ابهامات مالیات بر خانه‌های خالی / دولت ورود کند، مردم راه فرار را پیدا می‌کنند

کدخبر: 351824
اقتصادنیوز: علی‌رغم گذشت ۵ سال از تصویب قانون برای راه‌اندازی و تکمیل سامانه املاک و اسکان، هنوز اطلاعاتی در سامانه فوق ثبت نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رکنا، چندی پیش دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی با ۱۱ تبصره به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید. علی‌رغم گذشت ۵ سال از تصویب قانون برای راه‌اندازی و تکمیل سامانه املاک و اسکان، هنوز اطلاعاتی در سامانه فوق ثبت نشده است. همچنین در خصوص مالیات بر خانه‌های خالی، ابهاماتی نظیر نحوه شناسایی و نرخ مالیات و ضعف سامانه املاک و اسکان وجود دارد، آیا اجرایی شدن این طرح می تواند سقفی بالای سر مردم بیاورد؟

عباس اکبرپور ، عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو اسبق 3 دوره سازمان نظام مهندسی استان تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی رکنا در خصوص طرح مالیات بر خانه های خالی اظهار کرد: به رغم اینکه ارائه دهندگان این طرح نظر خیری داشتند، اما اصولا مشکلی که وجود دارد این است که هنگام تصمیم گیری در مورد هر طرحی، بررسی میدانی توسط متخصصین و کارشناسان فن که عموما دانشگاهیان و نخبگان مربوطه هستند صورت نمی گیرد. این طرح به این شکل نبوده است که یک طرح پژوهشی باشد که بودجه ای به آن اختصاص بدهند. به طور معمول در وزارتخانه ها مدیران و پرسنل وزارتخانه ها تصمیم می گیرند که طرحی را اجرا کنند. به این دلیل هم که راه علمی را طی نمی کند، بسیاری از این طرح ها به صورت خوبی به نتیجه نمی رسد و یا نیمه کاره رها می شود و یا در آخر زمینه اجرای طرح به خوبی فراهم نیست.

با افزایش قیمت ها جابه جایی طبقاتی صورت می گیرد

این عضو هیئت مدیره انجمن های علمی مهندسان راه و ساختمان ایران، درباره تبعات جابه جایی طبقات و واپس گرایی شهری در وضعیت گرانی مسکن و اجاره بها افزود: براساس نظریه آبراهام مزلو که سالیان سال است مورد استناد قرار می گیرد، در فرآیند چند مرحله ای اولویت ها نخستین نیاز بشر ، غذا و پوشاک و مسکن و در مراحل بعدی شغل و حرمت های اجتماعی و نیازهای انسانی متعالی بشر قرار دارد. وقتی وضعیت اقتصادی نامناسب تر می شود قاعدتا قیمت ها افزایش پیدا کرده و مرحله نخست اولویت پیدا می کند. چون طبقه متوسط نمی تواند از عهده این قیمت ها برآید جابجایی طبقاتی صورت می گیرد. در این شرایط طبقه متوسط به مناطق پایین تر مهاجرت می کنند و طبقات محروم به حومه شهر و یا شهرستان های کوچک.

این می تواند عوارض اجتماعی و شهری را در پی داشته باشد. حل شدن این مشکلات تابع بررسی های علمی است. باید در ابتدا پیشینه مشکل بررسی شود و باید از تجارب کشورهای دیگر بهره برد که طبقات غنی و فقیر چگونه با این معضل برخورد می کنند؟ این مشکلات به دلیل اقتصاد ناسالم بوجود می آید، به دلیل حجم فراوان نقدینگی. مردم هم برای این که بتوانند ارزش دارایی هایشان را حفظ کنند مسیر نقدینگی را به سمت بازارهای مختلف سوق می دهند. چون اقتصاد در تلاطم است و مردم مقصر نیستند، طبیعی است که این فرآیند رخ می دهد. ریشه های این نابسامانی ها را می توان پیدا کرد. اما آیا افراد تصمیم گیرنده در نهادها و سازمان ها و وزارت خانه از دانش لازم و کافی برخوردار هستند؟ آیا مشاورین مربوطه دانش روز جهان را دارند؟

متاسفانه با این که تعداد فارغ التحصیلان متخصص ما فراوان است، اما عمقی که در این زمینه ها باید داشته باشیم را نداریم . بسیاری از مدیران و تصمیم گیرندگان قدیمی هستند با دانش قدیمی. در آخر هم عوارض این مساله و تصمیمات نادرست را جامعه و مردم متقبل می شوند .

در حل مشکل به دنبال تنبیه هستیم تا تشویق

اکبرپور در مورد طرح مالیات بر خانه های خالی افزود: ما در حل موضوع قاعدتا همیشه به دنبال تنبیه هستیم. در حالیکه اگر نگرش خود را به سمت تشویق برگردانیم، نتیجه به مراتب بهتر می شود. صاحبان خانه های خالی با ساختن خانه سرمایه گذاری می کنند و به دنبال کسب سود در این بازار هستند. به طور متوسط در جهان 70 درصد صنایع و مشاغل بصورت مستقیم و غیرمستقیم به صنعت ساخت و ساز مشغول هستند . ما باید با حمایت درست در این بازار شغل سازی کنیم. اما نمی توانیم بدون نگرش علمی طرحی را به مجلس بدهیم و تصویب کنیم و بعد اجرایی کنیم. این تصمیمات عوارض کوتاه مدت و بلند مدت دارد.

دولت نباید با تصمیمات خلق الساعه ای در بازار دخالت کند

این عضو هیئت مدیره انجمن های علمی مهندسان درباره اجرای طرحی که ابهامات و امکان فرار از آن وجود دارد گفت: مدیریت کردن بازار و دخالت در جزئیات توسط دولت محکوم به شکست است. مردم راه های فرار از این ابلاغیه را پیدا می کنند . این در تمام دنیا وجود دارد و دولت نباید دخالت کند. دولت باید هر چه بیشتر کار مردم را به مردم بسپارد. مشکلی که امروز در بخش مسکن وجود دارد به نحوی در بخش های دیگر مثل ارز ، بورس و طلا نیز وجود دارد، به خاطر تصمیمات نادرست و خلق الساعه و غیر علمی است که در کشور اخذ می شود. این تصمیمات به صورت مُسکن و کوتاه مدت اثر گذار است. متاسفانه از انجمن های علمی و دانشگاه هایی که زیر مجموعه وزارت علوم است و در برگیرنده قابل توجهی از اساتید خبره است، حتی وزارت علوم پولی ندارد که بودجه ای به این افراد بدهد و از این افراد استفاده نمی شود و فقط به چند مقاله و گردهمایی بسنده می شود. کدام یک از این فرهیختگان به عنوان مشاور در وزارت خانه ها هستند؟ کدام از این انجمن ها، مشاور وزارت مسکن و راه و شهرسازی و حتی دیگر وزارتخانه ها هستند؟ هیچکدام ! حاصل بهره نبردن از مشاوران و متخصصین مربوطه می شود این تصمیمات خلق الساعه.

فاجعه بشری در زلزله تهران رخ خواهد داد

این استاد دانشگاه در خصوص حل معضل بازار مسکن و مستاجران عنوان کرد: تا به امروز به هیچ وجه بررسی جامعی در مورد مسکن صورت نگرفته است. حتی طرح مسکن مهر و طرح مسکن ملی فاقد بررسی لازم علمی و میدانی بوده است. اصولا در مورد این مساله نیاز به دقت نظرهای کارشناسی است. مثلا اگر در بافت فرسوده بخواهیم تخریب و دوباره سازی کنیم باید بررسی میدانی شود. این تصمیات خلق الساعه حتی در شهرداری ها هم دیده می شود . چون از مشاورین، انجمن های علمی بهره نمی برند، در نتیجه عوارضش می شود این وضعیت بهم ریخته ای که در شهرها دیده می شود. نتیجه اش می شود این که وقتی از خانه بیرون می آییم این نمای شهر افسرده مان می کند. پستی و بلندی های ساختمان ها که به وفور در شهرها دیده می شود.

برای مثال در یک خیابان 12 متری، ساختمان 20 طبقه ای ساخته می شود که هنگام وقوع زلزله حتی ساکنین آن شانس فرار ندارند. بزرگترین حادثه ای که هنگام وقوع زلزله در کشور بخصوص در تهران رخ می دهد انفجار لوله های گاز است که خانه ها را جهنم می کند. آیا در مورد این مشکل تمهیداتی اندیشیده شده است؟ در اساس اجازه ساخت چنین ساختمانی در خیابانی باریک نبایستی صادر شود. در منطقه الهیه با کوچه های باریک و برج های بلند فاجعه رخ خواهد داد. در شمال تهران با دو گسل، اگر زلزله بیاید می خواهیم چکار کنیم؟ ماشین های آمبولانس و آتش نشانی چگونه می خواهند از این کوچه ها عبور کنند. بزرگترین فاجعه بشری رخ می دهد. هنگامی که این مجوزها داده می شود از انجمن های علمی و مشاورین استفاده نمی شود. چقدر زمین ها و باغ ها، به باغ ویلاها تبدیل شده است؟ چقدر درختان قطع شدند؟ چرا مسئول و مسئولین این عوارض به میز محاکمه کشیده نشدند؟ مشکلات روی هم انباشته شده سال های قبل و امروز ، حاصل وضعی است که الان می بینیم.

از علم متخصصین استفاده شود

این عضو هیأت علمی دانشگاه در آخر افزود: به عنوان متخصصی که بعد از 15 سال تحصیل در آمریکا به کشورم بازگشته و از آن زمان حتی یکبار هم به آمریکا برنگشته ام و در خدمت کشورم بودم، امیدوار هستم که عزم راسخی در کشور باشد که از همه افراد ایرانی متخصص در ایران استفاده شود. در این راستا حاضر هستم از همه چیزم بگذرم ولیکن از علم ما استفاده شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما