زنی که اروپا را از وقوع یک جنگ دیگر نجات داد

کدخبر: 351584
اقتصادنیوز؛ به گفته وزیردفاع آلمان، آنگلا مرکل صدراعظم این کشور، در تازه‌ترین مناقشه میان آتن و آنکارا توانست بین ترکیه و یونان وساطت کند و جلوی بروز جنگ را بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ دویچه‌وله نوشت: «آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر» وزیر دفاع آلمان، اعلام کرد که صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل، در تازه‌ترین مناقشه میان آتن و آنکارا توانست بین ترکیه و یونان وساطت کند و جلوی بروز یک جنگ در اروپا را بگیرد.

آنگلا مرکل و آنه گرت کرامپ-کارن باوئر

وی در جمع خبرنگاران در برلین گفت: یک مزیت مهم آنگلا مرکل این بوده که می‌توانسته با دو طرف وارد گفتگو شود و بر همین اساس اتفاقی نیست که صدراعظم آلمان توانسته بین آنها میانجی‌گری کند و یا به عبارتی به میانجی‌گری فراخوانده شود.

وزیر دفاع آلمان در صحبت های خود هم به مناقشه میان آنکارا و آتن بر سر حفاری در آب‌های مرزی برای اکتشاف منابع احتمالی گاز اشاره کرده، هم به تنش نظامی میان شناورهای جنگی ترکیه و فرانسه در دریای مدیترانه.

بر اساس این گزارش گویا مناقشه میان یونان و ترکیه ظاهرا تا سرحد درگیری نظامی بالا گرفته بود، اما صدراعظم آلمان از کسانی بود که مانع جنگ شد.

آنگلا مرکل

سابقه تنش نظامی و جنگ میان یونان و ترکیه در دوران معاصر به یک قرن پیش می‌رسد. در دهه‌های گذشته تنش میان دو کشور بر سر مسائل گوناگون، به خصوص بر سر مسئله قبرس و قلمروهای آبی دریای اژه و شرق مدیترانه ادامه داشته است.دور تازه این تشنج‌ها بر سر معضل پناهجویان بالا گرفت، اما آغاز حفاری‌های ترکیه در آب‌های سرزمینی یونان آتش اختلاف‌ها را شعله‌ورتر کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما