تنش بین ونزوئلا و اتحادیه اروپا بالا گرفت

کدخبر: 350549
اقتصادنیوز: وزیر امورخارجه ونزوئلا روز یکشنبه اتحادیه اروپا را به پیروی از سیاست‌های آمریکا در قبال کاراکاس متهم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا: «خورخه آریزا» در مصاحبه با اسپوتنیک مواضع اتحادیه اروپا در قبال ونزوئلا را "تجاوزکارانه " خواند و گفت، این امر مغایر با روابط دیپلماتیک و کنوانسیون‌های بین‌المللی است. 

آریزا افزود: هنگامی که "جوسپ بورل" به عنوان وزیر امورخارجه اسپانیا (از سال‌ ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹) گفت که موضع اتحادیه اروپا (در قبال ونزوئلا) براساس قوانین بین‌المللی نیست و آمریکایی‌ها آن‌ها را متقاعد کرده‌اند که دولت "نیکلاس مادورو" رئیس جمهوری ونزوئلا طی چند روز کناره گیری خواهد کرد. 

وزیر امورخارجه ونزوئلا تأکید کرد، کاراکاس انتظار داشت اتحادیه اروپا براساس اصول بنیادی و روابط دیرینه خود با آمریکای لاتین در مورد آمریکا موضع گیری کند. 

آریزا تصریح کرد، مواضع اتحادیه اروپا مبتنی بر شباهت‌های ایدئولوژیکی و حقوقی است که به هیچ وجه مطابق با مناسبات دیپلماتیک میان کشورها نیست. 

روابط اتحادیه اروپا و ونزوئلا در اواخر ژوئن (خرداد) زمانی بدتر شد که مادورو در پاسخ به گسترش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کشورش دستور اخراج فرستاده این اتحادیه از کاراکاس را صادر کرد. 

وی تاکید کرد که اگر سران اروپایی به ونزوئلا احترام نمی‌گذارند، باید این کشور را ترک کنند. 

پیش از اقدام مادورو، اتحادیه اروپا ۱۱ مقام ونزوئلا از جمله «لوئیس پارا» رییس «مجمع ملی» را تحریم کرد. 

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این افراد به دلیل اقدامات و تصمیماتشان در تضعیف دموکراسی و حاکمیت قانون در ونزوئلا به فهرست تحریم‌های افزوده شده‌اند. 

اتحادیه اروپا همچنین صادرات سلاح به ونزوئلا را تحریم کرده است. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما