کدخبر: ۳۵۱۶۷۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شکایت ۴۳ کشور از کره شمالی؛ نفت کشی اضافه ممنوع!

اقتصادنیوز: ۴۳ کشور با ارسال شکایتی به کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل مدعی شدند که محدودیت ارسال محصولات نفت پالایش شده به کره‌شمالی نقض شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس: بیش از ۴۰ کشور روز جمعه مدعی شدند که کره‌شمالی به صورت غیرقانونی در حال نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور در زمینه واردات نفت پالایش شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر ۲۰۱۷ محدودیت‌ سالانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت پالایش شده دشرباره صادرات به کره‌شمالی را تصویب کردند تا از این سوخت برای برنامه تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک در این کشور استفاده نشود.

اما ۴۳ کشور از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه با طرح شکایتی در شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند که بر اساس برآورد اولیه آنها، طی پنج ماه نخست سال جاری میلادی، کره‌شمالی بیش از ۱.۶ میلیون بشکه نفت پالایش شده به کمک ۵۶ نفتکش دریافت کرده است.

در این شکایت ادعا شده که نفتکش‌های کره‌شمالی به صورت مرتب در حال دریافت سوخت در دریا و از طریق کشتی به کشتی هستند.

این کشورها از کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل درخواست کردند که یک تصمیم رسمی اتخاذ کرده و اعلام کند که کره‌شمالی به محدوده دریافت سالانه سوخت خود رسیده و به کشورهای عضو اطلاع رسانی کند که آنها باید فورا فروش، تامین و انتقاد محصولات نفت پالایش شده به کره‌شمالی را متوقف کنند.

درخواست مشابهی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به کمیته تحریم‌های سازمان ملل ارجاع داده شد اما توسط روسیه و چین با وتو مواجه شد. روسیه و چین دو کشوری هستند که به صورت رسمی انتقال نفت پالایش شده به کره‌شمالی را به کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل گزارش می‌دهند.

کره‌شمالی از سال ۲۰۰۶ به دلیل برنامه هسته‌ای و موشکی خود تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد. این در حالی است که شورای امنیت به طور مداوم این تحریم‌ها را تمدید می‌کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که کره‌شمالی از سال گذشته به توسعه برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود پرداخته است.

این مطلب برایم مفید است
46 نفر این پست را پسندیده اند