کدخبر: ۳۵۳۶۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

موشک های سپاه، گنبد آهنین اسرائیل را نشانه گرفت

در جریان رزمایش ایران، یک موشک بالستیک دیگر رونمایی شد که هدف فرضی را به دقت دنبال می‌کند و تصور می‌شود، این موشک از نسل موشک‌های «فاتح» باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، حسن حیدر در روزنامه الاخبار، چاپ بیروت نوشت: یک دهه و نیم از شروع سلسله رزمایش‌های پیامبر اعظم در ایران می‌گذرد. چهاردهمین رزمایش از این دست، جهش‌های تاکتیکی نیرو‌های سپاه پاسداران در چند جهت دریایی، هوایی و موشکی را آشکار کرد. تصویر شهید عماد مغنیه روی سکو‌های فرماندهی عملیات، به اضافه تصاویر شهدای محور مقاومت، نشان دهنده پیام واضحی بود، مبنی بر اینکه این رزمایش حاکی از قدرت محور مقاومت و اتحاد آن در برابر چالش‌ها و تهدیدات است.

 در ادامه این مطلب آمده است: در میان پیامها، سپاه به تردید آمریکا در خصوص قدرت ماهواره نظامی «نور» که در ارتفاع ۴۲۰ کیلومتری در مدار زمین مستقر شده و وظیفه انتشار تصاویری از پایگاه العدید امریکا در قطر را دارد، پاسخ داد و مشخص شد که این ماهواره حداقل دو دوربین چشمی و حرارتی دارد، تا بار دیگر بر قدرت ایران برای محافظت از فضا به اضافه گرفتن عکس‌ها و تحلیل آن، تاکید کند.

شبیه سازی جنگ با جنگنده‌های ایرانی، دومین بخش این رزمایش‌ها بود و هدف از آن، تاکید بر این مهم بود که ایران هرگز در هدف گرفتن ناو‌های آمریکای در آب‌های خلیج فارس و اقیانوس هند تا باب المندب تردید نمی‌کند و در ادامه، این مساله وضوح یافت که همچنان ایران جسارت ضربه زدن به پایگاه عین الاسد در عراق را دارد و می‌تواند وارد مقابله‌ای گشاده‌تر با واشنگتن شده و خسارت‌های زیادی به نیرو‌های آمریکایی وارد کند، بدون انکه ترسی از واکنش ایالات متحده داشته باشد.

تحول تاکتیکی بزرگ در این رزمایش، در زمینه بالستیکی بود، این رزمایش شاهد شلیک موشک‌های دور برد تا بیش از هزار کیلومتر نبود و به شلیک موشک‌های بالستیک طراز «فاتح» و نسل‌های بعدی آن، موشک‌های زمین به زمین و زمین به هوا، که برد آن‌ها به ۷۰۰ کیلومتر می‌رسد، اکتفا کرد. بنابراین، مهمترین پیام ایران، موشکی بود، که به زودی به گوش نیرو‌های آمریکایی رسید و آمریکایی‌های حاضر در دولت‌های حاشیه خلیج فارس، حالت اماده باش اعلام کردند.

جبهه ایرانی عمدا برخی از تاکتیک‌های نظامی خود را آشکار کرد، تا به ایالات متحده و اسرائیل بفهماند که اراده برای جنگ وجود دارد و الگو‌های پاسخ دهی، می‌تواند شامل هدف گرفتن‌های فراگیر و در چهار جهت از سوی ایران و نه تنها در عراق، باشد. نیرو‌های آمریکایی مستقر در خاورمیانه، هدف اسانی برای موشک‌های بالستیک ایران هستند، که برد آن‌ها به ۷۰۰ کیلومتر می‌رسد و می‌تواند پایگاه‌های زمینی و دریایی آمریکا را نابود کنند.

زمانی که موشک‌های بالستیک و نقطه زن ایران، عنوان مقابله با ایالات متحده و اسرائیل است، رزمایش سپاه پاسداران نشان داد که ایران موشک‌های خود را در سراسر خاکش مستقر کرده است، همانطور که رزمایش مذکور از پیشرفت مهم موشک‌های بالستیک خبر داد، که از عمق زمین، به سمت اهداف خود رهسپار می‌شوند و در امتداد خاک ایران کار گذاشته شده اند. این مساله، به کلی نظریه هدف گرفتن توان موشکی ایران را از بین می‌برد، چرا که هیچ عملیاتی نمی‌تواند قدرت موشکی ایران که در ده‌ها هزار کیلومتر از خاک این کشور و در نقاطی کاملا سرّی پراکنده است را نابود کند.

در جریان این رزمایش، همچنین یک موشک بالستیک دیگر رونمایی شد که هدف فرضی را به دقت دنبال می‌کند و تصور می‌شود، این موشک از نسل موشک‌های «فاتح» باشد. هدف فرضی، سامانه‌های ضد موشکی «تاد» آمریکا بود، بدین معنا تهران قصد دارد به واشنگتن بفهماند که این نوع موشک، با تکنولوژی خود قادر است از رادار‌ها خارج شده و از سامانه‌های دفاع هوایی بگذرد، تا به اهداف خود در داخل پایگاه‌های مورد نظر برسد. بر این اساس، عملیات بارش موشکی ایران، می‌تواند برخی توانایی‌های دفاعی مناطق هدف گرفته را فلج کرده و ضرر بزرگی به سامانه‌های دفاعی نظیر گنبد آهنین اسرائیل برساند.

رزمایش پیامبر اعظم از استراتژی حمله مستقیم استفاده کرد و ضمن نشان دادن قدرت ایران برای پاسخ دادن، این پیام مهم را به صورت غیر مستقیم به رژیم صهیونیستی رساند، که همواره از رسیدن امکانات نظامی ایران به محور مقاومت سخن می‌گوید. در ادامه، احتمالا آنچه که دشمن در صفحات تلویزیون ایران مشاهد کرد را در امتداد محور مقاومت در هر جنگ پیش رویی خواهد دید.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند