کدخبر: ۳۵۳۸۸۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افشای محتوای یک تماس تلفنی جنجالی/ بوش پدر و ملک فهد در شب جنگ عراق و کویت چه گفتند؟

اقتصاد نیوز : یک روزنامه کویتی متن کامل مکالمه تلفنی رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و پادشاه پیشین عربستان در شب جنگ میان عراق و کویت را فاش کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، روزنامه الأنباء کویت متن کامل مکالمه تلفنی میان فهد بن عبدالعزیز، پادشاه وقت عربستان و جرج بوش پدر، رئیس جمهوری وقت آمریکا را که شب جنگ میان عراق و کویت صورت گرفته بود، منتشر کرد.

ملک فهد در این گفت‌وگو صدام، دیکتاتور عراق را متکبری توصیف کرد که در برخورد با او تنها استفاده از زور جواب می‌دهد.

وی به بوش پدر گفت که پیش از این مکالمه، با صدام تلفنی صحبت کرده و یادآور شده که در نشست بغداد پیشنهاد تدوین پیمان عدم تجاوز میان کشورهای جهان عرب را داد.

ملک فهد در گفت‌وگو با بوش صدام را دروغگو خواند و گفت، در  گفت‌وگوی تلفنی با صدام قاطعانه صحبت کرده و به او گفته که همین الان باید کویت را ترک کند.

بوش پدر هم در این گفت‌وگو به پادشاه وقت عربستان اعلام کرد، دولتش برای گزینه‌های دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی آماده می‌شود و گزینه‌های دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی بیشتر را بررسی خواهد کرد.

وی همچنین از ملک فهد خواسته به جابر الاحمد الصباح، پادشاه کویت بگوید که بوش این اقدام وحشتناک علیه کویت را محکوم می‌کند و آماده حمایت است‌.

متن این مکالمه در میان اسناد آن دوره قرار داشت که مقامات آمریکا طی سال‌های گذشته آن را از حالت طبقه بندی شده خارج کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند