معرفی دلیل اصلی گران شدن این روزهای قیمت گوشت قرمز دربازار

کدخبر: 349937
اقتصادنیوز: رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی کشورگفت: با توجه به نوسان نرخ ارز و انگیزه خروج دام، قیمت گوشت در بازار با نوساناتی رو به رو شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی کشور، از ثبات نرخ گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۹۷ هزار تا ۹۸ هزار تومان به مغازه دار و با احتساب ۱۰ درصد سود، ۱۱۰ تا ۱۱۲ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود.

قاچاق دام بر گرانی گوشت دامن زد

او نوسان نرخ ارز و انگیزه خروج دام به آن سوی مرزها را یکی از علت‌های اصلی گرانی گوشت در بازار برشمرد و افزود: افزایش قیمت علوفه و هزینه جا به جایی دام از استان‌های دیگر به سمت تهران، همچنین کاهش قیمت کله پاچه، دل، جگر و سیرابی در فصل گرما، همزمان با شیوع ویروس کرونا موجب شده قیمت گوشت با نوساناتی در بازار رو به رو شود.

ملکی قیمت هر کیلو گوسفند در شهرستان‌های مبدا را ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به هزینه ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی دامپزشکی و ترابری برای هر راس گوسفند، قیمت هر کیلو دام در میادین تهران به ۴۵ هزار تومان می‌رسد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: با توجه به نوسان نرخ ارز، افزایش کرایه حمل از شهرستان‌های غرب به تهران و افت وزن دام در فصل گرما پیش بینی خاصی راجع به وضعیت قیمت در بازار نمی‌توان داشت.

او درباره آخرین وضعیت بازار دام زنده در عید قربان بیان کرد: بنابر پیگیری‌های صورت گرفته از ستاد ملی مقابله با کرونا این احتمال وجود دارد که در میادین ۲۲ گانه میوه و تره بار در عید قربان دام عرضه و ذبح نشود، هر چند برخی دامداران به سبب فروش با نرخ بالاتر در عید قربان، مقداری دام دپو کرده اند تا بتوانند با نرخ‌های بالاتر آن را عرضه کنند.

ملکی در پایان از رکود حاکم بر بازار گوشت خبر داد و گفت: طبق روال قبل، تقاضایی برای خرید گوشت در بازار وجود ندارد و تنها در روزهای نخست ماه، خرید اوج می‌گیرد و مجدد از ۱۵ ماه کاهش می‌یابد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما