کدخبر: ۳۵۲۲۳۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سخنان مهم معاون وزیر بهداشت درخصوص واکسن کرونا و آنفلوانزا

اقتصادنیوز : معاون کل وزارت بهداشت گفت : با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی، دورهمی و... در خرداد ماه، افزایش آمار مرگ و میر کرونا در تیر ماه را مشاهده کردیم .

به گزارش اقتصادنیوز ، ایرج حریرچی با تاکید بر اینکه تا یک سال آینده هیچ راه حل آسان و میانبری برای حذف بیماری کووید۱۹ وجود ندارد، گفت: تنها مورد قابل اعتنا که آن هم یک سال بعد قابل دسترس می‌شود، واکسن علیه بیماری است که امیدواریم به زودی قابل دسترس باشد. ما هم در کشور خودمان پیشرفت‌های خوبی داشتیم که آن هم زودتر از یک سال آینده در دسترس نیست.

وی افزود: اگر قرار باشد روزانه مرگ و میر ۲۰۰ تایی داشته باشیم طی ۳۶۵ روز آینده به ارقام بالایی می‌رسیم که زیبنده مملکت ما نیست.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه امید چندانی به رسیدن به داروی درمان قطعی کرونا نیست، تصریح کرد: داروهای ضد ویروسی که تاکنون بشر کشف کرده است ۳۰ الی ۵۰ درصد بر ویروس‌ مربوطه تاثیر گذار بوده است.

 وی در ادامه تاکید کرد: تجربه ۴۰ سال اخیر دنیا در تولید واکسن نشان می‌دهد فرایند کشف، تولید و... هفت سال طول می‌کشد و اینکه میگوییم ۱۸ ماهه یا ۲۴ ماهه ممکن است به واکسن دست پیدا کنیم یک شاهکار خواهد بود. این در حالی است که باید واقع بین بود. اکنون چند دهه است که با ویروس ایدز درگیر هستیم یا مدت زیادی است که درگیر مالاریا هستیم، اما هنوز واکسن آن کشف نشده است.

 ویروس کووید ۱۹ فقط با تغییر اجتماعی و رفتاری مردم ممکن است به حداقل ممکن برسد. تا زمانی که تغییر به شکل قابل توجه و هماهنگ انجام نشود، پیشرفتی حاصل نمی‌شود. به عنوان مثال زمانی که ویروس یا میکروبی در جامعه مشاهده می‌شود مردم شدیدا می‌ترسند و حضور افراد آسیب‌پذیر در جامعه کاهش می‌یابد، پس از مدتی این رفتار سبب نزول بیماری می‌شود و با ریختن ترسی که به معنای تقوا، پرهیزکاری و عقل است و با حضور در اجتماع تعداد مبتلایان افزایش می‌یابد.

 حریرچی با اشاره به اینکه هرچه در خرداد ماه کاشتیم در تیرماه درو کردیم، افزود: با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی، دورهمی و... در خرداد ماه، افزایش آمار مرگ و میر کرونا در تیر ماه را مشاهده کردیم. اکنون با اجباری شدن ماسک از ۱۵ تیر می‌توانیم نتیجه این اقدام موثر را در نیمه مرداد یا شهریور ببینیم. از مردم تشکر می‌کنیم که پوشش ماسک از حدود ۲۰ درصد به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده است، اما این درصد کافی نیست. ماسک ارزان ترین راهکار است که ۹۵ درصد مردم باید هنگام خروج از خانه تا بازگشت مجدد به خانه از ماسک استفاده کنند. ما متوجه هستیم که شاید استفاده از ماسک در خودرو تک سر نشین لازم نباشد اما، این موضوع یک فرهنگ است. حتی توصیه ما به کسانی که قبلا مبتلا شدند و احتمال ابتلای مجدد به ویروس در آنها کم است نیز توصیه می‌کنیم از ماسک استفاده کنند.

روی در مورد صحبت‌های زیادی که پیرامون ویروس می‌شود، افزود: گاهی آنقدر اطلاعات در مورد یک موضوع افزایش می‌یابد که تصمیم گیری را دشوار می‌کند، اکنون مسائل مربوط به دارو و واکسن کووید۱۹ یکی از نشانه‌های کلاسیک افزایش داده‌ها است؛ یعنی انقدر اطلاعات درست یا نادرست در مورد بیماری در سطح جامعه منتشر می‌شود که ذهن افراد را با موارد غیر ضروری پر می‌کند که اکثرشان نیز غلط است. پیشرفته ترین واکسنی که تولید شده باید در دو گروه ۱۰ هزار نفره داده شود و ۶ الی ۹ ماه اثر آن را ببینند که همه‌ این موارد را در حالت اضطرار انجام می‌دهند. آمریکا ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار داده و واکسن پیش‌خرید کرده است و انگلیس هم کاری مشابه کرده است. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی می‌گوید دغدغه ما تولید واکسن نیست بلکه دغدغه توزیع پس از تولید را داریم.

 حریرچی در ادامه با تاکید بر اینکه تولید واکسن تکنولوژی پیشرفته‌ای دارد، تصریح کرد: کشور ما در ساخت واکسن و این تکنولوژی در حال فعالیت است، البته مسائل گوناگونی در این میان مطرح است. مراحل حیوانی ساخت واکسن در کشورمان آغاز شده است که این هم جزو مسائل اینفندمیک است زیرا هنوز برای مردم مناسب نیست، اما اطلاعات آن دست به دست می‌شود. مردم این روزها باید بدانند برای بیرون رفتن از خانه، مناسبت‌ها و... چگونه رفتار کنند.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ داروی شیمیایی و گیاهی و سنتی اثر قابل توجه در مقابله با کووید۱۹ از خود نشان نداده است، قیمت لیموترش در اوایل کرونا از ۸ هزار تومان به ۸۰ هزار تومان رسید و موارد اینچنینی به واسطه برخی اطلاعات اعلام شده حتی نایاب شد. داشتن تغذیه مناسب، نوشیدن کافی مایعات، انجام ورزش و کاهش وزن و رعایت اصولی مانند شست و شوی دست‌ها، زدن ماسک و... در شکست زنجیره انتقال موثر خواهد بود.

 وی با بیان اینکه راه موفقیت در درمان و کنترل ویروس از بیمارستان و درمانگاه نمی‌گذرد، گفت: مهم‌ترین عامل در درمان افرادی که به مراحل پیشرفته بیماری رسیدند، اکسیژن دادن است؛ به شکلی که برای بیماران عادی دقیقه‌ای ۹ الی ۱۱ لیتر و برای بیماران بدحال دقیقه‌ای بیش از ۲۵ لیتر اکسیژن استفاده می‌کنیم. داروی موثری وجود ندارد و حتی گاهی مشاهده کردیم داروی ۴۰ تا ۶۰ میلیونی برای بیمار خریداری شده، اما پس از مدت زمانی که از تزریق گذشته، بیمار جان خود را از دست داده است. دو فاز اصلی در بیماران بیمارستانی وجود دارد؛ یکی زمانی که ویروس فعال است و یکی زمانی است که کار به لوله گذاری و ... می‌رسد که درمان‌های آنتی‌ویروسی تاثیر چندانی نخواهد داشت.

 وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره برگزاری کنکور نیز گفت: تصمیم برای اینکه کجا و چگونه کنکور برگزار شود با ستاد ملی مقابله با کرونا است. برای کنکور هیچ کس از شهر خود خارج نمی‌شود. برای حین برگزاری جلسه نیز خواسته بودیم فاصله ۱.۲ متری اعمال شود که عزیزان وزارت علوم قرار است ۱.۸ تا ۲ متر فاصله بین داوطلبان را رعایت کنند، افراد مشکوک در محلی جدا امتحان می‌دهند و افراد بیمار در بیمارستان یا محل مورد نیاز خود امتحان می‌دهند.

 پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد پاییز و زمستان به مراتب شرایط سخت‌تر خواهد بود، پس نمی‌توان کنکور را بیشتر به تعویق انداخت. البته امیدواریم با رعایت نکاتی مثل زدن ماسک از این مشکل در پاییز و زمستان گذر کنیم.

 حریرچی ادامه داد: اکنون در اروپا حتی عنوان می‌شود استفاده از ماسک در خانه اجباری شود و در فرانسه جریمه عدم استفاده از ماسک به ۵۰۰ یورو افزایش داشته است و در بسیاری کشورها تجمعات بالای ۱۰ نفر حتی در داخل خانه هم ممنوع است؛ در حالی که چنین موضوعی در کشور ما اصلا حس نشده است و اگر کسی مهمانی نرفته خودش تمایل به رفتن نداشته و موضوعی نبوده که از طریق قانون اعلام شود.

 معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: از ابتدای شیوع بیماری هیچ مستند علمی وجود نداشت که کسی که مبتلا شود ایمنی دائم نسبت به بیماری پیدا می‌کند؛ از این رو هر کس مبتلا شده باید رفتار اجتماعی مشابه کسی داشته باشد که به کرونا مبتلا نشده است. ایجاد ایمنی روش‌های مختلفی دارد؛ یکی از طریق آنتی‌بادی و سرم خون، یکی سلولی و دیگری ایمنی ذاتی است. در هر سه حالت درجاتی از ایمنی حاصل می‌شود که احتمال ابتلای مجدد را برای مدتی کاهش می‌دهد، اما هیچ مدرکی مبنی بر ایمنی دائم نداریم. هرچقدر بیماری زمینه‌ای فرد بویژه در زمینه بیماری‌های تنفسی و قلب بالا باشد یا چاق باشد، پیر باشند و... در معرض خطر بیشتر بیماری هستند.

البته جوان ۲۰ ساله هم داشتیم که متاسفانه جان خود را از دست داده است. خانم‌های باردار نیز در وهله اول باید سعی کنند نگران نشوند و اضطراب بالا نداشته باشند، زیرا همین اضطراب می‌تواند ضعف سیستم ایمنی بدن ایجاد کند.

وی درباره احتمال انتقال کرونا از مادر به جنین، گفت: تنها موارد نادری در خارج از کشور گزارش شده است که باید دید اثبات می‌شود یا نه.

حریرچی در مورد تزریق واکسن آنفلوانزا، تصریح کرد: زدن این واکسن به همه توصیه نمی‌شود. اکنون شرکت‌های تجاری و دارویی با استفاده از وضعیت پیش آمده دارند مردم را می‌دوشند و باید مواظب باشیم در تله آنها نیفتیم. واکسن آنفلوانزا برای افراد پر خطر در دسترس خواهد بود و امیدواریم در مرحله‌ای واکسن تولید خودمان به بازار برسد. به نسبت سال قبل بیشتر از واکسن آنفلوآنزا استفاده خواهیم کرد.

 وی درباره اجرای طرح ترافیک، خاطر نشان کرد: اختلاف نظری میان شهرداری و وزارت کشور وجود دارد و ما به عنوان وزارت بهداشت و بررسی‌هایی که در ستاد مقابله با کرونای تهران داشتیم اکیدا خواستار عدم اجرای طرح ترافیک هستیم.

وی افزود: کشورهایی که در کننرل بیماری موفق شدند میزان اسنفاده از ماسک بسیار بالا رفته است. تا همین دو هفته پیش اجتماع بیش از ۳ نفر در خانه مجاز نبود و این محدودیت‌ها را باید تحمل کرد. دوگانه‌ اقتصاد و معیشت مردم باید با اقتصاد هم راستا قرار گیرد ما در فروردین‌ هم سخت‌گیری خاصی نکردیم؛ زیرا در عید بسیاری مکان‌ها تعطیل می‌شدند. به نظر نمی‌رسد دولت‌ها بتوانند تعطیلات را برای طولانی مدت ادامه دهند، پیشنهاداتی مطرح می‌شود درباره تعطیلی‌های پالسی که یک هفته فعال اند و مثلا سه روز تعطیل می‌شوند. بهترین موضوع استفاده ۹۵ درصدی از ماسک است. زدن ماسک پارچه‌ای سه لایه برای افراد عادی بی علامت موثر خواهد بود، حتی اگر این کار را هم نمی‌توانید انجام دهید می‌توانید از روسری استفاده کنید. رفتار اجتماعی که مردم در این یک ماه دارند اگر به ۹۰ درصد برسد تاثیر خوبی خواهد داشت.

وی درباره برگزاری مراسمات محرم، تصریح کرد: شاید یک خبر خوش این باشد که انعکاسی که از مقام‌های بالای روحانیت و مرجعیت می بینیم این است که دیانت و سلامت هم راستای هم خواهند بود و برای هدف اصلی که حفظ سلامت مومنین است خبرهای خوبی عرض می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند