پنج گام موثر برای تقویت حافظه

کدخبر: 351585
اقتصاد نیوز:برای این که حافظه قوی باشد و به درستی عمل کند، به تمرین‌ها و آموزش‌های به خصوصی نیاز دارد که آن را تقویت می‌کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، افراد بسیاری از حافظه ضعیف خود شکایت دارند. آن‌ها نمی‌توانند فهرست کالا‌های مورد نیاز برای خرید، تاریخ تولد دوستان، مطالب امتحانی و مواردی از این دست را به خاطر بسپارند، اما دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا با استفاده از روش درست می‌توان تقریبا همه چیز را به خاطر سپرد.

در این گزارش، به پنج گام مهم اشاره می‌کنیم که می‌توانند حافظه را تقویت کنند.

۱. با تصاویر قوی شروع کنید

در گام نخست تلاش کنید تا تصاویری مانند تصاویر عجایب هفت‌گانه را به خاطر بسپارید. می‌توانید نام هر یک از عجایب هفت‌گانه را با تصویر ساده‌تری در ذهن خود حفظ کنید. برای مثال، دیوار چین را با تصویر یک دیوار ساده به خاطر بسپارید. تصاویر باید به گونه‌ای باشند که بتوانید آن‌ها را در ذهن خود احساس کنید، بو بکشید و ببینید. بدین ترتیب، تصاویر تا حد امکان به واقعیت نزدیک خواهند بود.

۲. تصاویر را در یک مکان آشنا قرار دهید

گام بعد این است که تصاویر را در مکانی قرار دهید که واقعا با آن آشنا هستید. برای مثال می‌توانید تصاویر را از دیوار ورودی خانه خود آویزان کنید و یا آن‌ها را روی دیوار‌های اطراف کاناپه قرار دهید تا هنگام ورود به خانه یا استراحت کردن، نگاهتان به تصاویر بیفتد. یک مکان بهتر دیگر می‌تواند آشپزخانه باشد تا هنگام آشپزی کردن، به تصاویر نیز نگاه کنید. این روش، کارایی زیادی برای به خاطر سپردن عناصر مشخص خواهد داشت.

 

۳. توجه کنید

به خاطر سپردن تصاویر، کار خیلی دشواری نیست، اما اگر قرار باشد عناصر بسیاری را در تصاویر به خاطر بسپارید، به انگیزه بیشتری نیاز خواهید داشت. می‌توانید پی در پی تکرار کنید که "من می‌خواهم این تصویر را به خاطر بسپارم" تا توجه و تمرکز شما به کار مورد نظر معطوف شود. این کار کمک خواهد کرد تا به خاطر سپردن نکات و تصاویر مورد نظر را بهتر انجام دهید.

۴. نکات مورد نظر را تجزیه کنید

به خاطر سپردن واژه‌ها ساده است، زیرا کافی است تا به یک واژه نگاه کنید تا تصویری مرتبط با آن در ذهن شما شکل بگیرد، اما به خاطر سپردن اعداد یا نام‌ها با دشواری بیشتری همراه است. برای این که چنین مواردی را ساده‌تر به خاطر بسپارید، بهتر است آن‌ها را در ذهن خود تجزیه کنید و دشواری آن‌ها را کاهش دهید.

۵. مرور کنید

پس از این که همه مراحل را طی کردید، باید مطمئن شوید که موارد به خاطر سپرده شده، در ذهن شما باقی خواهند ماند. بیشتر اطلاعاتی که به خاطر می‌سپاریم، معمولا به حافظه بلند مدت منتقل نمی‌شوند. به همین دلیل لازم است که اطلاعات تکرار شوند تا از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال یابند.

برای داشتن یک حافظه قوی، باید چنین تمرین‌هایی را مرتب انجام دهیم تا حافظه به درستی آموزش داده شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما