حقوقی ترور شهید سردار سلیمانی نیز گفت: ستاد ویژه‌ای در این زمینه در وزارت امور خارجه تشکیل شده و برخی ارکان دیگر مانند قوه قضاییه نیز پیگیر آن هستند.

 موسوی ارسال نامه اعتراضی به سازمان ملل و رایزنی با برخی از کشورها از جمله عراق برای دریافت و جمع آوری شواهد و قرائن را از جمله اقدامات انجام شده در این رابطه عنوان کرد و افزود: با اقدامات انجام شده به راهکارهای خوبی رسیده ایم.

وی با بیان اینکه برخی مجامع بین‌المللی نیز به کار خلاف قانون و عرف بین‌الملی آمریکا در ترور شهید سردار سلیمانی اذعان کرده اند،اظهار داشت: این اقدام غیر انسانی و خبیثانه و بزدلانه آمریکا علاوه بر نقض آشکار و صریح حقوق بین الملل نقض حاکمیت یک کشور است.

منتظر پاسخ چینی‌ها هستیم 

موسوی  درباره پیش‌نویس سند راهبردی با چین بیان کرد: این طرح در سال ۹۴ در سفر رییس جمهور چین به ایران مطرح شد و سال گذشته وزیر امور خارجه کشورمان پیش نویس این سند را به چینی ها ارائه داد و بعد از بررسی آنها دوباره ما بررسی و نهایی کردیم و منتظر پاسخ چینی‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه این سند یک نقشه راه است و هنوز الزامات اجرایی ندارد، اضافه کرد: این سند اگر به تصویب مسوولان ۲ کشور ایران و چین برسد اسناد و تفاهنمامه های مختلفی در حوزه های اقتصادی و سیاسی به امضا خواهد رسید و جزئیات آن به طور شفاف به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه رابطه ما با چین همه جانبه، جامع و استراتژیک است، ادامه داد: ایران آمادگی دارد با سایر کشورها نیز در صورت تمایل با امضای سند راهبردی دراز مدت و بر اساس منافع ۲ کشور رابطه و همکاری همه جانبه در تمامی زمینه ها داشته باشد.

وی با بیان اینکه این سند در حال نهایی شدن است، ادامه داد: گمانه‌زنی‌ها و دروغ‌هایی که درباره آن در فضای مجازی مطرح است، کار تبلیغی عده خاصی است که از همکاری و ارتباط به نفع ۲ کشور خشنود نبوده و دشمنی می کنند.

ایران پیش‌بینی لازم را در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی اندیشیده است 

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه طبق توافقنامه برجام باید بعد از پنج سال تحریم های تسلیحاتی ایران از سوی کشورهای غربی و آمریکا لغو شود، گفت: ایران پیش بینی های لازم را در صورت تمدید تحریم های تسلیحاتی اندیشیده است.

موسوی با اشاره به اینکه هشدارهای لازم در این رابطه به کشورهای غربی از سوی ایران داده شده است، افزود: بر فرض محال اگر این اتفاق بیافتد با واکنش و پاسخ شایسته جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

پیگیر بازپس‌گیری طلب کشور از کره  جنوبی هستیم 

وی در پاسخ به اینکه وزارت امور خارجه برای بازپس گیری طلب کشورمان از بابت فروش نفت به کره جنوبی چه اقداماتی انجام داده است، اظهار داشت: ایران حدود هفت میلیارد دلار از کره جنوبی طلب دارد که متاسفانه این کشور هنوز آن را به بهانه تحریم آمریکا پرداخت نکرده است.

وی بیان کرد: ایران تذکر و اخطار لازم را به مسوولان کره جنوبی در این ارتباط داده و این اقدام  غیر قانونی و غیر قابل قبول است.

وی اضافه کرد: امیدواریم با رایزنی‌های دیپلماتیک کره جنوبی بدهی خود به کشورمان را پرداخت کند در غیر این صورت ایران با استفاده از تمامی اهرم‌های قانونی و حقوقی اقدام خواهد کرد.

ابعاد مختلف حادثه نظنر در حال بررسی است 

وی در خصوص حادثه نطنز گفت: این حادثه به طور دقیق در ابعاد مختلف در حوزه های مختلف از جمله سیاسی، نظامی و تامنیتی در حال بررسی است.

 سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در این بین رسانه های رژیم صهیونیستی اسرائیل با راه انداختن جنگ تبلیغاتی و روانی چنین القا می کند که این حادثه توسط نیروهای نظامی و امنیتی اسرائیل انجام شده است.

موسوی افزود: ما به همه دنیا به ویژه رژیم صهیونیستی  اعلام کردیم که اگر در بررسی‌ها متوجه شویم در پشت این اقدام دولت یا رژیمی وجود داشته باشد با پاسخ قاطع، دندان شکن و پشیمان کننده ایران مواجه خواهد شد.

اتحادیه اوراسیا ظرفیت خوبی برای کشور است 

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص پیوستن به اتحادیه اورسیا نیز بیان کرد: اتحادیه اورآسیا اتحادیه‌ای آینده‌دار و ظرفیت بسیار عظیمی برای کشور ما است و  جمهوری اسلامی برای استفاده بهینه از این ظرفیت تلاش می کند.

وی با بیان اینکه قرار است در اتحادیه اورآسیا بازار بسیار بزرگ با گردش مالی هزار میلیارد دلار در منطقه شکل بگیرد، اظهار داشت: با اینکه کشور جمهوری آذربایجان هنوز به این اتحادیه نپیوسته است، اما این ملحق نشدن مانعی برای تداوم ارتباط بین ایران و جمهوری آذربایجان نخواهد بود.

از ظرفیت مرزی استان اردبیل باید استفاده شود

موسوی  با اشاره به اینکه استان اردبیل دارای ظرفیت‌های خوب مرزی بوده و باید از این فرصت برای توسعه اقتصادی منطقه استفاده بهینه شود، اضافه کرد: استفاده از فرصت‌ مرزی بودن علاوه بر جهش تولید و صادرات و توسعه و رونق اقتصادی منطقه باعث کاهش اثرات تحریم خواهد شد.

وی پیگیری اجرای پروژه‌های ضروری در مناطق مرزی بویژه پروژه‌های مشترک با همسایگان را از جمله اولویت‌های دولت و وزارت امور خارجه عنوان و نسبت به پیگیری پروژه‌های استان اردبیل برای اجرا طبق پیش‌بینی‌های انجام شده قول مساعد داد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه برای یک سفر ۲ روزه به استان اردبیل عصر چهارشنبه وارد این استان شد.

سید عباس موسوی با آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل و استاندار دیدار کرده و در کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران شرکت کرد.

وی همچنین از شهرستان‌های مرزی بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان نیز دیدار خواهد کرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما